A "Nem közeledünk Oroszországhoz" címmel megjelent interjúban arra a felvetésre, hogy a fiatal nemzedék frusztrált és az Orbán-korszak végét követeli, kifejtette: a kormánnyal nem rokonszenvező fiatalok "felismerik, hogy nincs hely a szavazatuknak", mivel az emberek úgy érzik, hogy "túl gyenge" a parlamenti ellenzék. A "budapesti utcákon" pedig nemcsak az ő távozását követelik, hanem "azt is mondják, hogy takarodjon az utóbbi 25 év teljes elitje". Arra a kérdésre, hogy nyugtalanítják-e a fejlemények, elmondta, hogy ismeri ezt az "érzelmi helyzetet", hiszen amikor 1988-ban megalapították a Fideszt, ők is el akarták kergetni az egész kommunista rezsimet.
Az internethasználat megadóztatásának tervéről szólva Orbán azt mondta, hogy a javaslat "megijesztette az embereket", ezért visszavonta. Noha szerinte félreértésről van szó, a kormány nem "új internetadóról" beszélt, hanem a távközlési adó kiterjesztéséről "az internet alapú telefonhívásokra".
Arra a kérdésre, hogy miért fejezte ki rokonszenvét tekintélyelvű kormányzati rendszerekkel, mint az orosz vagy a kínai, a magyar miniszterelnök azt felelte, hogy nem rokonszenvet tanúsított, hanem tényeket rögzített. Kifejtette: a versenyképesség csökkenésével való szembenézésnél még nehezebb beismerni azt, hogy "nem-demokráciák" sikeresebbek Európánál. Állítása szerint azonban nem ajánlotta követendő példának ezeket a rendszereket. A "kínai modellhez kínaiak kellenek, az oroszhoz oroszok", Magyarországon és Európában ezek a megoldások "használhatatlanok" - magyarázta Orbán Viktor.
Az Oroszországhoz fűződő viszonyról szólva elmondta, hogy Magyarország nem közeledik Oroszországhoz, de nem is távolodik tőle. Orbán szerint ő megvédte Magyarország szuverenitását Oroszországgal szemben, például amikor "megakadályoztam, hogy orosz kézbe kerüljön egy olaj- és gázvállalat részvényeinek negyede", és ezután "harcoltam azért, hogy ismét a mi kezünkben legyen a szerződés a magyarországi gázellátásról". A paksi bővítést feszegető kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a lehetőséget minden országnak felkínálták, azzal a feltétellel, hogy az erőműnek biztonságosnak kell lennie és állami tulajdonban kell maradnia, a beruházó partnernek pedig rendelkeznie kell a szükséges pénzügyi forrásokkal. Mindezt csak az oroszok tudták teljesíteni, "ezért ők nyertek".
Arról, hogy van-e érdekkonfliktus Európa és az Egyesült Államok között az Oroszországgal kialakult vitában, azt mondta, hogy csak Magyarország nevében beszélhet, amelynek érdekei nem egyeznek az Egyesült Államok érdekeivel, és ez "politikai vitákat eredményez". Az amerikai beutazási tilalom ügyéről szólva megismételte: Magyarország jogállam, és a hat magyar állampolgár kitiltásáról szóló döntésről nem kaptak indoklást, jogorvoslatra pedig nincs lehetőség.
pbm \ hgp