Büntetik a dohányosokat
A dohányüzlet körül három jelentős változás történt. A mai dohánykereskedőket lehetetlenítik el azzal, hogy a trafikok kizárólag állami vagy azzal szerződésben álló dohány-kiskereskedelmi ellátóktól vásárolhatnak dohányterméket jövő év szeptemberétől. A dohánygyártók és dohánykereskedők számára ugyancsak rossz hír, hogy egyszeri rendkívüli egészségügyi hozzájárulást kell fizetniük, az árbevétel arányában. A cégek közül elsősorban a nagy nemzetközi vállalatok járnak nagyon rosszul. Már január 1-től emelkedik a dohány jövedéki adója, amely miatt újabb árnövekedésre számíthatnak a dohányosok.
Az állam könnyebben vásárol
Megkönnyítik a Magyar Fejlesztési Bank és az állam vásárlásait, emellett az állam akadálytalanul megveheti a kisebbségi tulajdonosok részvényeit az olyan társaságokban, amelyekben tulajdona meghaladja a 90 százalékot. Az első próbálkozás a napokban az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.-nél történik.
Drágul a letelepedési kötvény
250 ezer euróról 300 ezer euróra emelték a befektetői letelepedés feltételéül szolgáló államkötvény névértékét, megsarcolva a letelepedőket és haszonhoz juttatva a közvetítő offshore cégeket.
Vasárnap: zárva
Márciusától zárva lesznek a 200 négyzetméternél nagyobb boltok vasárnaponként, a kisebbek közül se nyithat ki csak a családi tulajdonban lévők nyithatnak ki. A kormány hagyott magának kiskaput: rendeletben kivételekről dönthet. Éjszaka sem lehetnek majd nyitva az üzletek, csak reggel 6-tól este 10-ig, és ingyenes busszal sem mehetünk a bevásárlóközpontokba. A CBA-t és társait segíti a kormány.
A magánpénztárak vége
Meg kell szüntetni azokat a magán-nyugdíjpénztárakat, amelyeknél a taglétszámhoz képest a befizetők aránya hat hónap átlagában legalább két hónapon át nem éri el a 70 százalékot. A maradék 200 milliárdos vagyonra fáj a kormány foga.
Korkedvezmény megszüntetése
Januártól megszűnik a korkedvezményes nyugdíjazás lehetősége, így a veszélyes munkakörökben dolgozók sem mehetnek idő előtt nyugdíjba.
Hatvanszoros csapás
Egy módosítás a kiskereskedelmi láncoknak okoz bosszúságot. Az élelmiszer-felügyeleti díj - különösen a multi-láncok esetében - brutálisan, az eddigi hatvanszorosára emelkedik.
Drágul a pálinkafőzés
Vége a pálinkafőzés szabadságharcának, a magánfőzésű pálinka mennyisége 50 literre csökken. A bérfőzés is adóköteles lesz, már az első 50 liter után is fizetni kell.
Összevont közmédia
Egy cégbe vonták össze az MTV-t, az MTI-t, a Magyar Rádió-t és a Duna Tv-t, amivel kiüresítik a korábbi önálló intézményeket. Az indok a takarékosság, ami azonban látszólagos, hiszen a jövőre több mint 80 milliárdból gazdálkodó MTVA két új csatornát indít, és az összeolvadással a büdzsé nem lesz kisebb – de „cserébe” újabb elbocsátások kezdődtek.
Irányított csatornakiosztás
A tévészolgáltatóknak jövő júliustól kötelező az elektronikus műsorújságban a közmédia két új adóját, a Petőfi Tv-t és az M5 sportcsatornát is az első helyekre sorolni. Így összesen hat csatornával fedi le a legfontosabb programhelyeket a közmédia, kiszorítva más adókat.
Sporttámogatások titkosítása
Az úgynevezett „látványsportok - a labdarúgás, a kézilabda, a kosárlabda, a vízilabda és a jégkorong - szakszövetségeinek nem kell teljes körűen elszámolniuk támogatásaikkal, pedig jövőre ezek a sportágak mintegy 50 milliárdot kapnak. A szerencsejáték-adóból befolyó bevételeket is teljes titokban használhatják fel.
A külügyesek is átvilágíthatóak
A parlament külügyi bizottságának tagjait is alávethetik ezentúl nemzetbiztonsági átvilágításnak.
Intézményesített szegregáció
A kormány – illetve a közoktatásért felelős miniszter - ezentúl rendeletben határozhatja meg, mely iskolák oktathatják elkülönítetten a roma gyerekeket. Bár Balog Zoltán erőforrás-miniszter ígéretet tett, ez nem így lesz, a rendeletalkotás joga nem került ki a szövegből.
Állami Egészségügyi Ellátó Központ
Létrehozták az Állami Egészségügyi Ellátó Központot, amely a megbukott Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézetet (magyarul: GYEMSZI) jogutódja, ám egyúttal a gyógyszer-nagykereskedelmet is központosítják.