Mint írják, az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvény értelmében Magyarországon természetes személy üzletszerű - rendszeresen, nyereség- és vagyonszerzés céljából, saját gazdasági kockázatvállalás mellett folytatott - gazdasági tevékenységet egyéni vállalkozóként végezhet, eszerint adóköteles tevékenység csak adószám birtokában folytatható.
"Amennyiben bebizonyosodik, hogy valaki saját autójával bejelentés nélkül, bevételei eltitkolásával üzletszerű tevékenységet folytat, a törvényben meghatározott szigorú szankciókra számíthat" - közölte a NAV, hozzátéve: magánszemély 200 ezer forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható, ha adószám nélkül végez adószámhoz kötött, illetve adóköteles tevékenységet. De ugyanilyen összegű mulasztási bírság szabható ki a bejelentési, bevallási, könyvvezetési, bizonylatkiállítási kötelezettség elmulasztásáért is.
Az Uber "taxiszolgáltatás" egy hónapja jelent meg Budapesten, a fuvarokat magánszemélyek végzik saját autóikkal, taxisengedély nélkül, egy okostelefonos online fuvarközvetítő rendszer segítségével. Annak, hogy valaki Uber-sofőr legyen nem feltétele, hogy vállalkozói engedéllyel rendelkezzen, elég, ha 21 évesnél idősebb és legfeljebb 10 éves saját autóval, érvényes jogosítvánnyal és biztosítással rendelkezik.
A NAV dolgozói úgy ellenőrizhetik a sofőröket, hogy utasként veszik igénybe a szolgáltatást. A mulasztási bírságon túl a NAV elrendelheti a sofőr bevallásainak utólagos vizsgálatát, az eltitkolt bevételhez kapcsolódóan pedig adóbírságot és késedelmi pótlékot is kiszabhat.
Az Uber nem csak hazánkban ütközik ellenállásba, a mai napon Párizsban a várost körülölelő taxisblokádra szólította fel tagjait a három legjelentősebb francia taxisszervezet, mert a párizsi kereskedelmi bíróság pénteken nem tiltotta be az UberPop mobiltelefonos alkalmazás üzemeltetését.