Arról beszélt, hogy az ilyen tesztekkel való vizsgálatnak tehát ma semmiféle szakmai jelentősége nincsen, ennek negativitása nem jelent semmit. Ám a pozitivitása szintén nem, hiszen ezek a tesztek csak nagyon egyszerű szűrővizsgálatra is épphogy alkalmasak, nem beszélve arról, hogy igazságügyi orvostani jelentőségük abszolút nincs. Egy esetleges pozitív vizsgálatot ugyanis meg kell erősíteni egy másodlagos speciális vizsgálattal.
A napokban a hvg.hu-nak Csányi Ágnes, a kiskunhalasi Szilády Áron Református Gimnázium ifjúságvédelmi felelőse elmondta, az országban elsőként bevezették a drogtesztet, amely kiválóan működik. Aáry-Tamás Lajos ombudsman azonban erre a Népszabadságnak úgy reagált: a kiskunhalasiak gyakorlata jogsértő. Kiderült, hogy a teszt a bevezetésekor a gimnáziumban nem volt önkéntes, hanem az iskolai rendtartás rendelkezett róla. Az oktatási jogok biztosa az akkori gyakorlatról 2004-ben kiadott egy állásfoglalást, amely szerint az iskola a tanulók drogfogyasztását nem ellenőrizheti szúrópróbaszerűen. Mint írta, az iskola és a pedagógusok nem rendelkeznek törvényi felhatalmazással a tanulók drogfogyasztására vonatkozó különleges adatok kezelésére. Ennek hiányában önkéntes hozzájárulásra van szükség. Azóta hozzájáruló nyilatkozatot kérnek a gyerekektől és a szülőktől egyaránt, Aáry-Tamás Lajos szerint viszont ez így is jogsértő, hiszen a tanár és a diák nincs egyenlő helyzetben, ezért a diákok hozzájáruló nyilatkozata nem tekinthető önkéntesnek, mert tartaniuk kell az esetleges következményektől.
Bár a Fidesz jogi végzettségű politikusai szerint is aggályos a bevezetni kívánt drogteszt, Rogán Antal, a kormánypárt frakcióvezetője most is úgy gondolja, beleegyezéssel jogszerű lesz az erről szóló törvény.