Michelisz Norbert;Storcz Botond;Sportcsillagok Gálaestje;Shane Tusup;Magyar Sportújságírók Szövetsége;

Storcz Botond remek évet produkált – szokás szerint – a kajak-kenu válogatottal, így méltán lett ő a legjobb kapitány FOTÓ: SZAL

- Hosszú Katinka és Berki Krisztián a legjobb

Tegnap végre fellebbent a fátyol, és kiderült, hogy az idén kik lettek az Év legjobbjai a hazai sportéletben. Nagy meglepetés nem született, hiszen a hölgyeknél Hosszú Katinka, míg az uraknál Berki Krisztián lett 2014 sportolója. A kapitányok között Storcz Botond, a kajak-kenu válogatott vezetőedzője győzött, míg az edzők között Shane Tusupot választották a legjobbnak,  míg a BL-győztes Győr női kézilabdázói nyerték el újra a legjobb csapat címét.

A Magyar Sportújságírók Szövetsége (MSÚSZ) által 57. alkalommal megszervezett szavazás eredményhirdetésére hagyományosan a Sportcsillagok Gálaestje keretében került sor. Idén először a nem olimpiai sportágak díjazottjai is részt vettek a rendezvényen. Az öt kategória győztesei négy sportágból kerültek ki.

A duplázás a táncsport képviselőinek sikerült, Bánhidi Dániel (férfiak) és a Szupergirls (csapatok) is az élen végzett. A nők mezőnyében a búvárúszó Gurisatti Lilla, az edzők között a kick-boxos Debreczeni Dezső, a szövetségi kapitányoknál pedig a sárkányhajósokat irányító Sziklenka László kapta a legtöbb szavazatot.

A szurkolók szavazatai alapján – az elmúlt három évhez hasonlóan – 2014-ben is a túraautós világbajnoki sorozatban szereplő Michelisz Norberté a közönségdíj.

A kajak-kenu válogatottal sikert sikerre halmozó Storcz Botond lett az év szövetségi kapitánya. A szakember másodszor érdemelte ki ezt az elismerést, először 2011-ben győzött, az elmúlt két évben második volt. A második helyen a tavaly győztes Benedek Tibor, a világbajnoki címvédő, Európa-bajnoki ezüstérmes férfi vízilabda-válogatott kapitánya, míg a harmadikon Kiss László, az úszók vezetője végzett. A fogyatékkal élőknél az Év szövetségi kapitánya az asztaliteniszezők szakmai vezetője, Dobi Zoltán lett az első.

A hölgyeknél nem született meglepetés: Hosszú Katinka lett az Év sportolója, megelőzve a kajakos Kozák Danutát és a síelő Miklós Editet, míg a fogyatékkal élők között Szabó Nikolett cselgáncsozó lett a legjobb.

„Azt hittem, nem tudom majd túlszárnyalni a tavalyi teljesítményemet, de aztán még annál is jobb lett a 2014-es szezonom. Jó lenne, ha megmaradna a tendencia, és jövőre még egy kicsit jobb lenne, majd a riói olimpia éve még jobb" – mondta Hosszú, aki elárulta, jelenleg nem zárja ki, hogy még a 2020-as, tokiói nyári játékokon is részt vegyen.

Ám a család nem maradt egy díjjal, ugyanis az Év edzője Shane Tusup, Katinka férje lett, megelőzve a győri kézilabdás hölgyekkel újabb BL-sikert arató Ambros Martint, valamint Kovács Istvánt, Berki Krisztián trénerét, míg a fogyatékkal élőknél Pruzsina István kajak-kenu edző kapta a legtöbb szavazatot.

A címét megvédve Bajnokok Ligája-győztes Győri Audi ETO női kézilabdacsapata érdemelte ki az év csapata címet a magyar sportújságírók szavazatai alapján. A második helyen a világ- és Európa-bajnok férfi öttusacsapat, a harmadikon pedig a szintén vb-győztes női kajaknégyes végzett. A fogyatékkal élőknél az asztaliteniszező Csonka András, Zborai Gyula duó lett az első.

A férfiak között Berki Krisztián végzett az élen, aki idén harmadszor is világbajnok lett lólengésben. A tornászt az idei év világ-, és Európa-bajnok birkózója, Bácsi Péter, valamint a 2014-es év Európa-bajnok kalapácsvetője, Pars Krisztián követte a rangsorban, míg a fogyatékkal élők között a kajakos Rozbora András lett a legjobb.

„Az idei év csúcspontja számomra a kislányom születése volt, ez olyan lendületet adott számomra, ami újra hozzásegített ahhoz, hogy a legjobbamat nyújtsam. Sok minden van már mögöttem a sportban, és remélem még van előttem hasonlóan sok " – mondta Berki Krisztián, aki harmadszor lett az év férfi sportolója. A gálán három különdíjat is kiosztottak, melyeket Polgár Judit, Erdei Zsolt és Palotai Károly vehetett át.

A hidegháború egy újabb relikviájának eltűnését, egy újabb fal ledőlését hozhatja az amerikai-kubai viszony normalizálása. Világszerte történelmi lépésnek minősítették Barack Obama és Raúl Castro megegyezését a diplomáciai kapcsolatok mielőbbi helyreállításáról. Az amerikai elnök hosszú évek háttértárgyalásai után bejelentett döntése belpolitikailag mindenképpen kockázatokat rejt. Kuba számára a legfontosabb a több mint öt évtizede életbe léptetett embargó feloldása lenne, ezt azonban Obama elnök a republikánus többségű kongresszus ellenében aligha tudja keresztülvinni.