A felmérés eredményeinek fényében elmondható, hogy az elektronikus kütyüktől való függőség már korán, kisiskolás korban elkezdődhet - ez nem is csoda, hiszen jelesebb alkalmakkor - mint például szülinap vagy karácsony - meglepően sok magyar szülő lepi meg kisgyermekeit okoskészülékekkel.
A JátékNet adatai szerint a kicsik egyötöde rendelkezik okostelefonnal és tablettel, utóbbit gyakran már óvodáskorban vagy még ennél is korábban megkapják, az okostelefonok használatához pedig - miután a tableteknek köszönhetően kellő rutinnal rendelkeznek a modern technológia világában - 8-12 éves kor között válhatnak elég "éretté", a megkérdezett családok 10 százalékánál a gyerekek tizenkétéves korukra már mindkét kütyüt birtokolják.
Ezért is úgy tűnik, hogy az elektronikai eszközöktől való függőség leginkább ezt a korosztályt érinti. A felmérés rámutatott, hogy a 8-12 évesek kétharmada rendszeresen játszik laptopon, tableten, okostelefonon és asztali számítógépen, egyharmaduk különböző játékkonzolokon is.
Mindemellett a fiatalabbak sincsenek sokkal lemaradva: az 5-7 évesek 60 százaléka rendszeresen játszik mobiltelefonon, csaknem 50 százalékuk laptopot és tabletet is használ erre a célra akár napi szinten is.
A nyolcévesnél idősebbek 60 százaléka napi fél-két órát, míg az ennél fiatalabbak 80 százaléka legfeljebb egy órát tölt ilyen jellegű kikapcsolódással.
A felmérés eredményeit először november végén, az Ország Játéka verseny keretei között mutatták be.
Bognár Ákos, a JátékNet.hu ügyvezető igazgatója elmondta: "Láthatóan egyre fiatalabbakat szippant be a kütyüvilág, megnyugtató eredmény azonban, hogy a 3 éven aluli gyermekek zöme egyáltalán nem, vagy csak néhány percet játszik hasonló készülékekkel.
A most felnövő generáció életében persze fontos, hogy otthonosan mozogjon a technika világában, ugyanakkor azt tanácsoljuk a szülőknek, hogy érdemes szabályozniuk azt, hogy a kicsi mennyit és mivel játszhat a tableten, okostelefonon."
Fontos tehát az ésszerű, a szülők által felügyelt eszközhasználat; az iskoláskorú gyerekeket meg kell tanítani arra, hogyan kezeljék tudatosan a modern technológiát, még idejében elejét kell venni a függés kialakulásának.
A kutatásból az is kiderült, hogy a válaszadó családok felénél már okozott fejfájást a szülőknek, ha gyermeküket nem engedték játszani.
"Egyáltalán nem szerencsés ez a tendencia, ráadásul nemcsak a szóban forgó eszközökkel, hanem a televízióval is számolnunk kell. Minél idősebbek a gyermekek, annál több időt vesznek el ezek a készülékek a szabadidejükből, nem véletlen, hogy sok sikeres játék tévés vetélkedők vagy mesék alapján született" - tette hozzá Bognár.
A kisgyermekkorban kialakult, elektronikus eszközöktől és az azokon található játékoktól való függés rendkívül káros lehet, hiszen kiszakítja a gyereket az emberi kapcsolatokból - nyilatkozta lapunknak Hevesi Krisztina pszichológus, az ELTE-PPK oktatója.
A szakember szerint a gyerekek a társas kapcsolatokon keresztül tanulják meg a legalapvetőbb érzelmi reakciókat, ám mivel ezekkel a játékokkal nem kommunikálnak, még a legfiatalabbak érzelemvilága is károsulhat.
"Persze egyes játékok ígérik, hogy segítenek, és valóban fejleszthetik a kognitív képességeket, ám még mindig több káros hatással rendelkeznek: a kommunikáció hiánya, az érzelmi világ romlása mellett a gyerekek kreativitása is elvész, nem is beszélve az egészségügyi kockázatokról. Számtalanszor bizonyították, hogy az egyszerű fakockás játék jobban fejleszti a kreativitást, mint bármilyen okoseszköz" - vélekedik a pszichológus.
A személyes kapcsolatok, a gyermekekkel való közös játék fontossága vitathatatlan, itt léphetnek képbe a "hagyományos" játékok, ám ezek leginkább csak az 1-4 évesek életében vannak jelen: ebben a korban még akár napi 3 óránál tovább is le lehet kötni így a figyelmüket, a 12 évnél idősebbek fele viszont még fél órát sem szán hasonló tevékenységre.
Bognár azonban derűlátó: elmondása szerint karácsonykor sok szülő olyan meglepetést keres, ami segíti a kicsik fejlődését. "Idén is jelentősen megnőtt az érdeklődés a többszemélyes és az interaktív, valamint a kézügyességet fejlesztő játékok iránt. Az idei szezonban a legkeresettebb tíz játék közül öt társasjáték".
A hagyományos társasjátékok mellett a könyvek is nagyszerű ajándékok lehetnek, a sikeres könyvválasztás érdekében az UNICEF Magyarország a Bookline könyvesbolttal együttműködve egy gyerekkönyv-ajánló programot indított útjára.
A "Szívünk rajta" listára felkerült könyveket négy kategóriában egy felnőttekből és gyerekekből álló szakmai csapat értékeli, a folyamatosan bővülő listához a szervezők gyerekektől, szülőktől és kiadóktól is várják az ajánlásokat.