;

Beethoven;Arte HD;Fidelió;Otto Klemperer;

- Közelkép - Barenboim milánói Fideliója

Csodálatos ajándékot kaptak vasárnap este Milánóból az operamuzsika szerelmesei és Beethoven rajongói. Az Arte HD német-francia csatorna egyenesben közvetítette a Fideliót, a Scala főzeneigazgatójának, Daniel Barenboimnak a vezénylésével.

Ez a zenekar amúgy is bámulatosan játszik, de a Maestro, visszanyúlt a korábbi évtizedek stílusához, Otto Klemperer tökéletes hangzó ritmusához.

Nem lassú, de nem is hajszolt, olyan szín, amely az orkesztra minden hangszerét kiemeli, bársonyos vonósok, tisztán zengő fa-és rézfúvósok, pontos ütősök. Beethoven szimfonikus zenekara, az énekhangok legszebb kísérője.

Igazolta, hogy a Fidelio a titán egyetlen operája ugyan, de egyenes folytatása a mozarti hagyománynak, zeneileg tökéletesen kidolgozott jellemek, egyéniségek,

A rendezés mondható akár modernnek is, nem túlzó és nem is torzító, az örök emberi drámát emeli ki, az igaztalanul üldözöttét, az önkény kiszemelt áldozatáét.

A színpad mintha kissé sivár volna, de ez adja vissza mondhatni hűségesen a szövegkönyvet. Ugyanakkor az előadás a legszebb emberi érzelem tükrözője, a hitvesi szerelem himnusza, ezért a győzelemé is.

A játék a dráma természetességét igyekezett visszaadni, a tragédiát minél hívebben tolmácsolni.

Az előadás Leonorája egyszerű, férjét imádó asszony, börtönőrnek álcázva, Florestan sem föltűnést kereső hőstenor, Rocco ugyancsak nem a mélységet hajszoló basszus, a fiatalok is természetesek.

Pizzarro sem szikrázó bariton, játékában kerüli az „ideális gonosz” megtestesítőjét, bürokrata köztisztviselő, Jágónál kevesebb, mindenre elszánt intrikusnál több.

Szép, kiegyensúlyozott orgánumok, a partitúra ideálisan érvényesül, amit látunk és hallunk a legklasszikusabb Beethoven. A tökéletességet szolgálta az énekkar gyönyörű színe is, a szólamok megszólaltatói, színészi tökélyre igyekvő statiszták.

Parádés este volt, az európai operakultúra ünnepe. Felejthetetlen, és akinek sikerült rögzítenie, bámulatos különlegességhez juthatott.

Alföldi Róbert rendezésében mutatták be Shakespeare Julius Caesar című darabját a Vígszínházban. A hatalom rút természetrajzáról szóló produkció, melyben sokan halnak erőszakos halállal, azt a kérdést is felveti, hogy szabad-e zsarnokot ölni, és, hogy az összeesküvőkből nem lesz-e ahhoz hasonló diktátor, mint akit ledöftek. Az előadáson készült képeket itt tekintheti meg!