Litvánia;Orbán Viktor;Vilnius;The Washington Post;bársonyos forradalom;

Orbán Viktor miniszterelnök a magyar közmédiának nyilatkozik Vilniusban 2014. november 23-án, miután magyar katonákkal találkozo

- Orbán retorikát váltott

A volt kommunista Európában a nyugatpárti liberálisok és populista, nacionalista és tekintélyelvű ellenfeleik közötti versengésnek még messze nincs vége - írta szombati vezércikkében a The Washington Post. A szerkesztőségi cikk a csehszlovák "bársonyos forradalom" 25. évfordulója, illetve annak alkalmából jelent meg, hogy az amerikai kongresszusban a héten avatták fel az ellenzékiből cseh elnökké választott Václav Havel mellszobrát. 

Az írás szerint Milos Zeman cseh elnök Vlagyimir Putyin orosz elnök "virtuális szócsövévé" vált azzal, hogy "közönséges kifejezésekkel" ítélte el az orosz politikai foglyokat és tagadta az ukrajnai orosz agressziót. "Még nyugtalanítóbb Orbán Viktor magyar miniszterelnök, aki Budapesten lebontotta a demokratikus fékeket és ellensúlyokat, miközben Putyinra modellként hivatkozott" - fogalmaztak.

A cikk ugyanakkor "bátorítónak" nevezte, hogy az évforduló hetén szerte a régióban demokráciapárti és nyugatbarát "érzelemkitörést" lehetett megfigyelni. Kitért arra is, hogy Prágában és Budapesten nagy tüntetések voltak Zeman és Orbán ellen. A lap szerint országában Orbán és Zeman továbbra is jelentős támogatást élvez "de bátorító az, hogy sokan (...) a nyugati liberális értékeket tettek magukévá, és nem a putyini nacionalizmust a maga kellemetlen, homoszexuálisokat és más kisebbségeket gyűlölő felhangjaival".

Eközben a magyar kormányfő Litvániában beszélt Ukrajnáról. Orbán Viktor szerint Magyarország történelmi tapasztalatából kell kiindulni, vagyis hogy az országnak korábban volt közös határa a Szovjetunióval, és "nem voltunk tőle boldogok". A miniszterelnök szerint az az ország érdeke, hogy "Magyarország és Oroszország között mindig legyen valami, ez a valami a szuverén Ukrajna lehet." Arról is beszélt, hogy a mai helyzetben elsőbbséget élveznek a biztonsági kiadások.

Az erőszakos eszközökön kívül minden erővel meg kell próbálni kikényszeríteni az előrehozott választásokat, nem szabad engedni, hogy a kormány kitöltse a négyéves ciklust - mondta a DK szombati kongresszusán Gyurcsány Ferenc. A pártelnök dicsérte az elmúlt hetek tiltakozó mozgalmait, ám a Nem Némulunk El csoport közölte, Gyurcsány és a DK közeledését ugyanúgy elutasítja, mint minden más parlamenti pártét.