TIME magazin;ST. Louis;az év embere;fergusoni tüntetők;polgárjogi mozgalom;Roy Blun;

Földre fekve tiltakoztak a New York-i főpályaudvaron FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ANDREW BURTON

- Polgárjogi viták

Az Ebola ellen küzdő egészségügyi dolgozók után második helyre kerültek a fergusoni tüntetők, aktivisták a Time magazin idei „Az év embere”-listáján. A Missouri állambeli Fergusonban egy fehér rendőr lelőtt egy fegyvertelen fekete fiatalembert. Ilyen eset nagyon sok történik az Egyesült Államokban, az augusztus 9-i incidens azonban szikra volt, amely fellobbantotta a lángot, írta a Time. 

A feketék elleni túlzott rendőri fellépés ellen szerte Amerikában tüntettek. „Fel a kezekkel, ne lőj!” – ez lett a fergusoni tiltakozók jelszava. A tiltakozás újra fellángolt, amikor nyilvánosságra hozták a nagyesküdtszéki döntést: Darren Wilsont, a fehér rendőrt, aki lelőtte a 18 éves Michael Brownt, nem fogják bíróság előtt felelősségre vonni. Wilson, aki időközben kilépett a rendőrségtől, azzal védekezett, hogy önvédelemből cselekedett. Az ügyben szövetségi polgárjogi vizsgálat folyik.

A helyi hatóságok már lezárnák a St. Louist kedvezőtlen fényben feltüntető ügyet. Roy Blunt, Minnesota állam republikánus szenátora épp a napokban sürgette Eric Holdert, Barack Obama távozó igazságügyi miniszterét, hogy zárják le az eljárást.

Az igazságügyi tárca válaszul azt közölte, a nyomozás még folyamatban van. Nem kizárt, hogy a Holder utódának jelölt Loretta Lynchnek, jelenlegi New York-i ügyésznek is lesznek még feladatai az eset miatt.

Ferguson óta több hasonló, megdöbbentő incidens történt. November végén Clevelandben egy rendőr másodpercnyi gondolkodás nélkül lőtt le egy 12 éves fiút, Tamir Rice-t, miután bejelentés érkezett, hogy fegyverrel a kezében járkál. A bejelentő azt is közölte, elképzelhető, hogy a pisztoly „nem igazi”. Valójában műanyag játékfegyvert emelt a kisfiú az érkező rendőrautóra.

Két héttel később New Yorkban törtek ki megmozdulások, miután december 3-án kiderült, nem emelnek vádat Daniel Pantaleo rendőr ellen a fekete Eric Garner halála miatt. Garner július 17-én halt meg, zárjegy nélküli cigarettát árult szálanként, ezért akarták őrizetbe venni a Staten Island-i Tompkinsville-ben.

Több rendőr is körbefogta a fekete férfit, földre vitték, Pantaleo volt az, aki a nyakára tette a karját. Az esetről videófelvétel készült, a 47 éves, hatgyerekes fekete férfi hiába mondogatta: „Nem kapok levegőt!”. Egy órával később a kórházban már csak a halálát tudták megállapítani.

New Yorkban tiltakozási hullám indult, a tüntetők bevásárlóközpontokban, a főpályaudvaron, a Time Square-en „die-in”-megmozdulásokat szerveztek, a földre fekve protestáltak. Amerika-szerte ismét szolidaritási tüntetések robbantak ki, Kaliforniától a keleti-partig számos városban vonultak az utcára, s nem csupán a fekete közösség tagjai. „Ez nem fekete-fehér ügy. Ez egy országos válság” – mondta Eric Garner lánya, Erica.

Holder igazságügyi miniszter ebben az ügyben is szövetségi polgárjogi vizsgálat megindítását ígérte. „Az embereknek tudniuk kell, hogy a feketék élete is ugyanannyit ér, mint a fehéreké” – mondta New York polgármestere, a demokrata Bill de Blasio. William Bratton, a város rendőrfőnöke a New York-i rendőrség kiképzési módszereinek felülvizsgálatát ígérte, különös tekintettel arra, milyen mértékű erőt alkalmazhatnak egy letartóztatásnál.

Barack Obama, az első afrikai-amerikai elnök számára ez nagyon is személyes probléma, fiatal feketeként – akárcsak igazságügyi minisztere – maga is szembesült az előítéletes rendőri bánásmóddal. A 44. elnök a Black Entertainment csatornának adott interjúban azt mondta, amennyiben békésen demonstrálnak, szükség van ezekre a tüntetésekre.

„A békés tüntetések emlékeztetik a társadalmat, hogy vannak még megoldatlan problémák” – mondta az elnök, figyelmeztetve ugyanakkor, hogy az erőszakos megmozdulások „kontraproduktívak”, nem segítenek a helyzet javításában.

Washingtonban a fekete kongresszusi honatyák és a Capitoliumon dolgozó feketék hirdettek tegnapra demonstrációt, hasonlót ahhoz, ami 2012-ben, a floridai Trayvon Martin halálát követően történt. Akkor majd háromszázan sorakoztak fel kapucnis kabátban a kongresszus lépcsőjén. Idén „Fel a kezekkel, ne lőjj!” plakátokkal készültek.

A francia erők megölték Maliban Ahmed Al Tilemsit, az al-Murabitun nevű dzsihadista mozgalom vezetőjét az ország északi részén található Gao térségében, valamint ártalmatlanná tették a terrorcsoport tucatnyi tagját - jelentette be csütörtökön Párizsban a francia vezérkar.