nyomozás;Répássy Róbert;bűnszervezet;Budapest Környéki Törvényszék;Koszta János;Czine Ágnes;nyelvvizsgacsalás;

A vádismertetés csütörtökön folytatódik FOTÓ: MTI/KOVÁCS TAMÁS

- Ezren is megúszhatják

A vádirat ismertetésével kezdődött a nyelvvizsgacsalási botrányként elhíresült ügy elsőfokú tárgyalása a Budapest Környéki Törvényszéken. A tegnapi tárgyaláson Sz.I-né. elsőrendű vádlott és 40 társa ellen indult az eljárás.

A vád szerint a nyelvvizsga-bizonyítványok korrupciós megszerzésére szakosodott bűnszervezet tíz évig tevékenykedett, felszámolása 2013 márciusában kezdődött meg.

A vádlottak között

A vádlottak között vannak az ELTE Idegennyelvi Továbbképző Központjának mint vizsgaközpontnak egykori munkatársai, valamint a budapesti NovoSchool Kft., a vecsési Studium 98 Nyelviskola és Oktatási Központ Kft. és a TIT Teleki László Ismeretterjesztő Egyesület váci szervezetének alkalmazottai.

A bűnszervezet tagjai személyesen, újságokban, szórólapokon toborozták azokat, akik pénzért akartak német vagy angol nyelvből közép- vagy felsőfokú nyelvvizsgához jutni, s ezért százezer és kilencszázezer forint közötti összeget kértek.

A bűnszervezet tagjai a nyelvvizsgáztató helyek dolgozóinak megvesztegetése révén megszerezték az írásbeli és

laborfeladatokat, és ezekből személyre szabott megoldásokat készítettek, amelyeket a vizsgázók megkaptak. A vizsgáztatók a szóbelin előre egyeztetett kérdéseket tettek fel.

Havonta átlagosan harmincan jutottak így bizonyítványhoz; köztük rendőrök, pénzügyőrök, büntetés-végrehajtási dolgozók, tűzoltók, valamint több ügyvéd, egyetemi oktató, végrehajtó és élsportoló.

Az ügyészségnek olyan lista került a birtokába, amelyen névvel, telefonszámmal, illetve a vizsga típusa alapján pontosan vezették, hogy kik fizettek, sőt azt is nyilvántartották, hogy ki volt a közvetítő, aki az „ügyfeleket” beszervezte.

A Pestvidéki Nyomozó Ügyészség nyár végén 1009 gyanúsítottal szemben fejezte be a nyomozást, és 41 ember ellen emelt vádat folytatólagosan, üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények miatt.

Több mint 900 gyanúsított esetében vádelhalasztást alkalmazott, 25-öt megrovásban részesítettek, körülbelül 30 emberrel szemben pedig – bizonyíték hiányában - megszüntették a nyomozást.

Mivel a vádelhalasztás ellen 76-an panasszal éltek, velük szemben vádemelésre került sor, így a vádlottak száma 117 főre ugrik.

Koszta János, a törvényszék szóvivője elmondta: 40 rendőr, 10 pénzügyőr, két tűzoltó, egy büntetés-végrehajtási dolgozó, ügyében katonai bíróság jár el, mert a bűncselekményt a szolgálati helyükön vagy szolgálati viszonyukkal összefüggésben követték el, ezért lehetséges, hogy az ügy - mind a 117 szereplővel - katonai bíróságon folytatódik.

A kenőpénzeket elfogadók között volt, aki 31 millió forintot kapott összesen 451 embertől; az elsőrendű vádlott, Sz. I.-né 1391 emberrel került így kapcsolatba és közel 28 millióban részesült, míg egy házaspár 30 milliót szedett össze.

Érintett lehet az Alkotmánybíróság bírájának, Czine Ágnesnek a fia is - írta a Blikk. A  fiatalembert megrovásban részesítették.

A gyanúsítottak között van Répássy Róbert államtitkár kabinetfőnöke, Szíjgyártó Judit, akit nemrégiben a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vezető munkatársává neveztek ki.

Vásárolhatta nyelvvizsga-bizonyítványát a Barátok közt egykori Hoffer Misije, a 42 éves Halász Gábor, akinek tegnap távoznia kellett, miután védője nem jelent meg, így vele szemben nem lehetett ismertetni a vádat.
 

Atropin alkaloid jelenlétét mutatta ki a német élelmiszerbiztonsági hatóság egy svájci előállítású bébiételben, a gabonapépet Magyarországon már kivonták a forgalomból, de 26 dobozzal eladtak belőle - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kedden.