tervpályázat;Liget Budapest;eredményhirdetés;

A Magyar Zene Házát a japán Sou Fujimoto Architects építi FORRÁS: LIGET BUDAPEST TERVPÁLYÁZAT

- Eredményt hirdettek a Liget Budapest tervpályázatán

A Néprajzi Múzeum a francia Vallet de Martinis DIID Architectes, a Magyar Zene Háza a japán Sou Fujimoto Architects, míg a Fotó Múzeum Budapest és a Magyar Építészeti Múzeum a magyar Középülettervező Zrt. tervei alapján épülhet meg a 2018-ra teljesen megújuló Városligetben. Erről döntött a 11 tagú, magyar és nemzetközi szaktekintélyekből álló zsűri, akik a Liget Budapest projekt múzeumaira beérkezett csaknem félezer pályamű közül választották ki a győzteseket.

Európa jelenlegi legnagyobb új múzeumi fejlesztésének keretében a Városligetben megvalósítandó öt múzeumi épületre idén februárban írt ki nyílt nemzetközi építészeti tervpályázatot a Szépművészeti Múzeum és a Városliget Zrt. Az Új Nemzeti Galéria - Ludwig Múzeum épületére beérkezett 80 pályamű között a bíráló bizottság nem talált olyan pályázatot, amelyet az értékelési kritériumok összessége alapján megvalósításra alkalmasnak ítélt volna, ezért arra új, meghívásos tervpályázat került kiírásra, amely jövő év áprilisában zárul majd le.

A zsűri és a munkáját segítő 36 szakértő 5 szempontcsoport alapján értékelte a pályaműveket. A leendő múzeumok építészeti minősége és megoldásai mellett a bíráló bizottság vizsgálta a tervekre jellemző technológiai és funkcionális elképzeléseket (a várható látogatói élményt és múzeumtechnológiai megoldásokat), a tervezett épület fenntarthatóságát (energiahatékonyság, ökológia), a környezettel kapcsolatos párbeszédet (többek között a városképi beágyazottságot, a Városligettel való kapcsolatot és az épület megközelíthetőségét) és a megvalósítás költségeit is. Kiemelt szempont volt az is, hogy a tervekben szereplő épületek minél jobban kíméljék a park zöldfelületét.

Az építészeti tervpályázaton a pályázók név nélkül, egy regisztrációs számon nyújtották be pályázatukat. A szigorú nemzetközi szabályoknak megfelelő pályázati kiírásban rögzített eljárási rend szerint a zsűri az eljárás során csak a beadott terveket ismerhette meg, a díjazott tervezők kilétére csak a döntést követően került sor. A nyertes és díjazott tervek, illetve az eljárás második fordulójába jutott pályaművek a Design Terminálban január 7-én nyíló kiállításon is láthatóak lesznek majd.

A Városliget komplex fejlesztését szolgáló Liget Budapest projekt keretében felépülő öt új épület a park szélein, ma lebetonozott területen, illetve a Ligetben található, de lebontásra ítélt építmények, beépítések helyén épül fel, a projekt megvalósítása során megóvva és bővítve a park zöldfelületét. A Néprajzi Múzeum, a Magyar Építészeti Múzeum, valamint a Fotó Múzeum Budapest (a mostani Magyar Fotográfiai Múzeum) az Ötvenhatosok terén, a Magyar Zene Háza a lebontásra kerülő volt Hungexpo-irodák területén, míg az Új Nemzeti Galéria - Ludwig Múzeum a Petőfi Csarnok helyén áll majd.

A Magyar Zene Házát a japán Sou Fujimoto Architects építi FORRÁS: LIGET BUDAPEST TERVPÁLYÁZAT

A Magyar Zene Házát a japán Sou Fujimoto Architects építi FORRÁS: LIGET BUDAPEST TERVPÁLYÁZAT

A projektnek köszönhetően a park növényzetének rehabilitációjával párhuzamosan több tízezer négyzetméterrel, a mai 60 százalékról 65 százalékra nő majd a zöldfelület a Ligetben.

Az építkezés a tervek szerint 2016-ban kezdődik, az új múzeumokat pedig 2018 márciusában vehetik birtokba a látogatók.

Az új középületek tervezett megvalósítási összköltsége 75 milliárd forint.

Nyílt nemzetközi építészeti tervpályázat kiírására Magyarországon utoljára Budapest századfordulós fénykorában, több mint 100 évvel ezelőtt került sor.

Megszűnt egy irodalmi folyóirat, kevesek ritka olvasmánya. A huszonöt éves Holmit sokan az egyik legfontosabb orgánumnak tartották, tartják, neve eggyé vált a rendszerváltás irodalmával, fémjelezte a kort – csak remélni lehet, hogy ércnél maradandóbban. A lapunknak nyilatkozó irodalmárok vészjelzéseket adtak a magyar irodalmi életről és kultúráról...