Napi Extra;Magyar Nemzeti Múzeum;Óbudai Danubia Zenekar;Gyermekétkeztetési Alapítvány;Karácsonyi Cimborafesztivál;É. Szabó Márta;

Vásáry Tamás, É. Szabó Márta, Csorba László és Sebő Ferenc a sajtótájékoztatón
FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Karácsonyi Cimborafesztivál

December 20-án, a Magyar Nemzeti Múzeumban rendezik meg az idei Karácsonyi Cimborafesztivált, amelynek programjáról tegnap sajtótájékoztatón számoltak be a szervezők a Nemzeti Múzeumban.

Az egész napos - délelőtt 10-től este 10-ig tartó - zenei maraton papíron a 41. születésnapját ünneplő egykori tévés gyerekműsort, a Cimborát és a 21. éves Óbudai Danubia Zenekart köszöntené - ha volna kedvünk ünnepelni.

Inkább azonban csak nosztalgikus emlékezésről lehet szó, mert derűre semmi ok: Cimborára, egyáltalán gyerekműsorra a magyar köztelevízióban évek óta nincs szükség, s ma már ott tart az ország, hogy nem csupán a szellemi táplálékot vonják meg a gyerekektől, hanem mind több család a mindennapi ételhez sem jut hozzá.

Ami a nosztalgikus napot illeti, a hajdani televíziós É. Szabó Márta, a Cimbora egykori szülőanyja, a Cimbora Alapítvány elnöke nem véletlenül mondott köszönetet Csorba Lászlónak, a Nemzeti Múzeum főigazgatójának.

Hiszen ha már a köztévében nincs helyük a gyerekeknek, otthonra leltek a Nemzeti Múzeumban, ahol az egész napos zenélés keretében emlékezhetnek a Cimbora hallatlan sikerére, arra a seregnyi tehetségre, aki a műsorban került először a tévé képernyőjén a nyilvánosság elé.

Ráadásul, a karácsonyi fesztivál helyszínén, Magyarország első számú múzeumában most a gyerekek végigutazhatják a nemzeti múlt évszázadait, az őskortól a rendszerváltozásig.

Más, elkeserítő aktualitása is van az idei Cimbora-napnak, ez a pedig a kényszerű jótékonykodás: a Cimbora-szervezők összefogtak a Gyermekétkeztetési Alapítvánnyal, és hátrányos helyzetű gyermekeket látnak vendégül, ajándékoznak meg, egyúttal adományokat is gyűjtenek az éhező kicsinyeknek, például azoknak a zuglói nyugdíjasoknak a belépőjegy-árából, akik ezen a napon Karácsony Gergely polgármester meghívására látogatnak a Cimbora-napra.

Hogyan került a Cimborák mellé a Gyermekétkeztetési Alapítvány? Galkó Balázs, az alapítvány „arca” azt mondja: ő maga is sokat szerepelt hajdan a Cimborákban – innen a személyes kötődés -, és amikor hírét vették a december 20-i programnak, úgy gondolták ki kell használni az alkalmat.

- Mozart és Bartók közé beesnek az éhező gyerekek – mondja a színművész megkeseredve -, úgy segítünk, ahogy tudunk, és a Cimborák alkotói is pontosan értik, hogy egy olyan korban, amikor a hivatalosság szerint „a gyerekek azért nem esznek, mert nem éhesek”, mert „ez egy életforma”, akkor nem elég a szellemi táplálék, több kell. Mi hozzuk a hátrányos helyzetű gyerekeket, az ajándékokat és gyűjtünk az éhezőknek - mondja Galkó.

Hol volt, hol nem volt, volt egy Cimborám… kamarakoncertekkel, versekkel, dalokkal várják tehát az érdeklődőket december 20-án, a Nemzeti Múzeumba, ám a "cimboraság" aznap este nem ér véget: É. Szabó Márta megállíthatatlan.

Még túl sem vagyunk a karácsonyi jótékony zenei maratonon, de már arról beszél, hogy farsangkor lesz Cimbora jelmezbál, utána húsvéti találkozó, amelyen, mint most is, vendégek lesznek a műsor egykori muzsikusai, előadóművészei, a határon inneni és túli Cimbora klubok – és persze a főszereplők, akikért az egész van, a gyerekek.

A Magyar Nemzeti Galéria kiállítása a 350 éve elhunyt Zrínyi Miklósnak, a korszak legkiválóbb magyar költőjének, katonai szakírójának, hadvezérének és államférfijának állít emléket kiállításával. A február 8-ig megtekinthető tárlat legfigyelemreméltóbb képe Rubens tanítványának, Jan Thomasnak Zrínyi Miklósról festett portréja.