RMDSZ;Románia;Victor Ponta;Kelemen Hunor;Klaus Johannis;Szövetségi Állandó Tanács;

Sokan pályáznak Ponta párt- és miniszterelnökségére is FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Bajban Ponta

Kilép a kormánykoalícióból, de nem készül kormánybuktatásra az RMDSZ. A Ponta-kabinetnek a magyar képviselet nélkül is megvan a kormányzáshoz szükséges parlamenti többsége, ennek ellenére kényes helyzetbe került a miniszterelnök az elnökválasztáson elszenvedett veresége miatt.

A román államfőválasztás második fordulójában született meglepetés eredmény, a tíz százalékos hátrányból induló Klaus Johannis nagyarányú, ugyancsak tíz százalékos győzelme komolyan megrázta a román politikai életet.

A szociáldemokrata párt (PSD) berkeiben is sokan sürgetik a tisztújító kongresszust, Ponta ugyanis a párt elnöke is, és többen vannak, akik az előrehozott választás gondolatát sem utasítják vissza.

Az amúgy rendkívül szétforgácsolt és belső feszültségektől sem mentes jobboldalon is kormánybuktatásra készülnek, maga Johannis is arról beszélt, hogy jövőre „elolvadhat” a jelenlegi kormánytöbbség.

Ehhez az első lépést az RMDSZ tette meg, miután tegnap a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) úgy határozott, hogy a magyar érdekképviselet lépjen ki a kormányból.

Ezt azzal indokolják, hogy a magyar szavazók elsöprő többsége Johannisra, azaz Ponta-ellen szavazott, a pártnak pedig figyelembe kell vennie választói akaratát.

Ezt azonban még a december 13-án ülésező Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) is meg kell erősítenie, de amint Kelemen Hunor RMDSZ elnök nyilatkozta, a szövetség 25 éves történetében még nem volt arra példa, hogy a miniparlamentnek is nevezett SZKT leszavazta volna a SZÁT döntését.

Az RMDSZ tegnapi határozata némiképp meglepő, főképp az az arány, amivel elfogadták a döntést – két tartózkodással ellenszavazat nélkül.

Az államfő választás utána székelyföldi helyi vezetők kezdték sürgetni a kilépést, ám a Székelyföldön kívüliek inkább a kormányzás folytatását látták célszerűnek.

A koalíciós szakítást kilátásba helyező döntéshez vélhetően nagymértékben hozzájárult az, hogy szerdán a táblabíróság a sepsiszentgyörgyi református Székely Mikó Kollégium visszaállamosításáról döntött.

Pénteken érkezik Törökországba Ferenc pápa, két nappal azután, hogy beszédet mondott az Európai Parlamentben. Ez lesz a harmadik, az olasz határokon kívüli európai lelkipásztori útja a szeptemberi albániai vizit, valamint a keddi strasbourgi „fellépése” után.