;

korrupció;José Sócrates;Roszatom;Portugála;hivatali visszaélés gyanúja;terrorizmus elleni ügyészség;

Vlagyimir Putyin és Viktor Kirilenko, a Roszatom főnöke FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SASHA MORDOVETZ

- Hiába harcolnak a korrupció ellen

Korrupciós botrányoktól hangos a világ. Nagyhatalmú politikusokat, neves köztisztviselőket sodor el a politikai áradat. Vagy éppen ellenkezőleg, rendíthetetlenül állják a vihart, mintha mi sem történt volna.

Vlagyimir Putyin orosz elnök 2013 decemberében jelentette be, hogy meg fogják adóztatni az orosz tulajdonban lévő offshore-vállalatokat, mivel az export közel ötöde és az ország 50 milliárd dollár értékű külföldi befektetéseinek a fele ezeken a cégeken keresztül bonyolódik.

Most megteszik. A külföldi cégekben érdekelt orosz résztvevőknek jelentős mértékű jövedelemadót kell majd fizetniük.

Az oroszok többsége nem hisz abban, hogy úrrá lehet lenni az egész országot behálózó korrupción.

A Levada-központ közvéleménykutató-intézet legfrissebb felméréséből az derül ki, hogy a megkérdezettek 43 százaléka a legkorruptabbaknak az állami közbiztonsági felügyelet, a GIBDD embereit tekinti.

Nem sokkal lemaradva következnek a rendőrök (39 százalék), a vámosok (35 százalék), a helyi hatalmi szervek tisztviselői (33 százalék), az Állami Duma képviselői (31 százalék), a kormányzók (29 százalék), a bírák (29 százalék).

Továbbá a szövetségi minisztériumok és hivatalok tisztviselői (26 százalék), az elnöki adminisztráció tisztviselői (20 százalék), a politikai pártok és mozgalmak munkatársai (20 százalék), a Szövetségi Biztonsági Szolgálat és más szolgálatok munkatársai (17 százalék), sőt, a kormány miniszterei (16 százalék).

A sor végén maga a kormányfő és az elnök is helyet kapott 10, illetve 8 százalékkal. És akkor még nem soroltuk azokat a lesújtó véleményeket, amelyek „csak” közepes mértékben tekintik korruptnak az intézményeket. Ha mindezt összeadnánk, alig maradna tiszta hely ezen a különleges térképen.

A társadalom ítélete senkit sem kímél. A vesztegetést tartják a korrupció leggyakoribb formájának. Az ítéletmondók őszinteségénél csak a pesszimizmusuk nagyobb.

Egyharmaduk teljesen feleslegesnek tartja a korrupció elleni harcot. Aki még valamennyire bízik is a sikerben, az a magas beosztásban lévők közötti tisztogatásban látná a kiutat.

Vlagyimir Putyin felszólított a korrupcióellenes program következetes végrehajtására, újabb elképzelések láttak napvilágot, pedig korrupcióellenes programokból túlkínálat van.

Most is az a legfőbb kérdés, mint eddig: megelégednek-e a kinyilatkoztatásokkal, a formális lépésekkel, vagy végre mélyebbre ásnak. A jelek szerint volna mit találni.

Benyújtotta tegnap lemondását Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter. Chuck Hagel kevesebb mint két éve váltotta a CIA igazgatói posztjára kinevezett Leon Panettát a Pentagon élén, ő volt az Obama-kabinet egyetlen republikánus tagja.