Deutsch Tamás;Kocsis Máté;drogteszt;

A képen Deutsch Tamás. Juhász Péter korábban azt állította, hogy a politikus igenis fogyasztott már kábítószert. FOTÓ: Tóth Gerg

- Nézeteltérések drogügyben

"Petya, beleállok" - írta a Facebookon a Fidesz EP-képviselője Juhász Péternek, aki korábban azt állította, hogy tanúi vannak rá: Deutsch Tamás igenis fogyasztott már kábítószert. Az Együtt társelnöke szombaton Facebook-oldalán írt arról, hogy Deutsch állításával ellentétben biztosan drogozott. 

Ezt több barátjától tudja, akik ugyan a politikába nem akarnak belekeveredni, de bíróságon vállalnák állításukat. Juhász szerint a drogozás lehetne Deutsch magánéletének része, hallgathatott volna. Az EP-képviselő azonban több újságnak azt nyilatkozta, hogy soha életében nem nyúlt droghoz, mivel nem bírja a hányást és ez egy NSZK-filmben összekapcsolódott a kábítószer-fogyasztással. Juhász azt szeretné elérni, ha a Vida-Goodfriend pereskedés alapján ebben az ügyben is bíróságon derülhetne ki az igazság. Deutsch szombaton a Facebookon üzent vissza Juhásznak, tegnap délután pedig egy újabb posztban esett neki az ellenzéki politikusnak, akit - többek között - "aljas, hazug, moral insanity politikai merénylőnek" és "kábszeres politikai terroristának" nevezett. Juhász e kifakadásra úgy reagált: "A magyar úgy mondja, elgurult a gyógyszere. A szakértő úgy hívja, elvonási tünet. A stílus maga az ember. Vagy ami maradt belőle."

Eközben a kormányoldalon egyre nagyobb a káosz drogteszt-ügyben is. Az már biztos, hogy a fideszes Kocsis Máté józsefvárosi polgármester eredeti javaslatát nem támogatja a kabinet, így az iskolás korúaknál már biztosan nem lenne "kötelező", csak a szülők által választható a drogteszt. A politikusok, azaz a képviselők esetében pedig az eljárásjogi mentességük miatt kérdéses, hogy kötelezhetőek-e bármilyen vizsgálatra. Így maradhatnak az újságírók, akiket a kormány valamiért droggal való visszaéléssel gyanúsít, ám a szakmát megkülönböztető tesztkényszer a diszkrimináció tilalmának alkotmányos és nemzetközi elvébe ütközik.

Az alaptörvényre és nemzetközi jogi kötelezettségeinkre tekintettel kell a törvényeket elfogadni, és ez igaz a drogtesztre is, ami nyilván behatárolja, hogy ebből az ötletből mi és hogyan valósítható meg - mondta Gulyás Gergely. A parlament törvényalkotásért felelős fideszes alelnöke a Magyar Hírlapnak adott interjúban úgy fogalmazott, az Igazságügyi Minisztériummal egyeztetve január végéig fogalmazzanak meg jogilag megalapozott véleményt arról, megvalósítható-e a javaslat. "Ezzel együtt meglepve nézem azt az elképesztő gyűlölködést, ami a javaslat kapcsán kialakult" - mondta, hozzátéve: rögzíteni kell, a fiatalságnál az egyik legkomolyabb probléma a drogkérdés, és ennek felismerése szerinte nem igényel politikai szimpátiát.

Eközben azonban - Orbán Viktor kormányfőnek is ellentmondva - nem támogatja a 12-18 éves diákok általános drogtesztjét Balog Zoltán. Az emberi erőforrások minisztere a Hír Tv-nek azt mondta: "Mindenütt, ahol a bűncselekmény gyanúja fölmerül, igenis szükséges, hogy alkalmazzák a drogtesztet, de én annak nem látom értelmét, hogy általános drogteszt legyen minden gyermekre, akár a szülő beleegyezésével is, mert szerintem az nem jó megoldás".

Néhány ezer ember gyűlt össze vasárnap a Kossuth téren, hogy a hétfőn elfogadni tervezett jövő évi költségvetés ellen tiltakozzon. Napokon belül több demonstráció is lesz, a nagyobb tiltakozás kedd délutánra várható, hétfőn pedig szakszervezetek útlezárásokkal bénítják a közlekedést országszerte. A tüntetésen készült fotókat itt tekintheti meg.