A cég szerdai közleménye szerint a felnőttkorú magyar lakosság körében ezer véletlenszerűen kiválasztott ember telefonos kérdőíves kutatás eredménye szerint a megkérdezettek közel kétharmada nyilatkozott úgy, hogy a jelenlegi törvények túl megengedőek. Minden negyedik lakos érzi éppen megfelelőnek az aktuális szabályozást, és mindössze 5 százalék szerint túl szigorúak a törvények. A felmérés során kiderült az is, hogy a magyar társadalom jelentős többsége (86 százaléka) továbbra is a könnyű drogok legalizálása ellen van.
A kutatás a Századvég szerint arra is rávilágított, hogy a lakosok többsége támogatja a kormány drogtesztekkel kapcsolatos elképzelését. A válaszadók 57 százaléka egyetértene azzal, ha önkéntesen, szülői kérés alapján, a fiatalkorúak esetében lehetővé tennék az iskolákban a drogtesztek végrehajtását. A mintába kerültek 40 százaléka ellenzi az ötletet. Még több támogatóra talált az a kormányzati javaslat, mely alapján bizonyos szakmák esetében kötelezővé tennék a drogteszteket. A lakosok 61 százaléka támogatja ezt az elképzelést.
Korábban írtuk, hogy a kormányoldalon egyre nagyobb a káosz drogteszt-ügyben. Az már biztos, hogy a fideszes Kocsis Máté józsefvárosi polgármester eredeti javaslatát nem támogatja a kabinet, így az iskolás korúaknál már biztosan nem lenne "kötelező", csak a szülők által választható a drogteszt. A politikusok, azaz a képviselők esetében pedig az eljárásjogi mentességük miatt kérdéses, hogy kötelezhetőek-e bármilyen vizsgálatra. Így maradhatnak az újságírók, akiket a kormány valamiért droggal való visszaéléssel gyanúsít, ám a szakmát megkülönböztető tesztkényszer a diszkrimináció tilalmának alkotmányos és nemzetközi elvébe ütközik.
Dr. Zacher Gábor, toxikológus, a Honvédkórház Sürgősségi Betegellátó Centrumának osztályvezető főorvosa szerint sokkal fontosabb lenne a megelőzésre, a nevelésre költeni, mintsem az igen költséges drogtesztekre. Arról beszélt, hogy az ilyen tesztekkel való vizsgálatnak tehát ma semmiféle szakmai jelentősége nincsen, ennek negativitása nem jelent semmit. Ám a pozitivitása szintén nem, hiszen ezek a tesztek csak nagyon egyszerű szűrővizsgálatra is épphogy alkalmasak, nem beszélve arról, hogy igazságügyi orvostani jelentőségük abszolút nincs. Egy esetleges pozitív vizsgálatot ugyanis meg kell erősíteni egy másodlagos speciális vizsgálattal.
Az emberi erőforrások minisztere Orbán Viktor kormányfőnek is ellentmondva nem támogatja a 12-18 éves diákok általános drogtesztjét. Balog Zoltán a Hír Tv-nek azt mondta: "Mindenütt, ahol a bűncselekmény gyanúja fölmerül, igenis szükséges, hogy alkalmazzák a drogtesztet, de én annak nem látom értelmét, hogy általános drogteszt legyen minden gyermekre, akár a szülő beleegyezésével is, mert szerintem az nem jó megoldás".