Az írás szerint Milos Zeman cseh elnök Vlagyimir Putyin orosz elnök "virtuális szócsövévé" vált azzal, hogy "közönséges kifejezésekkel" ítélte el az orosz politikai foglyokat és tagadta az ukrajnai orosz agressziót. "Még nyugtalanítóbb Orbán Viktor magyar miniszterelnök, aki Budapesten lebontotta a demokratikus fékeket és ellensúlyokat, miközben Putyinra modellként hivatkozott" - fogalmaztak.
A cikk ugyanakkor "bátorítónak" nevezte, hogy az évforduló hetén szerte a régióban demokráciapárti és nyugatbarát "érzelemkitörést" lehetett megfigyelni. Kitért arra is, hogy Prágában és Budapesten nagy tüntetések voltak Zeman és Orbán ellen. A lap szerint országában Orbán és Zeman továbbra is jelentős támogatást élvez "de bátorító az, hogy sokan (...) a nyugati liberális értékeket tettek magukévá, és nem a putyini nacionalizmust a maga kellemetlen, homoszexuálisokat és más kisebbségeket gyűlölő felhangjaival".
Eközben a magyar kormányfő Litvániában beszélt Ukrajnáról. Orbán Viktor szerint Magyarország történelmi tapasztalatából kell kiindulni, vagyis hogy az országnak korábban volt közös határa a Szovjetunióval, és "nem voltunk tőle boldogok". A miniszterelnök szerint az az ország érdeke, hogy "Magyarország és Oroszország között mindig legyen valami, ez a valami a szuverén Ukrajna lehet." Arról is beszélt, hogy a mai helyzetben elsőbbséget élveznek a biztonsági kiadások.