;

politika;Demján Sándor;életműdíj;tisztesség;Eurobuild;

Demján Sándor: ahol a tisztesség megszűnik, ott kezdődik a politika FOTÓ: Tóth Gergő

- Demján: polgár az, aki nem szorul az államra

Manapság a hatalom megszerzése érdekében hamis, erőn felüli ígéreteket tesznek a politikusok, hogy a szavazókat megnyerjék - mondja Demján Sándor. A napokban az Eurobuild magazin életműdíjával kitüntetett vállalkozó szerint a rövid távú ígéretektől minden eltorzul, pedig egy gazdaság, egy ország fejlődése csak hosszú távú programmal érhető el. Úgy véli, a politikából a polgárság üzleti morálja mára teljesen eltűnt.

- Közismert, hogy a legrégebbi nagyvállalkozó Magyarországon, hiszen ön volt az, aki úttörő módon vállalkozott már a pártállami rendszerben is. Ugyanakkor azt mondja, hogy ma egy teljesen kiszámíthatatlan környezetben élünk.

- Félreértés ne essék, a Trigránitban nekem is vannak társaim, vagyis nincs többségem, 48 százalékos a tulajdonrészem, ugyanakkor a céget én irányítom. Amikor fejlesztési döntés hozunk és szavazunk, nem véletlen, hogy nem Magyarország az egyes számú hely, mert a befektetéseknek hosszú távú biztonság kell, és ez ma hiányzik. A kormány - nagyon helyesen - azt mondja, hogy termelésre van szükség. Akkor viszont a multikkal jó kapcsolatot kell ápolni. Nem akarom bántani a magyarokat, én is az vagyok. Ha rosszat mondanak ránk, az mindig fáj. De az ország fénykorában, a XIX. század végén, a XX. század elején, nem mi magyarok teremtettük meg legendás iparunkat, hanem jöttek ide svájciak, németek, csehek és osztrákok. Magyarország egy igazi befogadó ország volt. Befogadta az ideáramló zsidókat. A befogadással megszilárdult a közép-európai unió, mert így is fel lehet fogni az Osztrák-Magyar Monarchiát. Ez egy kisebb elődje volt a mai Európai Uniónak, olyan, amely elhozta az ország számára, hogy utolérte, vagy elhagyta Bécset a pénzügyi tőke és az ipari termelés szempontjából. A gazdasággal együtt a szellemi élet is csodákat teremtett. Hatalmas írófejedelmeink voltak, festőink, feltalálóink, de az oktatási rendszerünk is befolyásolta a világot. Ez mind összefügg a gazdasággal. Ha annak idején a svájci Ganz családnak azt mondták volna, hogy a minőségi ellenőr illetékdíját a hatvanszorosára emelik, az ezt javasló kormánytag többet nem mehetett volna be az úri kaszinóba. A politikából a polgárság üzleti morálja mára teljesen eltűnt.

- Van-e esély ma tisztességesen vállalkozni?

- Attól függ, hogy melyik üzletben. Rendkívül nehéz, az adóterhelést mértékét régóta kifogásoljuk. Környezetünkhöz viszonyítva olyan hátrányba kerültünk, mintha ráraknának egy futóra egy 15 kilós túlsúlyt és 15 százalékos emelkedő megtételére kényszerítenék. Olyan vállalkozó nincs, akinek minden sikerül. Nekem is vannak remekül menő cégeim, és vannak olyanok, amelyekre tíz év óta csak ráfizetek.

- Orbán Viktor szerint szakmunkásokat kell képezni.

- Ebben igaza is van, én is így gondolom. Egy egyetemi végzettségűre kellene, hogy jusson egy, aki középfokon végzett, és két-három magas színvonalon képzett szakmunkás. Az nem lehet cél, hogy mindenkinek diplomája legyen, a segédmunkás is fontos személy egy ipari üzemben, lenézni, vagy degradálni nem szabad. Ugyanakkor az állam feladata az, hogy a képességeket és ne a vágyakat fokozza és finanszírozza.

- Vagyis lehet-e tisztességesen vállalkozni Magyarországon?

