Orbán-kormány;Orbán Viktor;elégedetlenség;

Orbán Viktor a Kossuth Rádióban egy korábbi interjún. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

- Kommunikációs offenzívára készül Orbán?

„Rendkívüli” rádióinterjúban elemzi ma az elmúlt napok eseményeit a miniszterelnök – írta a hvg.hu. Úgy tudják, ez az interjú is része annak a kommunikációs offenzívának, melyet a kormányfő stábja szorgalmaz, és melyből most már Orbán Viktor is kiveszi a részét. A miniszterelnök kedden a Blikknél járt, ahol chaten válaszolt az olvasók kérdéseire, majd interjút is adott a bulvárlapnak. Ez azért is meglepő, mert Orbán hosszú ideje csak a közrádióban hajlandó kérdésekre válaszolni, a nem kormánypárti sajtót pedig hosszú évek óta kerüli.

A Népszava úgy tudja, hogy a Fideszben természetesnek tartják a mostani népszerűségvesztést. Lapunk úgy értesült, hogy a kabinet által megrendelt kutatás a nyilvánosságra hozott felméréseknél kisebb csökkenést mutat a nagyobbik kormánypártnál. A népszerűségvesztést természetesnek tartják, mert a kormányzásban, mint forrásunk fogalmazott, vannak "hegy-" és vannak "lejtmenetek". A kormánypárt egyik vezető politikusa tegnap szűk körben kijelentette, június és október között nem volt kormányzás, természetes, hogy amikor ez elindult, csökkent a Fidesz népszerűsége, de ez 2010-ben is így volt. A baj szerinte az, hogy a párt korábbi magas támogatottságát olyan előkészítetlen ötletekre pazarolta el, mint az internetadó. A politikus szerint érdemesebb lett volna a népszerűség egy részét akkor felélni, amikor a valóban fontos szerkezeti reformokba vágnak majd bele - ilyen a MÁV átalakítása, vagy a tömegközlekedés átszervezése.

A hvg.hu-nak egy magas rangú kormányzati forrás azt mondta, a Blikkben tett látogatás már az új kommunikációs offenzíva része. Orbán a napokban külföldi lapokban is meg fog szólalni, illetve a szokásától eltérően egy héten belül újabb interjút ad ma a Kossuth Rádiónak.

A portál felidézte, Orbán Viktor a nyár végén úgy döntött, újraszervezi a tavaszi választást megelőző kampányokban jól teljesítő kommunikációs stábját. Két héttel ezelőtt egy forrásuk azt mondta, miniszterelnök azt is belátta, a népszerűség csökkenése, a folyamatossá vált tüntetések miatt „helyzet van”. Ezért azzal bízta meg stábját, hogy dolgozzanak ki forgatókönyveket, vizsgálják meg, miért szorult védekező helyzetbe a Fidesz, több fronton indítsanak offenzívát, hogy a párt visszanyerje kezdeményező szerepét a kommunikációban. Ilyen ellenakciónak szánták a drogteszt bevezetését, de a külföldi tulajdonú élelmiszerláncok, a Magyarország "szuverenitását" veszélyeztető Egyesült Államok is az új offenzíva célpontjai közé tartoznak.

A kommunikációs offenzívában komoly szerep juthat Habony Árpádnak, akiről az RTL Klub Házon kívül című szerdai műsora készített összeállítást. A műsorban Rogán Antal és Lázár János is elismerte, hogy Habony tanácsadóként dolgozik nekik és a miniszterelnöknek is. Eddig hivatalosan senki nem beszélt arról, hogy Habony tanácsadóként dolgozik a kormánynak vagy a Fidesznek. Rogán azt mondta Habonyról az RTL-nek: "Minden politikus számára vannak olyan emberek, akik segítik tanácsokkal. Nem titok, hogy Habony Árpád így van nemcsak a miniszterelnök úrral, hanem többünk esetében is, de formális pozíciót nem hajlandó vállalni, és én ezt inkább a javára írom, mint sem a hátrányára". Lázár sokadik kérdésre, miután kiderül számára, hogy Rogán elismerte Habony státuszát, azt mondta róla, "egy kiváló szakember" és úgy tudja, hogy Habony politikai stratégiával foglalkozik. Hozzátette: "Én ismerem Habony Árpádot, rendszeresen találkozunk, kikérem a véleményét bizonyos kérdésekben, de nekem nincs tanácsadói vagy hivatalos viszonyom vele. Ismeretségi alapon szoktam vele konzultálni. Nincs tudomásom, hogy szerződése lenne a kormánnyal." Rogán is azt állította, nem fizetnek a tanácsokért Habonynak. Az is kiderült a műsorból, hogy egyetlen cége van, amelynek évek óta nincs bevétele, pedig Habony drága autókkal jár, azokkal a Szerb utcai lakása előtt parkol. Az RTL megszólaltatta Herczeg Zoltán divattervezőt, aki szerint egy átlagos viselete minimum 1,8 millió forintba kerül. Vagyis nem tudni miből él, miközben láthatóan luxuskörülmények között tengeti életét.

Ki léphet Simicskáék helyébe?

Valóban kiestek a pikszisből Simicskáék? Ha igen, ki léphet a helyükbe? Ezt találgatja a a Figyelő eheti összeállítása. Mint írták, a Fidesz-világban sokáig nagyon tiszták voltak a politikai és gazdasági viszonyok. A politikában hosszú ideje Orbán Viktor áll a csúcson, szerepe megkérdőjelezhetetlen. Ám sokkal mozgalmasabb a gazdasági irányítás, ahol korábban Simicska Lajosék meghatározó szerepet töltöttek be; nemcsak az építőiparban és a jobboldali médiában, de az energetikában és az európai uniós fejlesztési források kontrolljában is. Majd konfliktusok kezdődtek, és mindenki azt találgatta, hogy mely gazdasági csoportok erősödhetnek meg.

A gazdasági erőcsoportok közül a Figyelő szerint kiemelkedik Csányi Sándor és Hernádi Zsolt világa, az OTP, a Mol és megannyi élelmiszer-ipari vállalkozás. A filmipar mellett a szerencsejáték-iparban jutott komoly pozíciókhoz Andy Vajna, aki a politikusok közül kifejezetten jóban van Rogán Antallal, és Habony Árpáddal is. Habonyék körébe sorolják a Századvég-cégeket is. Fontos gazdasági erőcentrum alakult ki Spéder Zoltán FHB-elnök körül is, hiszen a Magyar Posta, a takarékok, az FHB és a Díjbeszedő-csoport együttesen nagy lehetőségekkel bíró gazdasági csoport. Spédernek médiavállalkozás is van, a CEMP (Index.hu, Napi.hu, InfoRádió, portfolio.hu).

Valamilyen gazdasági mozgás elindult a Matolcsy György vezette MNB körül is. Az MNB óriási összegekkel alapítványokat alapított, irodaházat vásárolt, az elnök unokatestvére, Szemerey Tamás pedig Növekedési Hitel Bankra keresztelte az általa megvett bankot.

A végső kérdés a Figyelő szerint az, hogy ha igaz Simicskáék visszaszorulása, akkor ki erősödhet meg, illetve létezhet-e Orbánhoz közvetlenül becsatornázott gazdasági kör. Forrásaik Mészáros Lőrincet és Lázár Jánost tartják a miniszterelnök legközvetlenebb bizalmasának.

Miután tegnap megjelent a hír arról, hogy január elsejétől fizetni kellene az M0-ás körgyűrű használatáért is, az interneten máris megjelentek a mémek, amelyek a kormány legújabb tervét figurázzák ki - írja a hvg.hu.