Miközben az új, Jean-Claude Juncker-vezette Európai Bizottság már november elsejétől hivatalosan is megkezdhette a munkát, Donald Tusk egy hónappal később foglalhatja el hivatalát.
Eredetileg is a favoritok között emlegették az Európai Tanács elnöki tisztségére, így senkit sem ért meglepetésként, hogy az EU augusztus végén megrendezett csúcstalálkozóján a lengyel miniszterelnökre esett az unió állam- és kormányfőinek választása.
Miután felszállt a fehér füst, Tusk azt közölte, szükség van az Európai Unióban a „kelet-európai perspektíva” erősítésére. Moszkvában mindenesetre erőteljes kétségekkel fogadják a Tusk-érát.
Eleve rendkívül feszült az Európai Unió és a Kreml viszonya Moszkvának az ukrán válságban játszott szerepe miatt, s minden valószínűség szerint Donald Tusk keményebb álláspontot képvisel majd ebben a kérdésben, mint flamand elődje.
Ezt már jelezte is, kifejtette, gondoskodni kíván arról, hogy az orosz provokációkra az EU egységes választ adjon. Donald Tuskot már csak amiatt is rátermettnek tartják a tisztségre, mert Nyugaton is tapasztalt politikusnak tartják.
2007 novemberétől 2014. szeptember 22-ig szolgált hazája miniszterelnökeként, számos uniós csúcstalálkozón vett már részt, így pontosan tudja, hogyan kell szót érteni az állam- és kormányfőkkel.
Bár elődjét, Van Rompuyt megválasztásakor kiváló tárgyalókészsége miatt méltatták, ő csak egy évig volt kormányfő, mielőtt elfoglalta volna az ET elnöki tisztségét.
Varsó fontos uniós szerepét és kedvező megítélését mutatja, hogy Tusk nem az első lengyel politikus, aki befolyásos tisztséget kap az EU struktúrájában. 2009-től 2012-ig ugyanis Jerzy Buzek töltötte be az Európai Parlament elnöki tisztségét.
Ugyanakkor a lengyelek nagy büszkeséggel és elégtétellel fogadták, hogy Donald Tusk ilyen rangos megbízatást kapott. „Óriási siker ez Lengyelország számára” – lelkendezett a varsói Polityka című lap.
A Gazeta Wyborcza pedig azt írta, hogy ezzel egész Közép-Európát „magasabb szintre emelték”. A populista-liberális Janusz Palikot, aki hazája egyik leggazdagabb embere, Tusk ET-elnökségét II. János Pál 1978-as pápává választásához hasonlította.
Ezt a párhuzamot ugyan sok honfitársa erőteljes túlzásnak tartja, valami összefüggés azonban mégiscsak van. Amikor Karol Wojtylát Szent Péter trónjára ültették, egyszerű, őszinte lelkipásztorként ismerték.
Pápasága során aztán erőt adott a lengyelországi ellenzéki mozgalomnak, a Szolidaritás szakszervezetnek. 2014 őszén sok lengyel úgy érzi, országuk a Nyugat utolsó védőbástyája, amely megálljt parancsolhat az orosz hatalmi törekvéseknek.
Mennyire járulhat hozzá mindehhez Tusk? – teszi fel cikkében a kérdést a Spiegel.
Jan Krzysztof Bielecki, aki 1991-ben néhány hónapig volt kormányfő, a lapnak elmondta: az ET elnöki tisztség jelentősége annak az ügyességétől is függ, aki betölti a posztot. Tusk számára nagy előny, hogy eleve elfogadják őt az unió vezetői. Ráadásul hasonló irányvonalat képvisel, mint Angela Merkel, elkötelezett az európai értékrend iránt.
Tusk már hivatali ideje megkezdése előtt angol nyelvkurzusra iratkozott be. Bár nem beszéli rosszul a nyelvet, környezete úgy vélte, van még mit csiszolni rajta – írta a Spiegel. Brüsszelben hosszas kutatás után talált lakást magának. Az Európai Unió havi 3800 eurós lakástámogatást ad számára.