Amikor egy bizonyos Roger Federer 1998-ban első profi évét elkezdte, ugyan sokan állították, hogy nagyon tehetséges, ám arra kevesen gondoltak, hogy éppen a világ valahavolt legeredményesebb teniszezője bontogatja a szárnyait.
Amikor a múlt vasárnap, Richard Gasquet sima legyőzését követően a salakra omlott, és a könnyeivel küzdve felfogta, immár Davis Kupa-győztesként minden fontos címet megnyert, amiről férfi teniszező csak álmodhat, vélhetően nem őgondolt azokra, akik nem jósoltak neki ilyen fényes karriert.
A két esemény között éppen 16 esztendő telt el, és ez idő alatt Federer 17-szeres Grand Slam-győztes, olimpiai és világbajnok, Davis és Hopman Kupa-győztes lett.
És akkor még ne is beszéljünk arról, hogy a svájci géniusz összesen 82 tornagyőzelmet számlál, mindössze Jimmy Connors 109, Ivan Lendl 94 sikerrel áll előtte.
Füvön minden idők legeredményesebbje – hét wimbledoni bajnoki címe mellé éppen hétszer nyert Halléban –, és mind a négy nagy versenyt megnyerte legalább egyszer.
Az sem éppen mindennapi történet, hogy mindössze egyetlen teniszező van, akivel szemben negatív a rekordja, és vélhetően ez nem is fog megváltozni.
Az egyik legjobb barátja, a spanyol Rafael Nadal ellen az eddigi 33 találkozójuk közül csak tízet tudott behúzni Federer, aki egyedül füvön jobb (2–1) a spanyolnál. Mindenki más ellen vezet összesítésben…
Kedvenc városa London, ahol kilenc alkalommal tudott nyerni: hétszer Wimbledonban, és kétszer a O2 Arenában a világbajnokságon.
Ugyanakkor élete két legfájóbb veresége is a brit fővároshoz, illetve Wimbledonhoz kötődik, hiszen 2008-ban Nadal, míg 2012-ben, a londoni olimpián Andy Murray győzte őt le a fináléban.
Párosban viszont van olimpiai bajnoki címe, hiszen Pekingben honfitársával, Stanislas Wawrinkával diadalmaskodott, és bármennyire meglepő, nyolc tornagyőzelme is van párosban.
Ha valaki, hát ő mindig hazája válogatottjának rendelkezésére állt, ennek ellenére mindössze kétszer tudott csapatversenyeken diadalmaskodni.
2001-ben a Hopman Kupában – vegyes csapatok nem hivatalos világbajnoksága – egy bizonyos Martina Hingis partnereként, míg most, 2014-ben a Davis Kupában, amikor Wawrinka játszotta mellette az egyest.
Öt alkalommal volt év végi világelső: 2004 és 2007 között négyszer, illetve 2009-ben. Idén is volt erre esélye, ám Novak Djokovics olyan parádés formát mutatott teremben az év utolsó negyedében – nem veszített meccset –, hogy lehetetlen volt letaszítani a szerbet a trónról.
Számtalan rekordja közül azért említsünk meg kettőt. A világ mindenkori tíz legjobbja ellen összesen 182 sikernél jár, ami egészen elképesztő, illetve eddig összesen 302 héten át vezette a világranglistát – ebből 237 hétig megszakítás nélkül (2004. február 2-a és 2008. augusztus 17-e között) – ami vélhetően megdönthetetlen lesz.
Sokakban felmerült már, vajon 33 évesen, négy gyermek édesapjaként – két ikerlánya és két ikerfia van – miért nem áll le, miért nem foglalkozik csak és kizárólag a családjával.
Nos, azért nem, mert még elképesztően magas színvonalon képes játszani, és egyáltalán nem zárható ki, hogy jónéhány rekordját képes lesz megdönteni.
A pályán kívül pedig igazi példakép, hiszen példás férj és családapa, akit még sosem hoztak hírbe egyetlenegy botránnyal, sosem szól be ellenfeleinek, és ha a helyzet úgy hozza, bizony segít azokon, akiknek erre szükségük van.
Ahogy sokan mondják, ő a teniszpályák lovagja. Elegáns – nemcsak a játéka, a megjelenése is –, mindig frissen borotvált, és ami a sportcsillagok esetében ritka, nincs egyetlenegy tetoválása sem.