állami támogatás;L. Simon László;vagyongyarapodás;Szikora Levente;

L. Simon László a Miniszterelnökség államtitkára előterjeszti az egyes törvényeknek a nemzeti pénzügyi szolgáltatások hatékonyab

- "Legális és etikus" vagyongyarapodások?

Tagadta, de érdemben nem cáfolta L. Simon László, hogy 63 millió forint állami támogatást vett volna fel az elmúlt öt évben a cége által megművelt földterületekre. A Blikk szombaton írt arról, hogy a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára 2009-ben még csak 2,8 millió forint állami támogatást kapott, 2010-ben már 6 milliót, 2011-ben 21 milliót, 2012-ben 16 milliót, tavaly pedig 18 milliót. 

Idén a cég ötmillió forintot nyert gépvásárlásra. L. Simon minderre a Hír Tv-nek azt mondta: elsősorban területalapú támogatást kapott, ennek mértéke az elmúlt években nőtt. De kapott még agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatást is, először a szocilisták idején. A politikus szerint ugyanakkor a támogatások mértékét a Blikk rosszul adta össze, ám arra - többszöri visszakérdezés ellenére - nem volt hajlandó válaszolni, melyek a pontos adatok. Úgy fogalmazott: "Minden évben leadok vagyonnyilatkozatot, és a vagyonnyilatkozatomban minden évben nyilatkozom arról, hogy az én tulajdonomban is álló gazdasági társaság mennyi támogatást kap és milyen jogcímen. Ráadásul ezek európai uniós források, ezt tudom mondani. De legális, törvényes és szabályos, ráadásul még etikus is."

Noha az államtitkár törvényesnek és etikusnak tartja vagyongyarapodását, a kormányoldalon az utóbbi hetekben egyre másra derülnek ki az L. Simonéhoz hasonló, vagy annál jóval durvább gazdagodási ügyek. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter például máig nem számolt el megnyugtató módon a tízéves fia nevére vásárolt budai luxuslakás fedezetével, s hasonlóan kérdéses Szijjártó Péter dunakeszi villájának megvásárlása is - mindkét esetben "családi összefogásra" hivatkoztak a politikusok. Ám a külgazdasági és külügyminiszter nemcsak hozzátartozóival tud összefogni, hanem az általa megálmodott és létrehozott Dunakeszi Kinizsi teremfoci csapat tagjaival is.

Most például Szikora Leventéről derítette ki a 444.hu, hogy nem csak a pályán küzdenek egy célért Szijjártóval. November közepétől ugyanis a Magyar Kereskedelem-fejlesztési és Promóciós Kft. felügyelő bizottságának tagja lett a csapattárs. Ezt a kft.-t az a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. hozta létre, amelynek vezérigazgató-helyettese a villámkarriert befutó Kun Gábor szintén a Dunakesziben játszik. A friss felügyelőbizottsági tag Szikorára ráadásul nemcsak itt számít az állam; nyár óta ő a Nemzeti Befektetési Ügynökség elnökének tanácsadója is, havi 750 ezer forintért, feladata a kormányzati kapcsolattartás. Az Együtt magyarázatot követel Szijjártótól: miben szolgálja az ország érdekét az, hogy futsalos csapattársait ülteti jól fizetett állásokba, miközben tapasztalt munkatársak százait küldték el a külügyi tárcától. Az ellenzéki párt egyúttal felszólította Orbán Viktort, vonja felelősségre külügyminiszterét.

Előválasztáson döntené el 2017-ben Tóbiás József, hogy ki legyen a baloldal miniszterelnök-jelöltje. Az MSZP elnöke pártja országos értekezletén bocsánatot kért, amiért kormányzásuk alatt igazságnak akarták láttatni a hazugságot. Botka László választmányi elnök a hatszáz résztvevő előtt azt fejtegette: legfontosabb feladatuk a kormányzóképesség "felépítése".