Egyre többen attól tartanak, hogy a rubel olyan értékvesztésen megy keresztül, mint a kilencvenes években. Alena Afanaszjeva, a moszkvai Forex Club részéről azt közölte, általános a félelem, hogy az ország gazdasága az 1998-as szintre esik vissza.
Bár pénzügyi szakértők szükségesnek nevezik a jelentős alapkamat emelést, úgy vélik, ettől még nem oldódnak meg az ország gondjai. Elvira Nabjullina, a jegybank elnöke azt közölte, a lépés elsősorban a spekulánsok ellen irányult. Úgy vélte, idővel stabilizálódni fog a rubel árfolyama. Helyesnek nevezte a döntést Alekszej Kudrin pénzügyminiszter is.
Szerinte lehetőség nyílhat arra, hogy visszanyerjék a befektetők bizalmát. Vállalkozók azonban arra figyelmeztettek, hogy a magas jegybanki alapkamat veszélyezteti Oroszország versenyképességét.
Bár délelőtt egy ideig erősödött a rubel árfolyama, később ismét esni kezdett. Első ízben fordult elő, hogy egy rubelért 80 dollárt és 100 eurót adtak. Az elképesztő zuhanást mutatja, hogy hétfő reggel még egy euró 72 rubelt ért. A tőzsde is beszakadt, 16,51 százalékkal. A börze előző nap is 10 százalékos csökkenést produkált.
A súlyos rubelválságot az alacsony olajár és az Oroszország ukrajnai szerepvállalása miatt bevezetett nemzetközi szankciók váltották ki.
Az orosz jegybank napok óta rubelvásárlással próbálja megakadályozni a további zuhanást. Múlt csütörtökön is emelte már az alapkamatot, a befektetők azt az intézkedést azonban túl enyhének tartották, nem is volt különösebb hatása. Az értékvesztés a mindennapi életben is érezteti hatását, egyre jelentősebben nő az importcikkek ára.
A jegybank az év végéig 10 százalékos inflációból indul ki, miközben a nyugati világban defláció fenyeget. Ha az olajár hasonlóan alacsony marad, jövőre 4,5 százalékkal csökkenhet a gazdaság – figyelmeztetett a jegybank negyedéves pénzügyi jelentésében.