Aranyanyu Díj;

- Akik reményt és erőt adnak - Az idei Aranyanyuk

Immár negyedik alkalommal ismerte el a szakma és a nagyközönség azokat az egészségügyi dolgozókat, orvosnőket és pedagógusokat, akiknek munkája nélkülözhetetlen a közösségek számára. A nem régiben tartott gálán hét olyan, köztünk élő hősnő vehette át a Richter Aranyanyu Díjat és a Ridikül Magazin különdíjat, aki segítő szakmában dolgozik, mégis a mindennapokban csekély anyagi és erkölcsi elismerésben van része. Az idei díjazottak elsősorban a speciális problémákkal küzdő és a hátrányos helyzetből indulók életében játszanak meghatározó szerepet. Van közöttük, aki szülők nélkül nevelkedő fiatalokat vagy éppen fogyatékkal élőket támogat és segíti őket egy teljesebb élethez, és olyan is, akinek munkája a koraszülött vagy cukorbeteg kisgyerekek és hozzátartozóik mindennapjaiban elengedhetetlen. A Richter Aranyanyu Díj az évek alatt a női önbecsülés növelésének, a hétköznapi hősök elismerésének jelképévé vált.

A már negyedik éve tartó program célja, hogy minél jobban ráirányítsa a figyelmet azokra a nőkre, akik a környezetünkben élnek, akik a családjukért, hivatásukért és közösségünkért egyaránt sokat tesznek. A több mint egymillió forint összdíjazású versenyre idén rekordszámú, közel 400 jelölés érkezett.

„Számunkra minden nő már akkor Aranyanyuvá vált, amikor jelölték a díjra. A célunk éppen az, hogy mindenki vegye észre a környezetében észrevétlenül tevékenykedő hősnőket, akik erőn felül tesznek a közösségekért. A Richter a Nőkért programunk egyik alappillére az Aranyanyu Díj. Szeretnénk elérni, hogy a pedagógusok és az egészségügyben dolgozó nők a mindennapokban nagyobb figyelmet, a társadalom részéről is nagyobb megbecsülést kapjanak” — hangsúlyozta Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Nyrt. kommunikációs vezetője.

A zsűri kategóriánként négy, vagyis összesen 12 jelöltet juttatott a döntőbe. Ők lehetőséget kaptak arra, hogy történetüket a nagyközönség is megismerje.

 

Egészségügyi szakdolgozó kategória

Az idei év legnagyobb közönségdíjas meglepetése Oláh Éva. A kistarcsai kórház nővéréről készült kisfilm volt a legnépszerűbb a szavazók körében. Éva fiatalon elveszített édesanyjának fogadta meg, hogy tanulni fog és segít másoknak, jelenleg éppen az érettségire készül. Roma származása miatt jelentős hátránnyal indult, ahogy mondja „többszörösen kellett bizonyítanom, hogy elfogadjanak, de nem adtam fel”.

Pedagógus kategória

Egerszegi Sándorné, Ilona fejlesztőpedagógust díjazták. Ica nénire száznyolcvan enyhe és közepes fogyatékkal élő gondozott tekint úgy, mint családtagra, pótanyukára. Szeretettel, odaadással fordul feléjük, azt vallja, hogy nem irányítani kell őket, hanem kézen fogva, együtt menni velük az úton. A siketeket és nagyothallókat megtanította kézjelekkel énekelni, létrehozta és vezeti az ország első jelnyelvi kórusát, a Gaudete-t.

Orvos kategória

Dr. H. Nagy Katalin is végig vezette a listát, ő kapta a legtöbb szavazatot minden döntős közül. A gyermekdiabetológus a cukorbeteg gyermekek és hozzátartozóik támogatására tette fel életét, bármilyen élethelyzet adódik, rá éjjel—nappal lehet számítani. Közösségük, a Hétpettyes Angyalok könyvet jelentetett meg a diabetesről, több száz gyereket támogat és minden évben közös táborokat is szerveznek.

A zsűridíjasok egy-egy győztesét a már jól ismert zsűri tagjai Dr. Gyarmati Andrea olimpikon, gyermekorvos; Kriston Andrea, a Kriston Intim Torna módszer kidolgozója; Nagy Tímea olimpiai bajnok párbajtőrvívó; Dobó Kata színésznő, és a „házigazdák”: Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Nyrt. kommunikációs vezetője, valamint Rácz Zsuzsa író közösen választották ki.

Pedagógus kategória

A zsűri díjazottja Szabó Károlyné Ildikó, a budapesti Méhkas lakásotthon vezetője lett. Ildikó már gyerekként elhatározta, hogy olyan hivatása lesz, amivel az állami gondozottak életét fogja jobbá tenni. Mára tíz, szüleik nélkül nevelkedő, többnyire bántalmazott gyerekeknek próbál igazi otthont teremteni. Célja, hogy a fiatalok be tudjanak illeszkedni a társadalomba, megtalálják hivatásukat, s a nehéz sorsuk ellenére is teljes életet élhessenek.

Orvos kategória

A győztes dr. Csoma Zsanett, aki bőrgyógyászként szintén gyerekekkel foglalkozik. Három kisgyermeket nevel és a szakmájában is kiemelkedően helyt áll. Orvostan- és gyógyszerészhallgatókat tanít, bőrgyógyászat gyakorlatot vezet, és aktívan részt vesz az egyetem tudományos kutatásaiban is. Koraszülött gyermeke motiválta őt, hogy bekapcsolódjon az újszülöttek ellátásába, majd a Korábban Érkeztem Alapítvány kuratóriumi elnöke lett.

Egészségügyi szakdolgozó

A zsűri díját Schuster Barbara kapta. Barbara saját gerincműtéte után határozta el, hogy gerincferdüléses betegek támogatásával fog foglalkozni. Ma már a Vertebra Alapítványban több száz fős közösség életét koordinálja, táborokat szervez és segít, hogy a fűző viselésére kötelezett fiatalok átlendüljenek a lelki megpróbáltatásaikon is. Pozitív gondolkodása átragad a közösségre, saját példamutatásával képes elérni, hogy a fiatalok megtanulják így is elfogadni, és teljesnek látni önmagukat.

Az idei különdíj

A Ridikül Magazin ajánlott fel különdíjat, melyet dr. Mangó Gabriella gyöngyösi háziorvos és természetgyógyász vehetett át. Gabriella hitvallása, hogy az embert, mint egészet kell gyógyítani, a lelkét csakúgy, mint a testét. Rendelőjébe az ország különböző részeiből és a határokon túlról is érkeznek betegek. A doktornő kikapcsolódásképpen verseket ír, kötetet jelentet meg, és mindemellett még hét gyermeket is nevel. Környezete számára ő a teljesség példaképe.

Három kerületre kiterjedő fokozott ellenőrzést rendelt Budapest rendőrfőkapitánya - olvasható a rendőrség honlapjára csütörtökön feltett közleményben.