Az I. világháború;I. világháború;

- Gróf Andrássy Gyula Belgrád bevételének jelentőségéről

A szerbek harc nélkül adták fel a fővárost. Hadseregünk győzelme bizalmat fog önteni barátainkba és félelmet ellenségeinkbe.

egyik estilap munkatársának többek között a következőket mondotta:

— A győzelem legnagyobb jelentősége talán mégis abban van, hogy Belgrád megvétele a szerb hadsereg teljes vereségét és a szerb ellentállás teljes letörését jelenti, mert Szerbia nem bírta többé fővárosát megmenteni. Ha még csatára képes serege lenne, Belgrád elfoglalása ellen utolsó leheletéig küzdött volna, már csak az erkölcsi hatás miatt is. De ettől eltekintve, Belgrád megvétele pozitív stratégiai haszonnal is jár. Belgrád vasúti kiindulópontja, a belgrádi hídfő uralása offenzív hadseregünk bázisát biztosítja. Belgrádra és a Drinára támaszkodva, könnyű lesz Szerbia leggazdagabb vidékéhez férkőzni és Szerbia összeköttetései (a Danán keresztül) a Fekete-tengerrel megszüntetni s ehelyütt nekünk a barátságos érzelmű Bulgária közelébe jutni. Belgrádot valószínűen már korábban is bevehettük volna, de addig, amíg a Belgrádtól délre fekvő hegyeket nem uraltuk, sokkal több vérbe került volna és addig-, amíg nem volt összekapcsolva Belgrád meghódítása egy erős offenzívával, nem bírt volna a győzelem azzal a katonai értékkel, mint ma, amikor Belgrád elfoglalása nemcsak befejezését jelenti az eddigi eredményeknek, hanem kiinduló pontját egy új előnyomulásnak. A balkáni államokra mindenesetre jó befolyási gyakorol seregeink győzelme. Ott is azt fogják Belgrád bevételéből kiolvasni, hogy Szerbia ellentállása nagyon meggyöngült. Hadseregünk győzelme bizalmat fog önteni barátainkba és félelmet ellenségeinkbe.

BELGRÁD BEVÉTELE

Harc nélkül adták föl a várost

Hivatalos jelentés

(December 3.— „Bud.Tud.") Csapatainknak a Kolubarán át való győzelmes előrenyomulása az ellenséget arra kényszerítette, hogy Belgrádot, amelynek védelmi művei észak ellen irányultak, harc nélkül adja föl, nehogy az ottani helyőrséget az elfogatás veszélyének tegye ki. Csapataink a Száván át és déli irányból hatoltak be Belgrádba és elfoglalták a várostól délre elterülő magasló tokát. A középületeket, közöttük Németország és Ausztria - Magyarország követségi palotáit is, nyomban katonailag biztosítottuk.

Az arcvonalnak többi, részén az ellenség visszavonulóban lévén és saját oszlopaink a feneketlen úton csak lassan juthatván előre csupán kisebb harcok fejlődtek ki az ellenséges utóvéddel, amelynek mintegy kétszáz emberét foglyul ejtettük.

Népszava 1914. december 4.