Nemzetközi Olimpiai Bizottság;Magyar Olimpiai Bizottság;Thomas Bach;Nagy Zsigmond;reformjavaslat;doppingellenes harc;

A NOB elnöke, Thomas Bach (középen) reformokat szeretne. Az újítások kedvezhetnek Magyarországnak FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Költségcsökkentés, biztonság

Átlátható, rugalmas, és modern olimpiát szeretne elérni a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, Thomas Bach elnök 40 pontos reformtervével. Legfőbb cél lehet a rendezési költségek lefaragása, és a tiszta sportolók védelme. Előbbi szándék, a magyar pályázat esélyeit is megnövelheti.

A NOB múlt héten tette közzé 40 pontból álló reformjavaslatát, amellyel szeretné az olimpiai mozgalmat egy modernebb pályára állítani úgy, hogy ne veszítsen az olimpiai eszme a varázsából.

Ez nem tűnik könnyű küldetésnek, de az ehhez vezető első lépést, már a december 8-9-i NOB-közgyűlésen megtehetik a tagok. A tervezet legfőbb pontjai között szerepel a doppingellenes harc szemléletének megváltozása.

„A reformprogram sportolóorientáltságát mutatja, hogy a doppingellenes harccal a jövőben nem a csalók üldözése lesz a cél, hanem a tiszta versenyzők védelmezése, mert ők megérdemlik ezt. Ez pedig fontos szemléletbeli változás lehet” – árulta el dr. Nagy Zsigmond, a Magyar Olimpiai Bizottság nemzetközi igazgatója.

Ha a tagok megszavazzák a közgyűlésen a változtatásokat, akkor egy nagyon fontos hiányosságát „javíthatja ki” a NOB.

Az utóbbi időben a rendező városokat olyan anyagi versenybe kényszerítette bele az ötkarikás játékok lebonyolítása, amely aztán az ország gazdaságát veszélyeztette – gondoljunk csak a tíz évvel ezelőtti athéni olimpiára, és a jelenlegi görög válságra. .

Legutóbb a 2022-es téli seregszemle pályázata jelezte, hogy valami gond van a rendszerrel, ugyanis csak két város (Peking és Almati) maradt, az eredetileg hat kandidáló közül, amelyek főképp pénzügyi okokból léptek vissza a rendezéstől.

„A jövőben meghívásos pályázat útján szeretné a NOB elérni, hogy csak olyan városok jelentkezzenek, amelyek tényleg képesek otthont adni egy ilyen nagy rendezvénynek.

Cél, hogy a költségeket lefaragják, és komoly elvárás a NOB részéről, hogy hatékony és gazdaságos legyen a rendezés.

Ezt lehetővé teszi az a módosítás, hogy a versenyhelyszíneknek nem kell egy városon belül lenniük, hanem akár az ország más pontján – ahol már adottak az ahhoz szükséges létesítmények –, vagy a határokon túl bonyolítsák le egy-egy sportág küzdelmeit.

Ez a regionális elképzelés az európai helyszíneknek, köztük Magyarországnak kedvezhet legfőképpen” – mondta Nagy, majd hozzátette, hogy a reformok hazánk rendezési terveinek kifejezetten ideálisak, de az engedmények mellett, szigorúbb kontroll is várható a későbbiekben a NOB részéről, ami az előkészületek átláthatóságát hivatott elérni.

A NOB egy átlátható, rugalmas és modern olimpiát akar elérni, ami megfelel a szurkolók és a szponzorok elvárásainak is, de a sportolóorientáltságot is szem előtt tartja.

Az európai tagszervezetek hétvégi bakui közgyűlésén biztosították a NOB elnökét, hogy kiállnak a reformok mellett, így pedig a decemberi szavazás talán már csak formaság lesz, és az olimpiai mozgalom hamarosan, a modernizáció útjára léphet…

Negyvenketten pályáztak sikerrel a magyar könnyűzene támogatására idén májusban indult Cseh Tamás Program első alprogramjára, amely a pályakezdő zenekarokat és előadókat támogatja.