Az elnök kifejtette: szeretnének megoldást találni a hamarosan lejáró korkedvezményes nyugdíjra, de szavai szerint módosítani kellene a munka törvénykönyve munkavállalókat hátrányosan érintő részeit, valamint a sztrájktörvényt is.
Gaskó István hozzáfűzte: mielőbb szeretnének megállapodni a jövő évi bérekben, és leszögezte, hogy a cafeteria kormány által tervezett módosításával sem értenek egyet. Bár a kormány változtatott eredeti tervein a béren kívüli juttatások jövő évi adózásával kapcsolatban, mégsem áll vissza az eredeti állapot - indokolta. Kifejtette, hogy 200 ezer forint felett a béren kívüli juttatások adóterhe 15 százalékkal nő; igaz, ez nem vonatkozik a SZÉP-kártyára kért összegekre. A LIGA a SZÉP-kártyát jó eszköznek tartja a rövidtávú kiadások kiegészítésére, de a szakszervezet a hosszú távú megtakarításokat, például az önkéntes nyugdíjpénztári befizetéseket is fontosnak tartja, ezért azt szeretné, ha itt sem változna az adókulcs - jelezte Gaskó István.
Emlékeztetett arra, hogy november 21-én már több, a munkavállalókat hátrányosan érintő kormányzati lépés ellen tüntetett a LIGA, azonban sem ez, sem a kormányzattal való tárgyalás nem vezetett eredményre. A szakszervezet ezért döntött a december 15-i útlezárások mellett.
Gaskó István felhívta a figyelmet arra is, hogy "a társadalmi párbeszéd szinte teljesen megszűnt Magyarországon", ők például a sajtóból értesültek mind az internetadóval, mind a cafeteria adóterheinek megemelésével kapcsolatos kormányzati tervekről.
"Nem egy 21.századi európai uniós országhoz méltó, hogy nincs párbeszéd a szociális partnerek és a kormány között" - fogalmazott. Emlékeztetett arra, hogy a LIGA 2011-ben a munka törvénykönyvének tárgyalása idején már tartott hasonló félpályás útlezáró akciót, akkor 1500 autóval csaknem 90 helyszínen tiltakoztak; most még több résztvevőt remélnek.
Gaskó István hangsúlyozta: december 15-én reggel 7 és 16 óra között tiltakoznak, és várják a szervezetek csatlakozását. Abban bíznak, hogy egy olyan tiltakozó akciót sikerül szervezni, aminek eredményeképpen "a kormány meghátrál", és kedvező döntéseket hoz - mondta az elnök. Hozzáfűzte, minden munkavállalót és szakszervezeteket várnak a megmozdulásra, de a pártokat távolmaradásra kérik.