A kilépő szakemberek által teljesített munkaórák hiánya - a megjelent cáfolatokkal ellentétben - veszélyezteti a betegellátás minőségét - olvasható a Magyar Sürgősségi Orvostani Társaság Közhasznú Egyesület levelében, amelyet Balog Zoltán emberi erőforrás miniszternek, Zombor Gábor egészségügyi államtitkárnak, Fülesdi Bélának, az Egészségügyi Szakmai Kollégium elnökének, valamint Velkey Györgynek, a Magyar Kórházszövetség vezetőjének is elküldtek.
Ahogy arról korábban lapunk is beszámolt, novemberben az egri Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézet Sürgősségi Betegellátási Osztályán dolgozó orvosok közül hatan, köztük az osztályvezető is, beadták a felmondásukat, többen rossz munkakörülményekre, a nem megfelelő technikai és személyi feltételekre panaszkodtak.
Dr. Fűtő László, a kórház ügyvezető igazgatója akkor úgy nyilatkozott: a betegellátás nem került veszélybe, az orvosok távozásától függetlenül a sürgősségi osztály "változatlan formában" fogadja és látja el a betegeket.
Dr. Berényi Tamás, az egyesület elnöke azonban másként vélekedik, szerinte komoly gondok adódtak az egri kórház a betegellátásában, a kialakult krízishelyzet pedig túlmutat "egy lokális kórház problémáján".
Ami igaz is: az ország több kórházában is már-már általános probléma a szakember- és műszerhiány, tegnap például az Index számolt be arról, hogy a budapesti Szent János Kórházban - ahol csak két gyermekradiológus szakorvos dolgozik - előfordulhat, hogy napokat kell várni egy gyermek röntgenfelvételének kiértékelésére.
Berényi november végi leveléből kiderül, hogy az egri kórházban dolgozók már lassan egy éve jelezték aggályaikat az intézmény menedzsmentje felé, az orvostani társaság pedig már két hónapja igyekszik felhívni a kórházszövetség figyelmét a tarthatatlan állapotokra - úgy tűnik, eddig eredménytelenül.
"Addig, amíg a hazai társadalom, és a politikai képviselet nem tesz hitet az akut jellegű ellátás sürgősségi szemlélete mellett és ennek megfelelően nem kezdődik meg a struktúra ilyen elvek mentén történő (…) átalakítása, amíg a tervezett rendszerhez szükséges humánerőforrás képzése nem priorizált - addig több értékes, képzett és elhivatott szakembert veszít el Magyarország, mint ahányan választják ezt a hivatást.
Az így konzerválódó és egyre mélyülő krízisből nem lesz kilábalás" - írja Berényi, aki a mintegy ezer aktív, az egyesület által képviselt "ma még elhivatott" kollégájával együtt reméli, hogy a döntéshozók hamarosan tesznek valamit a helyzet normalizálásáért, hiszen "a sürgősségi ellátás az egyedüli, amely képes felvállalni és biztosítani a szegények ellátását, különösen egy polarizálódni látszó egészségügyben".