Civil aktivisták erőszakmentes élőlánccal próbálták megakadályozni tegnap délelőtt, hogy kilakoltassanak egy három gyermekét egyedül nevelő nőt kőbányai önkormányzati bérlakásából.
Nem jártak sikerrel: délelőtt 10 órakor megjelent a végrehajtó, aki az aktivistákat és a család szimpatizánsait látva erősítést hívott.
A helyszínen nagy számban megjelenő készenléti rendőrség dél körül eltávolította tiltakozókat, majd szabálysértési eljárást indított ellenük.
Ezt követően kilakoltatták a családot, bútoraikat, személyes tárgyaikat azonnal elszállították. A család az elkövetkező két hétben az asszony sógorához költözik, ahol így összesen öt gyermek és két felnőtt osztozik a 30 négyzetméteres lakáson.
Az anyával 2007-ben bontott szerződést az önkormányzat egy egyszeri, kisebb összegű lakbérelmaradás miatt.
Ugyanakkor a lakásért ezután is, hét éven keresztül "lakáshasználati díjat" - a rendes bérleti díj többszörösét - kellett fizetnie, ez pedig vállalhatatlan terhet rótt a nehéz helyzetben lévő családra.
Az önkormányzat mindeközben nem adott lehetőséget az adósság vagy a szerződéses helyzet rendezésére - a civilek szerint már ebből is egyértelműnek látszik, hogy a cél végső soron nem az, hogy rászoruló lakói számára megoldásokat keressen, hanem hogy a "nemkívánatos" lakóktól megszabaduljon.
A mostani eset azért is meghökkentő, mert a három gyermek közül kettő súlyos pszichiátriai beteg egy korábbi családi tragédia miatt, folyamatos kezelés alatt állnak.
Az anya, akit most kilakoltattak, a folyamatos felügyeletre szoruló gyerekeket egyedül neveli, ezért nem tud dolgozni, és nem tud piaci alapú albérletet megfizetni - mindezzel az önkormányzat is tisztában van.
A civil szervezet emlékeztet: a hivatal az utóbbi időben több fronton is mozgásba lendült a szegényebb bérlői kilakoltatása, valamint rossz állapotú szociális bérlakás állományának további csökkentése érdekében.
A legutóbbi ilyen eset a Noszlopy utcai munkáskolónia kiürítése és tervbe vett bontása volt. Kiderült, hogy a közeljövőben a Hős utcai, önkormányzati tulajdonú és már részben kiürített épületeket is le kívánják bontani.
A gyerekeit egyedül nevelő nő esetében az AVM jogászai által elért hosszabbítással együtt az önkormányzat embertelen módon kifejezetten olyan kilakoltatási dátumot kért a végrehajtótól, mellyel még a téli moratórium kezdete előtt megszabadul a családtól.
Az elhelyezés nélküli kilakoltatás során gyakran az történik - holott ez Magyarországon tiltott -, hogy pusztán anyagi okok miatt (például hogy a szülő nem tudja fizetni a lakhatásukat) a gyermekeket kiemelik családjukból még akkor is, ha az intézményi gondozásba vétel sokkal többe kerül az államnak, mint a család szociális támogatása.
Pszichiátriai kezelésre szoruló gyerekek esetében pedig a lelki sérülés még nagyobb lehet - a személyes odafigyelés és gondoskodó közeg elvesztése különösen súlyos következményekkel járhat.
Mivel az épület bontásra vár, a lakás, ahol eddig a család élt, most üresen fog állni. A kilakoltatási tilalom kezdete előtt egy héttel tehát a kőbányai önkormányzat azért tett utcára egy olyan családot, amelynek semmilyen más lakhatási lehetősége nincsen, hogy aztán a lakás, amiben éltek, több hónapig, vagy akár évekig üresen álljon.
"A szegény emberek elüldözésének szándékán túl ebben semmilyen racionalitást nem látunk, ezért továbbra is követeljük, hogy az önkormányzat biztosítson megfelelő alternatív lakhatási lehetőséget a család számára, és adjon lehetőséget nekik arra, hogy rendezzék a bérleti jogviszonyukat és az adósságukat, és ismét szociális bérlők lehessenek Kőbányán" - olvasható az AVM közleményében.