Dinamo Zagrab;Ivo Josipovic;balkáni szurkolók;Hajduk Split;Horvát Labdarúgó Szövetség;

Olaszországban nem értették, miért tombolnak a horvát szurkolók Milánóban, miközben ezzel saját csapatuknak ártanak

- Kiiratkozhatnak Európából

Botrányok sorát okozták a balkáni szurkolók az elmúlt hetekben Európában, s ezek az esetek már messze túlmutatnak a sport határain.

Európa mintha nem találná a balkáni szurkolók ellenszerét, 2010-ben a szerb, két hete a horvát, majd az albán szurkolók okoztak botrányt Olaszországban válogatottjuk mérkőzésén. Ám az egyes szövetségek sem képesek megfékezni saját ultráikat. Horvátországban például politikai botránnyá fajult a múlt szombatra kiírt Dinamo Zágráb-Hajduk Split szuperrangadó elhalasztása.

A dalmáciai klub vezetői és játékosai azért döntöttek a halasztás mellett, vállalva annak kockázatát, hogy a fővárosiak javára írják 3-0-lal a győzelmet, mert megengedhetetlennek tartották néhány szurkolójuk kitiltását a Maximir stadionból. Azt nehezményezték, olyan szurkolókról van szó, akiket hivatalosan nem tiltottak el a meccsre járástól. Az eljárás ugyan meglehetősen furcsa, a Hajduk Splitbe hazatérő tagjait mégis hősként fogadták. Az ellenzéki konzervatív párt, a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) spliti szervezete közleményt adott ki, amelyben azt állították, a dalmáciai egyesületet sorozatosan hátrányos helyzetbe hozza a Horvát Labdarúgó Szövetség.

A horvát „szurkolók” olaszországi rendbontása és a Hajduk ügye valamennyire összefügg. Az olaszok elleni 1-1-re végződött Európa-bajnoki selejtezőn ugyanis az a csoport viselkedett vállalhatatlanul, gyújtogatott a stadionban, amelyik hadat üzent a zágrábi szövetségnek. Ki ezért, ki azért. Jellemzőnek tartják, hogy a szövetség elnökének, Davor Sukernek, a válogatott egykori remek támadójának egyszerűen nyoma veszett a horvát huligánok olaszországi tombolása után.

Mintha elmenekült volna Horvátországból. Egyesek azt állítják, Bangkokba ment. Suker ellen fordultak a Hajduk ultrái, a Torcida nevű csoport, a Dinamo hírhedt keményvonalasai, a Bad Blue Boys, de szembekerült Ivo Josipovic államfővel is. Rossz néven vette a köztársasági elnöktől azt a kijelentését, hogy azért nem jár mérkőzésekre, mert elviselhetetlennek tartja a stadionokban uralkodó rasszizmust és nacionalizmust. Suker erre dölyfösen annyit válaszolt, nem érti meg az országnak azokat a vezetőit, akik nem hajlandóak kimenni a válogatott mérkőzéseire.

A futballháború tehát a politika legfelső szintjeit is eléri. Ugyanakkor a Dinamo és a Hajduk közötti sárdobálás nem ért véget. Tomislav Svetina, a Dinamo igazgatója feljelentést helyezett kilátásba a splitiek ellen arra hivatkozva, hogy káoszt akarnak okozni a horvát labdarúgásnak. Igencsak elhidegült Szerbia és Törökország viszonya azután, hogy múlt pénteken, a Crvena Zvezda kosárlabdacsapatának isztambuli vendégjátékán az Euroligában megkéselték és megölték a belgrádiak egyik drukkerét, Marko Ivkovicot.

Aleksandar Vucic szerb kormányfő, aki mellesleg nagy Zvezda-szurkoló, s bátyja, Andrej a piros-fehérek kosárcsapatának elnöke, telefonon felhívta török kollégáját, Ahmet Davutoglut, s követelte a tettes kézre kerítését. Vucic nemkívánatos személynek nevezte a Galata kosárcsapata trénerét, Ergin Atamant, aki nemcsak az elhunytat, hanem a belgrádi csapat összes szurkolóját terroristának nevezte.

Vucic arra is utalt, hogy nem sokkal korábban Belgrádban fogadták a török Besiktas kosárcsapatát, s a rendőri jelenlét megháromszorozásával ügyeltek a török szurkolók testi épségére. A szerb kormány diplomáciai jegyzékben is tiltakozott. Úgy tűnik, hiába. A török rendőrség ugyanis vizsgálata során arra a következtetésre jutott: a szerb szurkolót akkor szúrták le, amikor a Zvezda rivális szurkolócsoportjai egymásnak estek.

Ha ez igaz, s további botrányokat okoznak déli szomszédaink, kiírhatják magukat Európából.

Egy győzelemre került a Real Madrid attól, hogy klubrekordot állítson be, miután a Bajnokok Ligája csoportkörének 5. fordulójában nyert a svájci Basel otthonában. A német együttesek kedd után szerdán is vereséget szenvedtek.