A dél-koreai vállalatok fontos szerepet játszanak Magyarország életében - mondta Orbán Viktor miniszterelnök még múlt pénteken Szöulban, a Pak Gun Hje dél-koreai elnökkel folytatott megbeszélés utáni közös sajtótájékoztatón.
A kormányfő a Magyarországon jelen lévő dél-koreai cégek egyik hatalmas zászlóshajójának nevezte a Hankook gumiabroncsgyártó vállalatot, mint amely "nagy tiszteletet vívott ki magának Magyarországon", jó hírét keltette Dél-Koreának, és "számunkra rendkívül szimpatikus kultúrát képvisel".
A Vegyipari Dolgozók Szakszervezete ezzel szemben állítja: darázsfészekbe nyúlt a kormányfő, hiszen a VDSZ nem először teszi szóvá a cég dolgozókkal szembeni jogtalanságait, szakszervezet-ellenességét. Megnyert perek sokasága van a szakszervezetnél, bár az is tény, hogy akad olyan ügy is, amelyet elveszítettek.
Ami a koreai cég múltját illeti: furcsa a kormányfő lelkendezése, hiszen emlékezhetünk, annak idején, 2005-ben, amikor Kóka János, az MSZP-SZDSZ koalíciós kormány gazdasági minisztere kitalálta, hogy települjön ide a koreai gumis, a helyi Fidesz tiltakozó tüntetést szervezett Dunaújvárosban.
A cég végül megtelepedett, de működését azóta is viták kísérik. A kormányfő Szöulban arról nem beszélt, hogy a viták elején, 2007-ben, az akkor ellenzékben lévő Fidesz hűtlen kezelés gyanújával, ismeretlen tettes ellen tett feljelentést a Hankook-beruházás miatt.
Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) rendezetlen, törvénytelen munkajogi, munkavédelmi viszonyok miatt többször, több millióra megbüntette őket, és a dolgozókkal szemben elkövetett jogtalanságok ("jogi hiányosságok") miatt visszatartották képzési támogatásukat.
A cégnél gyakorlatilag üldözik a szakszervezetet, s úgy tűnik, a miniszterelnöknek fogalma sincs róla, hogy mi zajlik a Hankook Tire Magyarország Kft. rácalmási üzemében, máskülönben nem magasztalná az egekig ezt a céget - állítják a szakszervezetnél.
Székely Tamás, a VDSZ elnöke azt mondja: munkahelyteremtés szempontjából a Hankook legalább annyira fontos, mint bármelyik üzem, ahol akár csak eggyel több új embert tudnak foglalkoztatni, s ezzel megmenteni a munkanélküliségtől.
A munkajogi törvények betartása alól azonban a leghatalmasabb „zászlóshajót” sem mentheti fel senki és semmi.
A Hankook ugyanis nem hajlandó beletörődni, hogy a magyar munkahelyeken a dolgozók érdekeiért valódi szakszervezeti munka folyik, s a helyi érdekvédelmi vezetők nem a cégvezetés ízlése szerint bólogató marionett bábuk, ezért évek óta folyamatos harcban áll a szakmai érdekvédelemmel.
A szakszervezeti munka ellehetetlenítése miatt az elmúlt években több érdekvédő önként, mások a cég nyomására távoztak a gyárból – állítja Székely.
Emlékeztett: a munkavállalók jogait sértő hiányosságok miatt a cég munkajogi kapcsolatai nem rendezettek, a VDSZ sorra nyeri a cégvezetés jogtalanságai, a szakszervezeti vezetők törvénytelen elbocsátásai és egyéb vétségek miatt indított munkajogi pereket. Ezért érthető, hogy a menedzsment nem „kedveli” az érdekvédőket.
A szakszervezet támogatja a Hankook munkahelyteremtő ambícióit, ha hajlandó lesz végre a cég az európai normák és törvények szerint működni, vagyis elfogadni, hogy a szakszervezetnek és a dolgozóknak olyan betartandó jogaik vannak Magyarországon, amelyek talán Dél-Koreában ismeretlenek.
A VDSZ elvárja, hogy a kormány kényszerítse a Hankook Tire Magyarország Kft. vezetését a törvényes működésre, ami a szakszervezeti munka biztosítására is kiterjed – szögezi le a szakszervezet.