Iványi Gábor;Magyar Evangéliumi Testvérközösség;

FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- A szeretet emberi gesztusai

A ténylegesen rászorulók a téli hidegben, az ünnepek alatt, vagy akár nyáron és a hétvégéken még kiszolgáltatottabbak. Éppen ezért a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET), s az egyházat segítő Oltalom Karitatív Egyesült az év 365 napján, 0-tól 24 óráig az ő szolgálatukban áll.

Iványi Gábor ünnepi üzenete: „Ilyenkor az ünnep alkalmával eszmélünk rá igazán, hogy segítés nélkül (akár adjuk, akár kapjuk) nincs értelmes közösségi élet. Adni is öröm, de az elfogadás is igazi szentség, hiszen az adományozó így tapasztalhatja meg az adás felemelő már-már isteni örömét. A karácsonyi történet pedig arról szól, hogyha a láthatatlan Mindenható földi körülmények között testben akarja tükröztetni önmagát, ő is csak kiszolgáltatott, segítségre szoruló, közülünk való lényként jelenhet meg, aki ad és elfogad. Ezek az emberi találkozások legszebb és legnagyobb élményei."

Az Oltalom és a MET jótékony tevékenysége csak olyan mértékben tér el az év többi háromszáz valahány napjától az ünnepen, amilyen mértékben az átlagos háztartás is másként működik ilyenkor. Mi ugyanis az év 365 napján, 0-tól 24 óráig állunk a rászorulók szolgálatára – mondta lapunknak Iványi Gábor. A MET vezető lelkésze arról is tájékoztatott, más intézményektől eltérően nyáron sem tartanak szünetet, és hétvégén sem állítják le például az étkeztetést, hiszen a ténylegesen rászorulók ezeken a napokon - ha lehet - még kiszolgáltatottabbak. „Munkánk róluk szól elsősorban és nem a munkavállalókról” - fogalmazott. Az biztos, hogy ilyenkor (és főként Karácsonykor) sokkal több felajánlás érkezik. Sok étterem, magánszemély, szervezet küld élelmiszert, tárgyi adományt és olykor pénzt is. Ezeket mind szeretettel fogadják, és többnyire azonnal továbbítják, hiszen raktározási lehetőségeik minimálisak – ismertette Iványi.

A MET intézményeiben szállást kereső hajléktalanok (600-800 fő naponta) és az oktatási intézményeikben elérhető (mintegy 3500 gyerek és fiatal) vagy az idősellátásukban fogadottak (5 intézményben és hozzá kapcsolódóan mintegy 400-500 fő) segítése, támogatása, ajándékozása Iványi szerint „viszonylag egyszerűbb". Más a helyzet azokkal a családokkal vagy kisebbségi önkormányzatokkal, amelyek év közben is megkeresik őket, de ilyenkor, az ünnep közeledtével határozottabban kérnek. Nekik a MET anyagi lehetőségeitől és az adományok mértékétől függően kínál segítő programokat.

Az idén eddig mintegy ezer csomagot állítottak össze (ezek tartalma liszt, étolaj, cukor, tartós élelmiszer, konzerváru, szaloncukor, stb.), de ruhacsomagokat is készítenek, s fölkínálják a folyamatosan érkező bútoradományokat. Ahol pedig szükséges - és a forrás is rendelkezésükre áll - adnak pénzt, például a közüzemi díjhátralékok ellentételezésére, gyógyszerre, tüzelőre, egyebekre. „Ilyenkor karácsony táján, hála adományozóinknak is többet tudunk segíteni. Szociális munkásaink Budapesten és vidéken intézményeinkben és egyházközségeinkhez kapcsolódóan folyamatosan látogatják a szegény családokat, vagy személyeket, de nagy a levélforgalmunk is, melyet munkatársaink megfelelően feldolgoznak” - mondta a vezető lelkész.

S hogy mire van szükségük leginkább a szegényeknek? Iványi szerint a meleg ruhán, ételen, tűzifán, anyagiakon túl elsősorban a szeretet emberi gesztusaira. „Boldogok vagyunk, ha azt látjuk, hogy egyre több civil szervezet és magánszemély hoz közvetlenül ételt, ruhát, adományt és többségük mindezt nemes lelkű módon, névtelenül teszi. Ezen van a legnagyobb áldás.”

A MET tapasztalatai szerint ugyanakkor, noha viszonylag enyhe a tél, mégis tűzifára és használható téli cipőre, meleg holmira lenne leginkább szükség. Néhány évvel ezelőtt egy külföldi felajánlásból (amit a nagy nyomás miatt kénytelen voltak ugyanolyan mértékű saját forrással kiegészíteni) több millió forint értékű tűzifát tudtak rendelni, és szétosztani budapesti és vidéki szegények között, iskoláik és egyházközségeik közreműködésével. „Az adományokról pontos kimutatást készítünk, ezt éves szakmai beszámolóinkban nyilvánosan közzétesszük, és kérésre bárkinek számot adunk a felhasználásról” – mondta Iványi.

A lelkész arról is beszélt, aki segíteni szeretne, természetesen közvetlenül is megteheti a saját környezetében élők számára. „Aki bennünket kér meg a közvetítésre, annak rendelkezésére állunk” – fogalmazott, de figyelmünkbe ajánlotta, hogy az adományozásnál sok mindenre tekintettel kell lenni (szempontjait kiemelve olvashatják - szerk.). „Sajnos az önkéntes munka kiforratlan környezetünkben, ennek egyik oka, hogy csak az tekinthető igazi önkéntesnek, akinek nincsenek önfenntartási gondjai. Másrészt szűk az a terület, ahol szakértelmük szerint hasznosíthatók az önkéntesek tevékenységei. Nehéz alkalmazkodó önkénteseket találni”- mondta Iványi.

Óvatos szempontok az adományozáshoz

- Ne adjunk többet, mint amit valaki kér.

- Ne adjunk olyasmit, ami számunkra felesleges, és a megadományozottnak is töprengenie kell azon, mire használhatja.

- Ne adjunk gondozatlan vagy hiányos adományt.

- Merjük bevallani azt is, ha nem vagy csak részben tudunk segíteni.

- Adományok mellé ne adjunk tanácsokat a hasznos felhasználásra vonatkozóan.

- Lehetőleg önreklám nélkül adományozzunk.

- Ne készítsünk felvételeket a rászorulókkal való találkozásunkról, és ezt ne tegyük a Facebookra.

Aki segíteni szeretne...
A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség és intézményei egész évben fogadják az adományokat, önkéntes felajánlásokat. Ha segíteni szeretné munkájukat, ennek lehetőségeiről tájékozódjon a http://www.metegyhaz.hu/igy-segithet-.html oldalon.

Évente több százezer embernek nyújt segítséget az idén huszonöt éves fennállását ünneplő Magyar Máltai Szeretetszolgálat, mely nemcsak a karácsonyi étel- és adománygyűjtéssel, hanem egész éves tevékenységével a leginkább rászorulókért dolgozik.