Hernádi Zsolt;Mol-INA-ügy;

Fotó: Népszava

- Újabb front nyílhat a Mol–INA „háborúban”

A MOL bejelentette, hogy a lehető legkorábban rendkívüli közgyűlést akar összehívni az INA-nál, melynek napirendje a rendkívüli osztalékkifizetés lenne - írta közleményében a magyar olajtársaság. A MOL javaslata 2 milliárd kuna, csaknem 80 milliárd forint kifizetéséről szól. Az INA eredménytartaléka a legutóbbi negyedéves beszámoló alapján szeptember végén 2,2 milliárd kuna volt, így gyakorlatilag a MOL a teljes eredménytartalékot kivetetné a cégből. A magyar olajtársaság ezzel arra reagál, hogy a horvát kormány a napokban ismét értékes koncesszióktól fosztotta meg az INA-t.

A MOL döntése meglepte Ivan Vrdoljak horvát gazdasági minisztert, aki előtte éppen a hazai olajtársasággal egyeztetett. Az RTL horvát televíziónak úgy nyilatkozott: "Látjuk, hogy működik a MOL. Fent az ülésen együttműködőek vagyunk, lent pedig nyilvánosságra hozunk olyan információkat, amelyről a miniszter semmit sem tud".

A miniszter még nem tudja, hogy a lépésnek milyen hatása lesz az INA jövőjére és a horvát költségvetésre. A INA-nál kedden egyeztető ülést tartottak, amelyen Vrdoljak is részt vett. Arról is határoztak, hogy stratégiai ügyben csak egyhangú döntések születhetnek a jövőben.

A MOL közleménye megemlíti, a hazai olajtársaság a csődtől mentette meg az INA-t, stabilizálta pénzügyi helyzetét, miután azonban a horvát gazdasági minisztérium legutóbb úgy döntött, hogy visszavonja az INA Száva folyó és Északnyugat Horvátország területeire vonatkozó kutatási engedélyeit, a részvényesek megértették, hogy a minisztérium jelenleg nem támogatja a befektetőbarát környezetet Horvátországban. Így elérkezettnek látják az időt arra, hogy korábbi befektetéseik eredményét realizálják.

Jelenleg nehéz arra válaszolni, hogy a részvények értékét hogyan érinti a mostani bejelentés. Nem zárható ki, hogy a felek afféle "flotta tüntetést", erődemonstrációt tartanak, de arra esetleg alkalmas lehet, hogy kibillentse a holtpontról a két cég tárgyalásait. Az is elképzelhető - erre történt is utalás -, hogy a MOL egyre inkább az INA részvényeinek eladását készíti elő. Simola József, a Mol pénzügyi vezérigazgató-helyettese a múlt héten azt mondta, hogy a Mol kész eladni részesedését, ha a horvát kormánnyal folytatott tárgyalások nem vezetnek eredményre.

Egy-két ezren tüntettek tegnap este Budapesten a még megmaradt magánnyugdíjpénztárak felszámolása ellen. A tiltakozók a József nádor térről a Szabadság térre, majd a Kossuth tér elé vonultak. A kormány időközben korrigált korábbi tervein, és az általuk elvárt mutatókat már nem visszamenőleg kérik a pénztáraktól. Ám ez is legfeljebb fél évvel menti meg a már csak 60 ezer tagot számláló és 200 milliárd forintos tőkét felhalmozó rendszert. Ugyancsak kedden az országgyűlési törvénygyárban megszülettek a „devizahitelesek megmentéséről” szóló utolsó jogszabályok: a forintosításról és a fair bank megteremtéséről. Az ellenzéki pártok tiltakoztak a forintosítás módja ellen.