Matolcsy György;MNB;Orbán Viktor;Raiffeisen Bank;

Matolcsy György és Orbán Viktor közös sajtótájékoztatójukon. FOTÓ: Tóth Gergő/Népszava

- Haverok, buli, magyar bank!

Átadja az állam az MKB Bank tulajdonosi jogainak gyakorlását a jegybanknak egy évre. A kormány felkérte a Magyar Nemzeti Bankot (MNB), hogy a nemrég állami tulajdonba került MKB-t segítse újjászervezni. Az átalakításhoz és felfejlesztéshez így ideiglenesen – egy évre - átadja annak tulajdonjogait a leányvállalatokra is kiterjedően - erről Orbán Viktor kormányfő és Matolcsy György jegybankelnök számolt be csütörtöki, közös sajtótájékoztatóján.

A november elején államosított MKB támogatására azért van szükség, érvelt a miniszterelnök, mert a bankcsoport jelentős veszteséget termel. A MNB közleménye ugyanakkor arról ír, hogy a következő hónapokban intézményi szerkezetátalakítást és tekintélyes költségcsökkentést hajtanak végre, ésszerűsítik a banki folyamatokat, valamint azonosítják és leválasztják a nem jövedelmező portfólió elemeket. A jegybank egy külsős csapatot bíz majd meg az MKB átszervezésének végrehajtásával, amely a jegybank ellenőrzése alatt végzi majd a dolgát.

A sajtótájékoztatón Matolcsy György elmondta: „A jegybank védőhálót ad az MKB-nak, a jegybanki mérleggel állnak az MKB mögé. Az MNB teljes likviditást biztosít a pénzintézetnek, minden, az MKB Bankban levő betét, a bank minden felvett hitele, kötvénye mögé garanciát ad a jegybank. Az MKB 12-18 hónapos reorganizációt követően a legjobb 3 bank közé emelkedhet. Hozzátette, hogy a jegybank a kormánynak azt fogja javasolni, hogy az MKB-t később privatizálják.

A miniszterelnök szerint a kormány az ország egyik legjobb és legerősebb bankját akarja létrehozni és a jegybanktörvényre hivatkozva kérte az MNB segítségét. Szakértők szerint viszont nehéz elképzelni, hogy ez a fajta újjászervezés beleférne a törvény kereteibe. A jegybanknak egyáltalán nem tartozik ugyanis a feladatkörébe bankok vásárlása vagy azok betéteinek garantálása. Orbán Viktor is elismerte, hogy állami tulajdonban legfeljebb olyan típusú bankok maradhatnak, mint a Magyar Fejlesztési Bank vagy az Eximbank. A sajtótájékoztatóval párhuzamosan Lázár János a tegnap megjelent Figyelőnek adott interjújában elmondta: jelenleg két osztrák pénzintézettel, az Erste Bankkal és a Raiffeisennel folytatnak tárgyalásokat a bankportfólió bővítésével összefüggésben.

Orbán Viktor szerint az államnak nem való a kereskedelmi banki tulajdonlás. FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Orbán Viktor szerint az államnak nem való a kereskedelmi banki tulajdonlás. FOTÓ: TÓTH GERGŐ

A Miniszterelnökséget vezető miniszter szavait rendkívüli sajtótájékoztatóján Orbán is megerősítette, holott az osztrák Raiffeisen azonnal reagált a Lázár János által elmondottakra cáfolva azt, hogy tárgyalnának a magyar kormánnyal. Lapunk kérdésére Katona Tamás egyetemi tanár lapunknak arról beszélt, hogy szerinte Lázár János állítása egyszerű fenyegetés és üzenet arról, hogy nem piacgazdaság, hanem államkapitalizmus folyik. A céljuk az, hogy az adófizetők állják a bank veszteségeit. Katona szerint az MKB felfejlesztése mögött az állhat, hogy végül a privatizálással Fidesz közeli emberek kezére akarják átjátszani a bankot - vélte a szakember.

Az MKB és a Budapest Bank összevonása kapcsán merült fel a kérdés, hogy az állam hogyan tudja továbbadni a tulajdonában lévő bankokat. Orbán Viktor a sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy a főszabály az, hogy az állam csak az átalakításért vállal tulajdonosi szerepet. Egyébként a Budapest Bank állami tulajdonba vétele csak 2015 első felének végén fejeződik be. Felcsuti Péter bankszakember lapunk kérdésére viszont úgy vélekedett, hogy jelenleg nehéz elképzelni, hogy az állam, mint tulajdonos hogyan fog tudni túladni az MKB Bankon, hiszen Magyarországon jelenleg nincsen olyan ember, aki garantálni tudná a tőkeellátottságot az üzlethez.

MSZP: Ellopják az MNB milliárdjait

A szocialisták szerint "nyílt és arcátlan korrupció", hogy a kormány a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kasszájából több tízmilliárd forintot zúdít az államosított MKB Bankba. Az ellenzéki párt csütörtöki közleményében a Legfőbb Ügyészség vizsgálatát sürgette a Széchenyi Bankkal összefüggésben.

Az MSZP közleményében azt írta, az MKB-val kapcsolatos döntés célja az, hogy a bankot később továbbadhassák valamelyik fideszes havernak. Az MSZP véleménye szerint amikor a kormány az MKB megmentéséről beszél, az nem jelent mást, minthogy "ellopják". A szocialisták szerint ugyanezt az érvet hozták fel a magánnyugdíj-pénztári betéteknél, a trafikoknál, a földeknél. "Így lopják ki most a Magyar Nemzeti Bank tízmilliárdjait is, és az MKB Bankot használják talicskának" - fogalmaztak.

Az MSZP a Legfőbb Ügyészség vizsgálatát is követeli, mert álláspontja szerint több milliárd forintos kár érte Magyarországot a Széchenyi Bank csődje miatt. Emlékeztettek arra, hogy az állam alig több mint egy éve 3 milliárd forintért vásárolta meg a Széchenyi Bank 49 százalékos tulajdonrészét. Ez a közpénzek hűtlen kezelése - közölte az MSZP.

DK: Fideszes haveroké lehet a pénzintézet

A Demokratikus Koalíció (DK) azt gyanítja, hogy az MBK közpénzből történő rendbetétele után "fideszes haverokhoz" kerül a pénzintézet. Gréczy Zsolt, a párt szóvivője erről szerdán tartott sajtótájékoztatóján beszél. DK attól tart, "újabb mutyi húzódik meg a háttérben" - fogalmazott Gréczy Zsolt, aki azt gyanítja: miután a jegybank az adófizetők pénzén rendbe teszi az MBK-t, "fideszes haveroknak, barátoknak játssza át a bankot".

Cikkünk a következő oldalon folytatódik!

Az állam a Széchenyi Bankban fennálló állami tulajdonrész mértékével arányosan, 49 százalékig helytáll a banknál elhelyezett betéteknek, az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) által nem biztosított, azaz 30 millió forint feletti részéért.