A moszkvai jegybank tegnapra virradóra kamatot emelt, azonban szakértők szerint ez a lépés már elkésett, a rubelre már nem tudott érdemben hatni, ezért újabb szigorítás várható. Pillanatnyilag még tőkekorlátozást nem léptettek életbe. Amerika, mint mindig, ha az oroszok nagy bajban vannak, lágyabb hangnemre váltott, aminek meg is lett a hatása, az amerikai dollárhoz képest mélységekbe zuhanó rubel valamennyit vissza tudott dolgozni az egy nap alatti 30 százalékos zuhanásából. A Budapesti Értéktőzsde is kínos helyzetbe került: A BUX-index 4,80 százalékot zuhant a hétfői záróárához képest, valamennyi blue chip tekintélyes árfolyamesést volt kénytelen elszenvedni, az Oroszországban is érdekelt OTP 6.97 százalékot zuhant, de a Richter mínusz 4,73 százalékos teljesítményére is évek óta nem volt példa.
Változatlanul hagyta tegnap az MNB az alapkamatot, így továbbra is 2,1 százalékon áll az irányadó ráta. A Monetáris Tanács közleményében arról ír, hogy a nemzetközi pénzügyi környezet bizonytalansága óvatos monetáris politikát indokol. Az alapkamat aktuális szintje a tanács szerint összhangban van az inflációs cél középtávú elérésével és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzésével. Megjegyzik ugyanakkor azt is, hogy erősödtek a lefelé mutató inflációs kockázatok.
Elképzelhető, hogy a korábbiakkal ellentétben a monetáris lazítás előtérbe kerül, de a jelenlegi piaci helyzetben (az oroszországi fejlemények miatt kialakult törékeny hangulatban) kérdéses, hogy az MNB rászánja-e magát arra, hogy lazább monetáris kondíciókról kezdjen beszélni. Emellett a holnap megjelenő inflációs jelentés szolgálhat még támaszul, ahol az egész makrogazdaságról és a jegybanki várakozásokról is átfogó képet kapunk - mondta Barczel Vivien, az Erste Bank elemzője.