- Lehet, de ahhoz az kell, hogy a termék, amit előállítanak, vagy a tevékenység, amit csinálnak, körülbelül dupla profithatékonyságú legyen, mint máshol, a rendkívül magas adók miatt. Kisvállalkozások tömege azért adóelkerülő és a feketegazdaság is azért él, mert, ha nem így cselekednének, akkor csődbe mennének. Nem azért foglalkoztat feketén valaki, mert az neki jó. Ha legálisan foglalkoztatna, akkor veszteséges lenne. Az állam nem azt az elvet követi, ha egy forinttal több bevételem van az adóból, akkor azzal az adót csökkentem, hanem kitalál más célokat, mivel állandó adóbevételi éhsége van.

- És vasárnap még be is záratnák az üzleteket. A VOSZ mit tesz ebben a helyzetben?

- Népszavazást kezdeményezünk. Civil szervezetekhez szeretnénk csatlakozni, mert egy felmérés szerint 80 százalék felett van a lakosság körében azok száma, akik nem értenek vele egyet, ugyanakkor nem akarjuk, hogy ez a kérdés pártosodjon. A vasárnapi zárva tartással az a kormány célja, hogy a különadó után megrogyassza a külföldi tulajdonban lévő üzletláncokat, hogy azok hanyatt-homlok meneküljenek az országból és itt hagyják a kiszemelt üzleteket a rendszer kegyenceinek. Az élelmiszerek és a napi cikkek ára körülbelül 10 százalékkal emelkedik, ami nagyobb kiadás, mint amit a rezsicsökkentéssel kaptak.

- Sok-sok keserűség hallatszik ki szavaiból.

- Ennek az az oka, hogy amióta dolgozom nem volt egy olyan kormány sem, amelyikkel ne lett volna konfliktusom. Igaz volt ez a most elhunyt Lázár György kormányára éppúgy, mint Németh Miklóséra, bár utóbbival kevesebb. A demokratikus átmenetet viszont nem jól vezényelték le. Antall Józsefék idejében nem voltam itthon. Utána viszont a VOSZ vezetőjeként minden kormánnyal volt valami gondunk. A mostani első intézkedései között volt a bérkommandó; mi megmondtuk a vállalkozóknak, ha megjelenik, hívják ki a rendőrséget birtokháborításért. Nem tehet meg a hatalom mindent, ami az eszébe jut. Korábban vitatkoztunk Medgyessy Péterrel és Gyurcsány Ferenccel is. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége és az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség vezetőjeként a tagszervezetek érdekeit kell képviselnem a hatalommal szemben, ez morális kötelezettségem. Ugyanakkor nem szeretnék belekeveredni a politikába, mert ahol a tisztesség megszűnik (kevés kivételtől eltekintve), ott kezdődik a politika.

- Mi az, amit elismertek a tevékenységében a lengyelek?

- A krakkói érsek II. János Pál pápa titkára volt. Ő áldotta meg a központot, utána katolikus ifjúsági szervezetet telepített a pláza tetején. Lengyelország katolikusabb, mint Magyarország, de szó sincs a vasárnapi zárva tartásról. A modern világban lehet, hogy az új templomokat ilyen központok mellé kell építeni, mert a lengyelek tényleg elmennek templomba. A templomba járással egybe van kötve a vásárlás. Van parkolóhely és infrastruktúra. Schindler romos gyártelepének helyén épült ez a központ. Katowicében egy elhagyott bánya területére települtünk, Poznanban, akárcsak a Westend City, a pályaudvar mellé. Ezek mind-mind sikeresek. Talán ezt vették figyelembe az életműdíjnál is. Megkaptam Krakkó város jogarát, ami egy évre szólt. Ez egy különlegesen nagy elismerés, nem életműdíj. Megkaptam Katowice babérdíját, amellyel Barroso volt uniós elnököt is kitüntették. A poznani fejlesztés nagyon tetszett nekik, mert rövid idő alatt építettük meg a vasútállomást, ami kellett a labdarúgó EB-re. A lengyel köztársasági elnök avatta fel. Végrehajtottuk a villamosvonal rekonstrukcióját is, rekordidő alatt. Az életműdíjnak valószínűleg ez az utolsó poznani fejlesztés adta meg az alapját.

Több civil szervezet együtt szervezi a karácsony előtti legnagyobbnak szánt kormányellenes tüntetést december 16-ára, amelyen a demonstrálók a József Nádor térről a Szalay utcába vonulnak majd. A szervezők azt kérik, hogy a tüntetők a rászoruló gyerekeknek is vigyenek majd ajándékokat - írja a hvg.hu.