Simicska;új elit;

- A régi barátok ejtve?Épül az új elit?

Valóban kiestek a pikszisből Simicskáék? Ha igen, ki léphet a helyükbe?- találgatja a gazdaság iránt fogékony közvélemény. A Figyelő áttekintette a "mozgásokat", és arra jutott: új elit van kiépülőben.

A vertikálisan erősen integrált Fidesz-világban sokáig nagyon tiszták voltak a politikai és gazdasági viszonyok. A politikában hosszú ideje Orbán Viktor miniszterelnök áll a csúcson, kiemelt szerepe megkérdőjelezhetetlen. Sokan vádolták azzal, hogy például a gyorsan változó szabályozói környezet, a szektorokra, akár egyedi cégekre formált célzott jogszabályok miatt kiszámíthatatlan politikus, amit egyesek úgy fordítottak le, hogy Orbánnak nincs hitelessége. Valójában ebben a rendszerben csak neki van hitelessége, és senki másnak nincs hitelessége- írja a lap.

A gazdasági szereplők is nagyon odafigyelnek rá, mert csak az számít igazán, amit ő mond. Egy-egy pénteki rádióbeszéde fontosabb iránytű volt az országnak, mint a hosszú hónapok alatt előkészített szakmai munkák, a politikustársak megannyi beszéde. Ki ne emlékezne azokra a kínos fordulatokra, amikor a későn értesített fideszes vezetők még bőszen érveltek például a netadó mellett, de a miniszterelnök már indulta rádióba, ahol lefújta az egészet.

A Figyelő elemzése szerint ez a politikai hierarchia nem változott, de sokkal mozgalmasabb a gazdasági irányítás. Sokáig ugyanilyen vertikális integráció jellemezte a Fidesz ezen oldalát is, Simicska Lajosék egy időben az építőipar és a jobboldali média (Hír TV, Magyar Nemzet, illetve egy másik csoportban Class FM, Heti Válasz, Lánchíd Rádió) mellett az energetikában és az európai uniós fejlesztési források kontrolljában is meghatározó szerepet szereztek. Aztán valami történhetett, konfliktusok kezdődtek, és mindenki azt találgatta, hogy ennek mentén mely gazdasági csoportok erősödhetnek meg, kik indulhatnak felfelé.

A gazdasági erőcsoportok közül kiemelkedik Csányi Sándor és Hernádi Zsolt világa, az OTP, a Mol és megannyi élelmiszeripari vállalkozás - írja a lap. A filmipar mellett a szerencsejáték-iparban jutott komoly pozíciókhoz Andy Vajna, aki a politikusok közül kifejezetten jóban van Rogán Antallal, a Fidesz egyik legfontosabb gazdaság-politikusával, de e baráti kör tagja Habony Árpád is, a miniszterelnök tanácsadója, akinek tanácsadói szerepe könnyen összefoglalható, „mindenhez ért, ami hatalom-politika" - hallotta a Figyelő a Fideszből.

Ehhez a világhoz, Habony Árpádék befolyási körébe szokás sorolni a Századvég-cégeket, és így e körnek - Simicskáékhoz hasonlóan - van médiája, a Napi Gazdaság mindenképpen, de már arról is jelent meg cikk a hvg.hu-n, hogy a TV2-re is van befolyása e körnek.

Fontos gazdasági erőcentrum alakult ki Spéder Zoltán FHB-elnök körül is, hiszen a Magyar Posta, a takarékok, az FHB és a Díjbeszedő-csoport együttesen nagy lehetőségekkel bíró gazdasági csoport. Spéder Zoltán érdekkörében óriási médiavállalkozás van. Nehezebben megfogható, de valamilyen gazdasági mozgás elindult a Matolcsy György vezette MNB körül is. Az MNB óriási összegekkel alapítványokat alapított, irodaházat vásárolt, az elnök unokatestvére, Szemerey Tamás pedig - nomen est omen - Növekedési Hitel Bankra keresztelte az általa megvett bankot. Hogy ebből lesz-e mérhető gazdasági csoport, azt ma még nem lehet tudni, de a fenti paraméterek alapján akár lehet is. 

Vannak természetesen olyan, a magyar gazdaságra lényeges befolyással bíró politikusok is, mint például Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, akiket nem szoktak gazdasági holdudvarral összefüggésbe hozni - írja a lap.

A végső kérdés azonban az, hogy amennyiben igaz Simicskáék visszaszorulása, akkor ki erősödhet meg, illetve létezhet-e olyan, hogy Orbán Viktorhoz közvetlenül becsatornázott gazdasági kör. A miniszterelnök legközvetlenebb kapcsolata Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester, aki egyre sikeresebb építőipari cégeinek hála, valósággal berobbant a leggazdagabb magyar emberek listáira. Gazdasági ügyekben forrásaink Mészáros Lőrincet és Lázár Jánost tartják a miniszterelnök legközvetlenebb bizalmasának. 

forrás: figyelo.hu/cikkek/413068-uj-elit-epul-magyarorszagon

Luxuséletet él Habony
Orbán Viktor, Rogán Antal és Andy Vajna is rendszeresen találkozik a kormányfő egyik legfontosabb tanácsadójának tartott Habony Árpáddal, aki hivatalosan senkivel nem áll szerződésben, nem közszereplő, így vagyonnyilatkozatot sem kell leadnia, és nem lehet megtudni, kitől kap fizetést, amiből igazi luxuséletét finanszírozza. Az RTL Klub Házon kívül című műsora Magyarország negyedik legbefolyásosabb emberéről közölt riportot, amiből kiderült: Habony nincs hivatalos viszonyban se a kormánnyal, se a Fidesszel. A nagyvilági férfi, luxusautókkal, luxusruhákkal, évek óta Orbán Viktor jobbján látható, de szoros viszonyt ápol Rogán Antallal és Andy Vajnával is.

Túl az üzleti viszonyhálót érintő kérdéseken, a régi barátság/szövetség eróziója legjobban talán Veszprém kapcsán mutatkozott meg; jókora megdöbbenést keltett, amikor Simicska - ahogy elsőként ezt a Népszava publikálta - közölte: gondolkodik, hogy elindul a választáson, mégpedig nem a Fidesz színeiben. A kormánypártban a bejelentés kapcsán tanácstalanság uralkodott el: hm, mit akarhat a Közgép vezére a kemény üzenettel? 

Az új elit egyik a "frontvonalba" küldött figurája - mint a miniszterelnök egyik legközvetlenebb bizalmasa - az egyre bővülő pozíciókat birtokló, kisfiának nemrég 70 milliós lakást vásárló  Lázár János, aki rendre azzal a rendíthetetlen derűvel fogad minden, a személyét érő kritikát/oknyomozást, ami azt üzeni: érinthetetlen vagyok.

Hát, majd meglátjuk.  

Ipsos: tovább gyengült a Fidesz, erősödött a Jobbik
A Medián után az Ipsos kimutatása is megerősítette: tovább apadt a Fidesz tábora, erősödött a Jobbik. A december elején, az ország felnőtt lakossága körében végzett közvélemény-kutatás eredményei szerint október és november között 35-ről 30 százalékra apadt a Fidesz tábora, és az elmúlt hetekben is folytatódott ez a tendencia: további 5 százalékponttal csökkent a támogatók aránya, így most a választókorúak 25 százaléka áll a kormánypárt mögött. 

 

 

Vida Ildikó feljelentetést és keresetet nyújtott be André Goodfriend, a budapesti amerikai nagykövetség ügyvivője ellen - tájékoztatott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnökének ügyvédje. A nagykövetség lapunk kérdésére közölte, egyelőre nem kívánnak reagálni.