Az elnök szerint az Emberi Erőforrások Minisztériumához, valamint a miniszterelnökhöz küldött levelek, szakmai vélemények nagy részét válaszra se méltatták, a petíciók, demonstrációk is hatástalannak bizonyultak, éppen ezért a PDSZ sztrájkbizottság felállításáról döntött. "Nem látunk ugyanis más megoldást, amivel a kormányzatot a tárgyalóasztalhoz lehetne ültetni" - mondta Mendrey, hozzátéve: számtalan probléma sürgeti a mihamarabbi egyeztetést.
Ilyen például a pedagógusok munkaterhelése, ami indokolatlanul és jelentősen növekedett, ez pedig nagymértékben ronthatja az oktatás minőségét. A PDSZ elnöke szerint az intézményvezetők jelenleg igencsak bizonytalan helyzetét is rendezni kellene, valamint a középfokú oktatás, illetve a szakmunkásképzés átalakítása is aggályos. "A kormányprogram szerint minél magasabb végzettségű szakmunkásokra van szükség, a jelenlegi intézkedésekkel azonban ennek épp az ellenkezőjét érhetik el" - mutatott rá Mendrey. Mindemellett a nem pedagógus szakképzettségűek megalázóan alacsony és etikátlan bérezését is mihamarabb rendezni kell.
"A pedagógus-sztrájk elkerülhető, a mi elsődleges célunk is az, hogy megegyezésre jussunk a kormányzattal. Reméljük, hogy a miniszterelnök kompetens személyt jelöl ki a tárgyalódelegáció vezetőjének; döntőképes személyre, nem pedig postásra van szükségünk" - hangsúlyozta a PDSZ elnöke.