A St. Louis megyei főügyész, Robert P. McCullogh hirdette ki a 12 tagú nagyesküdtszék döntését. „Bármennyire is tragikus volt, ami történt, ez nem bűntény volt” – szögezte le a főügyész, aki helyi idő szerint este nyolckor ismertette a testület állásfoglalását.
Elismerte, hogy az áldozat, a 18 éves Michael Brown szüleit helyrehozhatatlan veszteség érte. Kilenc fehér és három fekete esküdt több mint két napig tanácskozott, mire meghozta a döntést.
A nagyesküdtszék több mint hatvan tanút, hetven órányi tanúvallomást hallgatott meg, az ügy valamennyi bizonyítékát megismerhették.
Több lehetőség közül döntöttek, szándékos emberöléssel, gondatlanságból elkövetett gyilkossággal is megvádolhatták volna Wilsont.
A főügyész nem tette közzé, hogy az esküdtek egyenként hogyan szavaztak, Missouri államban kilenc igen elegendő a döntéshez.
A 28 éves fehér rendőrtiszt ellen Washingtonban szövetségi nyomozás, illetve polgárjogi vizsgálat is folyik, az eljárások még nem zárultak le. Ezt Eric Holder amerikai igazságügyi miniszter is megerősítette.
Fergusonban nagy tömeg várta az esküdtszéki állásfoglalást. Már előzetesen azt mondogatták: „Nincs igazság, nincs béke, nem a rasszista rendőrségre!” – számolt be róla az USA Today.
A főügyész bejelentése után bekövetkezett az, amit a helyi hatóságok legjobban szerettek volna elkerülni. A békés tiltakozás erőszakos tüntetéssé változott, a tömeg rendőrautókat, üzleteket gyújtott fel, legalább 12 épület teljesen kiégett.
Egyesek ismét fosztogatni kezdtek. A vandál pusztítás a tudósítói jelentések szerint súlyosabb volt, mint augusztusban. Jon Belmar, a St. Louis megyei rendőrfőnök hajnali sajtóértekezletén közölte, legalább 150 lövés dördült el, a helyi rendőrség azonban nem használt fegyvert.
Az éjszakai megmozdulások során 61 embert őrizetbe vettek – jelentette a St. Louis Post-Dispatch. Legalább 45 fegyvert koboztak el a tüntetőktől.
A rendőrség könnygázt vetett be a tömegoszlatásnál, a gázálarccal, pajzzsal felszerelt rendőrök fegyverében nem volt éles lőszer.
Egy rendőr sem sérült meg a zavargásokban. Belmar és Ron Johnson, a missouri autópálya rendőrség kapitánya egyaránt csalódását fejezte ki, hogy nem sikerült békés mederben tartani a tüntetéseket. „A változást nem a közösség lerombolása hozza el” – figyelmeztetett a fekete rendőrkapitány.
A helyi hatóságok ezúttal számítottak a megmozdulásokra. Jay Nixon, Missouri állam kormányzója már az előző héten rendkívüli állapotot hirdetett, s készenlétbe helyezték a nemzeti gárda egységeit.
A nemzeti gárda tagjai védték a fontosabb középületeket St. Louisban, s a jórészt feketék lakta Ferguson elővárosban is, de, mint utóbb jelezték, mindenütt nem lehettek jelen.
Az üzletek nagyrészét bedeszkázták, a legtöbb iskolát a közelgő Hálaadás napjára is tekintettel egész hétre bezárták. A zavargások miatt hétfőn este átmenetileg lezárták St. Louis nemzetközi repülőterét is.
Darren Wilson védőügyvédei közleményt adtak ki, amelyben hangsúlyozták, Wilson a kiképzése során tanultaknak megfelelően cselekedett és mindvégig betartotta a törvényt.
A rendőrtiszteknek gyakran kell a másodperc tört része alatt nehéz döntéseket kell meghozni, mutattak rá. Wilson kezdettől azzal védekezett, hogy a 18 éves Michael Brown támadt rá, s önvédelemből cselekedett.
A szemtanúk ugyanakkor azt állították, hogy Brown már megadta magát és feltartotta a kezét, amikor a rendőr még több lövést adott le rá. Közzétették tegnap a nagyesküdtszék előtti valamennyi meghallgatás anyagát.
Wilson a vallomásában elmondta, amikor igazoltatni próbálta, Brown dühödten reagált, rácsapta a kocsiajtót, ököllel az arcába vágott, az ablakon benyúlva megpróbálta elvenni a fegyverét, akkor két lövést adott le, majd üldözni kezdte a menekülő fiút.
Amikor Brown visszafordult, s a zsebe felé nyúlt, akkor már csak a fejét látta, s arra célzott. A fiúnál nem volt fegyver. A rendőr szerint Brown „úgy nézett ki, mint egy démon”.
A boncolási adatok az előzetesen kiszivárogtatott információk szerint a rendőr verzióját igazolták. Wilsonról a sajtó a döntés meghozatala előtt derítette ki, hogy október végén csendben megnősült, egy fergusoni rendőrnőt vett el. A rendőr Brown halálát követően számos életveszélyes fenyegetést kapott.
Michael Brown apja a nagyesküdtszék döntésének közzététele előtt nyugalomra szólított fel, mondván, mások tulajdonának lerombolása nem hoz megoldást a problémákra.
A 18 éves fiú édesanyja ugyanakkor zokogva, sikoltozva rohant az utcára, amikor megtudta, hogy fia gyilkosát nem állítják bíróság elé.
A szülőknek a CNN-nek nyilatkozó egyik jogi szakértő úgy vélte, a szülőknek még mindig lehetőségük van szándékos emberölés miatt pert indítani Wilson és a fergusoni rendőrség ellen.
Más szakértők szerint ugyanakkor a rendőrök bizonyos jogi védelmet élveznek. A szülők hivatkozhatnak arra, hogy a rendőr indokolatlanul és hanyagul járt el. Perelhetnek amiatt is, hogy a fiuk holtteste négy óra hosszat feküdt takaratlanul az utcán, csak utána szállíttatta el a rendőrség.