A 3200 négyzetméter nettó hasznos alapterületű Dorottya utcai épülettől például 776 millió forint helyett potom 582 millióért adott túl az önkormányzat (a mostani átlagár 340 ezer forint négyzetméterenként).
Az önkormányzat egyszerre öt értékes ingatlanától vált meg 2010-ben: odaadta őket saját önkormányzati cégének, a Belváros-Lipótváros Ingatlanfejlesztési és Vagyonkezelő Zrt.-nek, amelyet Rogán Antal fideszes polgármester előterjesztésére eladtak egy luxemburgi cégnek 2,7 milliárd forintért. Hogy kik állnak a külföldi cég mögött, nem tudni, de az ingatlanfejlesztési cégnek Serfőző Péter, Giró-Szász András államtitkár sógora lett az ügyvezetője. Serfőző nemcsak a Dorottya utcai házat szerezte meg végül, hanem a Zrínyi utcában egy 292 négyzetméteres földszinti üzlethelyiséget is az érdekeltségébe tartozó Simsala Kft. révén, amely a tulajdonszerzés idején éppen egy liechtensteini offshore cég tulajdonában volt.
Az V. kerületi önkormányzat az érintett ingatlanokhoz az eladás előtt alig egy évvel jutott hozzá, így nehezen érthető, miért adták máris tovább a megszerzett épületeket. A Blikk megkereste Rogán Antal akkori polgármestert, hogy mi alapján állították össze az eladandó ingatlanok listáját, és miért vitték le negyedével az eladás előtt az árat, de a politikus arra hivatkozva, hogy már nem állnak rendelkezésére a polgármesteri hivatal információi, az önkormányzathoz irányította a lapot.
A teljes cikket itt olvashatja!
Giró-Szász András november 4. óta államtitkár, Orbán Viktor javaslatára ő vezeti, a kormányzati kommunikációért felelős államtitkárságot. Ahogy korábban írtuk, Giró-Szász vagyonnyilatkozatából kiderült, ő is beletartozik a kormányzat leggazdagabbjainak szűk klubjába. Giró-Szász Andrásnak vagyonnyilatkozata szerint 93 milliós takarékbetéte is van, és 47 milliós biztosítása. Az államtitkár újabban egy 120 négyzetméteres bérelt lakásban él a XII. kerületben, és egy Range Rovert is bérel magának, amihez 200 ezer forintos havi benzintérítést kap az államtól.
Az önkormányzat cáfol: Nem adtak el áron alul
Visszautasította az V. kerületi önkormányzat, hogy áron alul értékesítette volna a Dorottya utca 8. alatti ingatlant. Az önkormányzat - az MTI-nek eljuttatott - közleménye szerint a Blikk az ingatlanpiaci válság előtti értéket vetette össze a válság kirobbanása utáni forgalmi értékekkel. Azt írták: 2008 és 2009 fordulóján az árak átlagosan 30-40 százalékkal csökkentek. Az önkormányzat ingatlanok értékesítése előtt mindig aktualizált értékbecslést készít, ez nyilvánvalóan tükrözi az aktuális piaci értékeket - tették hozzá, jelezve: ez történt a Dorottya utca esetében is, ahol az ingatlan nyilvántartási értékét nem az értékesítés előtt, hanem már a válság kirobbanása után lejjebb kellett vinniük.
Az önkormányzat nem rögtön próbálkozott az üres ingatlanok értékesítésével, először fejleszteni akartak, emiatt apportálták az ingatlanokat egy ingatlanfejlesztő cégbe. A felújításhoz azonban nem kaptak elegendő hitelt, így befektetők bevonásával próbálkoztak. Kifejtették, hogy a cég felének értékesítésére írtak ki pályázatot, a tulajdon másik felét pedig megtartotta volna az önkormányzat. Miután a pályázat sikertelen volt, az üres ingatlanok pedig további veszteséget termeltek, nemzetközi, nyílt, többfordulós pályázatot írtak ki az ingatlancsomag egészére - közölte a kerület.
Kiemelték: az 1 milliárd forint értéket meghaladó pályázat az Európai Unió országaiban bejegyzett cégek számára is nyitott volt, amit Magyarország uniós tagsága miatt jogszabályok tettek kötelezővé. Az önkormányzat tájékoztatása szerint a pályázatra a luxemburgi bejegyzésű Praefinium tette a legjobb ajánlatot. Leszögezték: indokolatlan egy luxemburgi - azaz uniós - bejegyzést offshore-nak minősíteni, mert ennyi erővel egy német vagy osztrák cég is annak számítana, s azokat szintén nem zárhatták volna ki.