Spanyolország;Európai Parlament;Néppárt;Pablo Iglesias;Podemos;Partido Popula;

Pablo Iglesiast nagy többséggel választották a párt vezetőjévé FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/PABLO BLAZQUEZ DOMINGUEZ

- Podemos: egy baloldali alternatíva

Meteorikus gyorsasággal robbant be idén a spanyol közéletbe a Podemos (Meg tudjuk csinálni) nevű új tömörülés, amely megtörheti a két nagy spanyol párt dominanciáját. Közvélemény-kutatások szerint valóban harmadik erővé vált, ha ma lennének a választások, akkor a szavazatok 22,5%-át kapná, alig lemaradva a Néppárt és a szocialisták mögött.

Felkavarta az állóvizet Pablo Iglesias

Mindennek elmondták már a médiában. Nevezték populistának, televíziós prédikátornak, bolivariánusnak (a venezuelai Hugo Chávez követőjének), számítógépes geeknek, különcnek, mániákusnak.

Egy biztos: Pablo Iglesias pártjával hurrikánként tört be a spanyol politikába és elképesztő módon felkavarta az állóvizet. „A támadások azt mutatják, hogy jól végezzük a dolgunkat” – válaszolta erre a Podemos vezetője egy vitaműsorban.

Noha a pártalapítás gondolata csak tavaly karácsonykor fogalmazódott meg Iglesias és barátai fejében, s idén februárban tették meg az első lépéseket, hogy indulhassanak az európai parlamenti választáson, ehhez képest gyors léptekkel haladtak.

A madridi Complutense Egyetem politológus professzora – négy másik társával együtt - ma már európai parlamenti képviselő (a negyedik legnagyobb EP-pártcsoport, az Európai Egyesült Baloldal/Északi Zöld Baloldal (GUE/NGL) tagja).

A Podemos karizmatikus szóvivőjét az új tömörülés november közepén tartott első kongresszusán ötnapos internetes szavazást követően mintegy 95 ezer vokssal, a szavazatok 86,8 százalékával főtitkárrá választották.

Önmagát egykor „kommunikációs gerillaként” határozta meg a 36 éves, jogászként végzett politikus. Évek óta szerepel politikai vitaműsorokban, saját műsorai is vannak, képernyős felméréseivel vált ismertté.

Történelmi nevet visel, a PSOE és az UGT szakszervezet alapító atyja, Pablo Iglesias Possé után nevezték el a szülei, maguk is szocialista aktivisták.

Már 14 évesen politizált (az ifjúkommunisták soraiban), szülei szerint teljesen „normális” gyerek volt, de mindig is rendelkezett azzal a képességgel, hogy másokat a maga oldalára állítson. Kétségkívül felvágták a nyelvét, nagyon igyekezni kell annak, aki mellette szót akar kapni.

Friss felmérések szerint a spanyol politikai vezetők között őt tartják jelenleg legtöbbre. Az El Mundo című lap számára készült Sigma Dos felmérés szerint Pablo Iglesias 4,4-es értékelést kapott, megelőzve a PSOE új vezetőjét, Pedro Sánchezt, akit 4,1-es, s Mariano Rajoy kormányfőt, aki 3,6-os minősítést ért el.

Iglesias már az EP-voksolás után az ambiciózus célt fogalmazta meg, hogy másfél éven belül kormányt alakítanak Madridban.

Bár több közvélemény-kutatónál már az élre tört a párt a legutóbbi felmérések szerint, korántsem biztos, hogy a radikális balos tömörülés mostani népszerűségét szavazatokra tudja váltani a következő parlamenti választásokon, a kiterjedt szervezettel rendelkező nagy pártok ellenében.

A kommunistákat is magában foglaló Egyesült Baloldal (IU) - a Podemos emelkedésének legnagyobb vesztese - már jelezte, nem kívánnak az új párt számára ugródeszkaként szolgálni.

Iglesias eltökélten támadja nem csupán a kormányzó konzervatívokat, de a hagyományos baloldalt is.

A madridi főteret elfoglaló „felháborodottak” mozgalmából kinőtt Podemos újraírná az 1978-ban elfogadott demokratikus alkotmányt, s gyakorlatilag az egész spanyol „rendszerváltást” kidobná az ablakon.

A monarchiát is bírálja, a trónutódlást megelőzően azt mondta, Fülöp hercegnek választáson kéne megmérettetnie magát, ha államfő akar lenni.

A brit Economist hetilap szerint bármekkora is az új tömörülés lendülete, gazdasági programjuk egyelőre meglehetősen „sovány”, nincsenek igazi megoldásaik a növekedés beindítására, a még mindig 24 százalékon álló munkanélküliség csökkentésére.

Noha a brit Financial Times dicsérte a radikális új párt adósságrendezési terveit, azt is megjegyezte, hogy a Podemosnak még nincs „koherens víziója” a spanyol gazdaság jövőjéről.

Iglesias ateistának vallja magát, kedden ugyanakkor sajtóértekezletet hívott össze Strasbourgban, hogy méltassa Ferenc pápának az Európai Parlament előtt elhangzott beszédét.

„Lehet, hogy nem értünk egyet bizonyos dolgokban, de üdvözöljük Jorge Bergoglio bátorságát, hogy ki mert mondani olyan dolgokat, amelyekért bennünket populistaként ostoroznak” – mondta.

A Podemos sztárpolitikusa nem ragaszkodik mindenképpen a vezető szerephez. „Csak egy aktivista vagyok, nem egy alfahím, alávetem magam a többség akaratának” – mondta megválasztása után.

A piercingjéről már lemondott a politikáért, a copfjáról azonban nem. Nagy kedvence a „Trónok harca”, érdekli a sakk és a kosárlabda. Párja, Tania Sánchez az IU színeiben madridi önkormányzati képviselő.

(E. É.)

A német kormánykoalíció megállapodott a női kvótáról a cégek felügyelő bizottságaiban. Ezekben a testületekben 2016-tól minden harmadik tagnak nőnek kell lennie.