Ezeket a külföldön létesített titkos CIA-börtönökben alkalmazták terrorizmussal vádolt foglyok, köztük magasrangú al-Kaida vezetők – a 2001. szeptember 11-i terrortámadások kitervelői – megtörésére.
Dianne Feinstein, a bizottság távozó demokrata többségi vezetője ragaszkodott hozzá, hogy a mintegy 6 ezer oldalas jelentésnek legalább az összefoglalóját hozzák nyilvánosságra, hogy ami történt, soha többé ne ismétlődhessen meg.
Az eredetileg kétpárti közreműködéssel indult vizsgálatból a republikánusok kiszálltak, tegnap ők külön álláspontot tettek közzé, s a CIA is közzétette saját verzióját a történtekről.
Hosszú évekig folyt a vizsgálat, többmillió dokumentumot, kihallgatási jegyzőkönyvet tanulmányoztak át a jelentés készítői.
Fő megállapításuk az, hogy a CIA évekig félrevezette a kormányzatot és a közvéleményt: titkolta, hogy milyen brutális technikákat alkalmaztak, azt állította, kulcsfontosságú információkhoz jutottak a ma már egyértelműen kínvallatásnak minősített módszerekkel.
Mintegy 20 fogoly kihallgatásainak részleteit ismertetik, egyikük, Hálid Sejk Mohammed 183-szor esett át vízbefojtást szimuláló vallatáson.
A jelentés megkérdőjelezi CIA-illetékesek azon állítását, hogy e kemény vallatásnak köszönhető, hogy sikerült az al-Kaida legfőbb vezetője, Oszama bin-Laden nyomára bukkanni.
A jelentés alapján nem várhatók felelősségre vonások, a CIA a Fehér Ház felhatalmazásával, az akkori igazságügy minisztérium jóváhagyásával cselekedett.
George W. Bush hétvégén a CNN-nek adott interjújában védelmébe vette azokat, akik a titkos CIA-programban részt vettek.
Mike Rogers, a képviselőház hírszerzési bizottságának vezetője azt mondta, a jelentés közzététele „erőszakot és halált” hoz majd, s új fegyvert ad az Iszlám Állam kezébe. Michael Hayden, aki 2006-2009 között állt a CIA élén, megkérdőjelezte a jelentés következtetéseit.
Világszerte megerősítették az amerikai követségek, létesítmények biztonságát, tengerészgyalogos-egységeket helyeztek készültségbe külföldi amerikai bázisokon, Irakban Kuvaitban, Bahreinben, de a spanyolországi, olaszországi, japán bázisokon is felkészültek a tüntetésekre, erőszakcselekményekre a leleplező jelentés nyilvánosságra hozását követően.