Válaszolt Schiffer András levelére André Goodfriend amerikai ügyvivő. Az LMP társelnöke november óta várta az Egyesült Államok amerikai ügyvivőjének válaszát, amit, miután tegnap megkapott, a Facebook-oldalán meg is osztott. A politikus előzőleg felhívta Goodfriend figyelmét arra, hogy a nagykövetség nyilatkozata szerint a beutazási korlátozás alapjául szolgáló korrupció kivizsgálása a magyar hatóságok feladata lenne. A hatóságok viszont azt állítják, nem rendelkeznek információkkal az ügyről, az amerikai féltől várják a bizonyítékokat. Schiffer arra kérte Goodfriendet, tájékoztassa: a kitiltott személyekkel kapcsolatban felmerült-e bűncselekmény gyanúja, bűncselekmény elkövetésére történő előkészület, szervezett bűnözői csoportban vagy bűnszervezetben való részvétel, továbbá ha felmerült, akkor a két állam között érvényes megállapodás szerint átadták-e az érintettek személyes adatait, valamint az eset körülményeinek leírását a magyar félnek.
Goodfriend válasza szerint a beutazási tilalmak megvonása egy adminisztratív cselekmény az amerikai külügyminisztérium részéről, nem büntetőjogi eset. A döntés alapjául szolgáló 7750-es elnöki proklamáció nem bírósági végzés. Megismételte: ahhoz, hogy dokumentált legyen az Amerikába történő beutazással kapcsolatos összes cselekmény, az érintett személynek vízumért kell folyamodnia és meghallgatása során az ügyintéző áttekinti a körülményeket. Goodfriend arra is felhívta a figyelmet, hogy azon információk jelentős része, mely alapján a beutazást megtagadták, "a magyar kormány számára egy ideje elérhetőek". Ha ezek alapján a kormány arra jut, hogy bűncselekményt kell kivizsgálni, a kölcsönös jogi segítségnyújtási szerződés (MLTA) alapján konkrét információt igényelhet a kitiltást megalapozó információkról.
Goodfriend megerősítette, ha a magyar kormány akarna, pontos információkhoz juthatna FOTÓ: VAJDA JÓZSEF
Eszerint csak a magyar kormányon és Vida Ildikón múlik, hogy megismerheti-e a közvélemény, miért nem engedik be Amerikába a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnökét és öt társát. Megírtuk: a kabinet október elején, de legkésőbb Vida nyilvános színvallását követően utasíthatta volna a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt (Kehi), miután az idevágó törvény felhatalmazást ad, hogy vizsgálja át a NAV, illetve annak korrupciós gyanúba keveredett vezetőinek működését. Ezt azonban nem tette meg a kabinet, a Kehi pedig hivatalból nem indított vizsgálatot. De az Alkotmányvédelmi Hivatalnak is lépnie kellene - legkésőbb azóta, hogy Vida jelezte személyes érintettségét -, újbóli nemzetbiztonsági átvilágításnak alávetve a NAV-elnököt. De a Vida munkáltatói jogait gyakoroló nemzetgazdasági miniszter, Varga Mihály sem indított eljárást, sőt, még azt is megakadályozta a Fidesz, hogy megalakuljon a NAV-ügyet vizsgáló parlamenti bizottság. Azt pedig már az érintettek amerikai beutazási engedélyeinek megvonásakor, október 6-án jelezte az Egyesült Államok: nemzetközi jogsegély keretein belül azonnal átadja a bizonyítékait a magyar hatóságoknak, ám eljárás nélkül erre saját törvényei értelmében nincs lehetőség. Ennek ellenére Polt Péter legfőbb ügyész kétszer is csupán baráti segítségként kért információkat amerikai kollégájától, s csak a múlt héten - feltehetőleg egy magánszemély feljelentése nyomán indult nyomozás következményeként - adta hírül: mégis jogsegélykérelemmel élt.
Magyarán a magyar kormány egyszerűen nem akarja érdemben vizsgálni az egész ügyet, miközben Orbán arra szólította fel Vidát, hogy perelje be Goodfriendet rágalmazásért. A parlamentben a kormányfő azt is hozzátette, leváltja az adóhatósági elnököt, ha nem tesz feljelentést. Vida még a múlt héten eleget tett a kormányfő kérésének, azóta nyomozás is indult a rágalmazási ügyben, egyelőre ismeretlen tettes ellen.
Kiderült az is: még a múlt héten telefonon hívta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert Victoria Nuland, az amerikai külügyminisztérium Kelet- és Közép-Európáért felelős államtitkára, aki azt kérdezte, miért kényszerítette Orbán a NAV-elnököt arra, hogy jelentse fel Goodfriend ügyvivőt. Mindezt a 444.hu tudta meg; kérdéseikre a külügyminisztériumban úgy reagálták, hogy ők továbbra is azt várják, az Egyesült Államok támassza alá tényekkel a kitiltási ügyben megfogalmazott vádjait, Vida pedig csak jogi úton tudja tisztázni az ügyet (a rágalmazási perrel éppen nem - a szerk.). Közölték: Szijjártó jelezte Nulandnak, hogy ha egy amerikai vállalat jogsértést lát, azonnal feljelentést tehet. Mindebből következik: nemcsak a súlyos korrupciós vádak eltussolásában, de az amerikai-magyar konfliktus továbbélezésében is ludas a kabinet.
Cikkünk a következő oldalon folytatódik!