A magyar színésznő paradox módon sokkal népszerűbb Oroszországban, mint szülőhazájában. A Szovjetunióban nagyon kevés külföldi filmet játszottak a harmincas években, de a Gaál Franciska főszereplésével készültek közül többet is vetítettek. Így esett, hogy Gaál Franciska az oroszok számára Greta Garbo és Karády Katalin egyben. Filmjei ma is forgalomban vannak DVD-n, a tévéadók rendszeresen vetíti őket, portréműsorok emlékeznek rá, sőt, életéről még balett is készült.
Gaál Franciska 1903-ban született Budapesten. 1920-tól a fővárosi színházak sztárja volt - Molnár Ferenc neki, sőt, rá írta Az ibolya című művét -, majd 1932-től Berlinben és Bécsben lett a legnépszerűbb moziszínésznők egyike. Hitler és Sztálin is rajongott érte.
A 30-as évek végén Hollywoodba ment, és zsinórban eljátszott három filmfőszerepet, a - Karib-tenger kalózaira nagyon hasonlító - Kalózkisasszonyban nem is akárki, a legendás Cecil B. DeMille rendezésében, a Párizsi nászútban meg a legendás Bing Crosby partnereként. 1941-ben azonban rossz döntést hozott: hazajött Magyarországra. A háborút túlélte, de karrierje megtört. Geréb Anna könyve, amely Oroszországban nagy siker, de Magyarországon még kiadóra vár, Gaál Franciska filmjeit és nem mindennapi élettörténetét mutatja be.