Michel Platini, az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) elnöke előzőleg úgy vélte, a futball érdeke azt kívánja, hogy a világbajnokságra januárban vagy februárban kerüljön sor.
Így azonban éppen belecsúszna a hagyományosan februárban kezdődő téli olimpiába. A NOB elnöke kifejtette, a sportolók, a szurkolók és a szponzorok számára is kedvezőtlen lenne, ha egy időpontban kerülne sor a két eseményre. Közben folytatódik az UEFA és a FIFA egymásnak való üzengetése.
Reinhard Rauball, a Német Labdarúgó Szövetség elnöke, ismételten azzal fenyegette meg a FIFÁ-t, kilép az UEFA, amennyiben nem hozzák nyilvánosságra Michael Garcia jelentését, amelyben az amerikai ügyész azt vizsgálta, történt-e korrupció a 2018-as oroszországi és a 2022-es katari világbajnokság odaítélésénél.
Rauball szerint az egész ügy miatt megkérdőjelezhetővé vált a nemzetközi szövetség szavahihetősége. A német szövetség elnöke azt közölte, olyan bizalomvesztésről van szó, amilyenre még nem volt példa.
„Két megoldás lehetséges. Nemcsak az etikai bizottság döntését kell nyilvánosságra hozni, hanem a Garcia-jelentést is. Ki kell derülnie ugyanis, mik voltak a vádak, s milyen döntés született ezekről” – fejtette ki a Kicker honlapján.
Úgy vélte, ha a nyilvánosság nem ismerheti meg a teljes jelentést, akkor az UEFÁ-nak felül kell vizsgálnia a FIFÁ-ban játszott szerepét.
Rauball politikai támogatást is kapott. Thomas de Maiziere német belügyminiszter üdvözölte a német szövetség és az UEFA „reformok irányába tett lépéseit”.
Egyre valószínűbb tehát, hogy az UEFA saját jelöltet indít Sepp Blatter ellenében a FIFA jövő évi elnökválasztásán. Ugyanakkor az európai szövetség is komoly bizalmi válsággal küzd.
Michel Platini, az UEFA elnökének szavahihetőségét aligha erősítik azok a Sunday Times által vasárnap nyilvánosságra hozott dokumentumok, amelyek szerint egy Picasso festményt kapott Moszkvától az orosz rendezés támogatásának fejében.
Maga az érintett hazugságnak nevezte a brit parlament sportbizottsága által megszellőztetett dokumentumot. Szerinte az egész pletyka nemcsak hogy minden alapot nélkülöz, nevetséges is.
Az ügy egyre bizarrabb fordulatokat hoz. Brit lapértesülés szerint az angol szövetség, az FA szakembereket bízott meg avval, hogy kémkedjenek a rivális országok pályázatai után.
Az angolok a 2018-as vb megrendezésére pályáztak, de a 2010. decemberi szavazás során már az első fordulóban kiestek.
Mind több jel vall arra, hogy Katar és Oroszország nemcsak jelentős összegekkel „segítette” a vb odaítélésével kapcsolatos döntés meghozatalában a végrehajtó bizottsági tagokat, hanem politikai nyomásgyakorlásról is szó lehetett.
Olyan hírek is napvilágot láttak, amelyek szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök magát Blattert bízta meg azzal, hogy támogatókat gyűjtsön az orosz pályázathoz a FIFA végrehajtó bizottságában.
Bizonyíték azonban nincs. Annyit tudni mindössze, hogy a Garcia-üggyel foglalkozni kíván a FIFA végrehajtó bizottsága a karácsony előtti marokkói ülésén.
Legutóbb egyébként az Angol Labdarúgó Szövetség elnöke, Greg Dyke írt nyílt levelet Sepp Blatternek, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség elnökének, amelyben a Garcia-jelentés nyilvánosságra hozatalát követelte.
November 13-án azonban Hans-Joachim Eckert, a szövetség etikai bizottsága vezetője bejelentette: semmiféle korrupció nem történt, a Garcia-jelentés alapján legalábbis nem jutott ilyen következtetésre.
Az amerikai ügyész megtámadta a döntést, végül kompromisszumos megoldás született, melynek értelmében Domenico Scalának, a FIFA könyvvizsgáló bizottságának vezetőjének továbbítják a dokumentumot, s majd ő eldönti, mennyi információt kell eljuttatni abból a végrehajtó bizottságnak.