Alkotmánybíróság;Kövér;Lenkovics;

Fotó: Népszava

- Lenkovicsot javasolja Kövér az AB élére

Lenkovics Barnabás alkotmánybírót javasolja az Alkotmánybíróság következő elnökének Kövér László, az Országgyűlés elnöke. Erről Szilágyi Zoltán, az Országgyűlés sajtófőnöke tájékoztatta a távirati irodát.  Az Országgyűlés az Alkotmánybíróság (Ab) elnökét titkos szavazással, az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazatával választja meg. A szavazás december 1-jén, a napirend elfogadása után lesz.  Paczolay Péternek, az Ab jelenlegi elnökének megbízatása 2015. február 24-én jár le.

Az Alkotmánybíróság létrehozásáról 1989 januárjában határozott az Országgyűlés, a szervezetről, hatáskörről azonban már a rendszerváltást előkészítő háromoldalú politikai egyeztető tárgyalásokon született döntés.

Mi az Alkotmánybíróság legfőbb feladata? - teszi fel a kérdést, amire rögvest választ is ad a kormányzati portál,  a kormany.hu.

"Az Alkotmány az állam alaptörvénye, amely tartalmazza az állam felépítésével és működésével kapcsolatos legfontosabb szabályokat. Az Alkotmány a legmagasabb szintű norma Magyarországon, amely azt jelenti, hogy nem lehet olyan jogszabályt hozni, amely ellentétes annak tartalmával. Az Alkotmánybíróság (a továbbiakban: AB), a rendes bíróságtól teljesen függetlenül, eltérő hatáskörrel működik mint az Alaptörvény védelmének legfőbb szerve. Feladata a jogszabályok alkotmányosságának vizsgálata, az alkotmányos rend és az Alkotmányban biztosított alapjogok védelme.

Ki és hogyan lehet alkotmánybíró?

Az Alkotmánybíróság tagjává megválasztható minden olyan büntetlen előéletű, és az országgyűlési képviselők választásán választható magyar állampolgár, aki jogász végzettséggel rendelkezik, és 45. életévét betöltötte, továbbá kiemelkedő tudású elméleti jogász (egyetemi tanár, vagy a Magyar Tudományos Akadémia doktora), vagy legalább húszévi jogi területen folytatott szakmai gyakorlattal rendelkezik. A meghatározott jogi szakmai gyakorlatot olyan munkakörben kell eltölteni, amely betöltésének feltétele a jogász végzettség."

A jelenlegi elnök, Paczolay Péter alkotmánybírói mandátuma jövő februárban jár le, ezzel egyidőben szűnik meg az elnöki megbízatása is. Noha elvileg újra megválaszthatnák alkotmánybírónak, Paczolaynak, a  kormányt érintő időnként kritikus hangvételű állásfoglalásai ezt eleve nem valószínűsítik. 

Gulyás Gergely, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke az MTI-nek azt mondta: a közjogi tisztségviselők személyére - ha csak a vonatkozó törvény másként nem rendelkezik - a házelnök tesz javaslatot, vagyis Kövér Lászlónak van indítványtételi joga. A jelöltet pedig – ha a házelnök ezt kéri - meg fogja hallgatni az igazságügyi bizottság, bár döntési jogosultsága nincs. 

A sajtó  a héten már találgatni kezdett az új elnök személyét illetően, és  legtöbbször Lenkovics Barnabás neve merült fel. A sajtó a találgatások kapcsán arra is emlékeztet, hogy a 2007 márciusa óta alkotmánybíró Lenkovics az egyik kulcsfigurája annak a folyamatnak, amelynek eredményeképpen a testület többségét a kormány döntéseinek támogatói teszik ki, egyre halkultak a kritikusabb hangok.

Megállapította a vasárnapi újpesti időközi országgyűlési képviselő-választás eredményét pénteki ülésén a fővárosi 11-es számú országgyűlési egyéni választókerület választási bizottsága (oevb): a mandátumot Horváth Imre, a Magyar Szocialista Párt jelöltje kapta.