Múlt héten jelentette be Petro Porsenko ukrán államfő, hogy december 9-től kezdődően hatályba lép az újabb tűzszüneti megállapodás, és amennyiben ezúttal valóban fegyvernyugvás következik be, 10-én kivonják a szeptemberben kijelölt demarkációs vonalról a nehézfegyverzetet.
A donyecki szakadárok miniszterelnök-helyettese, Andrej Purgin is megerősítette a megállapodást, Igor Plotnyickij, a luhanszki szakadárok vezetője azonban csak szóbeli egyezségről beszélt és hangsúlyozta, hogy nem írtak alá semmilyen dokumentumot Kijevvel.
A felek azt is jelezték, hogy az EBESZ közvetítésével újra összeül a héten a minszki kontaktcsoport, azaz Ukrajna, Oroszország és a két szakadár, önmagát népköztársaságnak kikiáltó megye, Luhanszk és Donyeck képviselői.
(Moszkvai álláspont szerint az orosz nagykövet is közvetítőként van jelen a tárgyalásokon, nem a konfliktusban résztvevő félként, Kijevben viszont ezt másképpen látják.)
A tárgyalások kezdetének lehetséges időpontjaként ugyancsak december 9-t, keddet jelölték meg. Tegnap azonban még semmi jele nem volt annak, hogy valóban tűzszünet készülne.
A szeptember 5-én aláírt, majd 20-án megerősített megállapodást nem tartották be egyik oldalon sem, s bár a harcok intenzitása csökkent, nem vonták ki a nehézfegyverzetet az övezetből, a kijelölt 30 kilométeres pufferzóna sem jött létre, sőt még arról sem állapodtak meg, hol húzódjon a fegyvermentesített övezett, hol legyen a demarkációs vonal.
Kijev szerint az ukrán hadsereg tartotta magát a fegyvernyugvási megállapodáshoz, csupán meglévő állásait védte, és nem foglalt vissza erővel egyetlen települést sem a szakadároktól.
Petro Porsenko elnök tegnap újra sürgette a kontaktcsoport mielőbbi, lehetőleg keddi összeülését, ám a donyecki vezetés halasztást kért péntekig, december 12-ig, mondván, legalább ennyi időre van szükségük ahhoz, hogy „bizonyos katonai-hadi problémák” és a fogolycsere kérdéseit megoldják.
Andrej Purgin úgy nyilatkozott, mindenképpen részt kívánnak venni a minszki tárgyalásokon, de időre van szükségük a felkészüléshez.
Alekszandr Zaharcsenko, donyecki „elnök” környezetéből kiszivárgott hírek szerint azonban a „december 9-i időpont is él, csak nem biztos”, írta az AFP hírügynökség.
A tényleges fegyvernyugváshoz és békéhez azonban több kell. A szeptemberi megállapodás szerint a szakadár régió különleges státust kap, de ahhoz az ukrán jogrend szerint kellene önkormányzati választást tartani.
Ezt írta felül a szakadárok november 2-i úgynevezett parlamenti és elnökválasztása, a kijevi vezetés e voksolás érvénytelenítését kéri. Porosenko hangsúlyozta, a minszki megállapodás tiszteletben tartása lehet a béke alapja.