tüntetés;

Fotó: Népszava

- Tüntetnek a pénztári vagyon lenyúlása ellen

Tüntetésre készülnek az érintettek és azok, akiket felháborított, hogy a kormány le akarja nyúlni a megmaradt magán-nyugdíjpénztári (manyup) vagyont is. A még meglévő magánpénztárakat is ellehetetlenítő törvénytervezetet pénteken nyújtotta be a kormány. A frissen alakult 60 ezren a MAGÁN nyugdíjukért Facebook-csoport kedden este hat órától a József nádor térre hirdette meg a tiltakozást. Az akciónak vasárnap este már több mint háromezer támogatója volt.

A törvényjavaslat szerint meg kell szüntetni azt a kasszát, ahol a tagok kevesebb, mint 70 százaléka fizeti a havi tagdíjat. Ezt a feltételt azonban jelenleg - a Horizont Magánnyugdíjpénztár az Origónak kifejtett véleménye szerint - egyik magánpénztár sem teljesíti.

A gazdasági tárca azt állítja, nem tesz mást, mint megakadályozza, hogy a magán-nyugdíjpénztárak feléljék a leendő nyugdíjasok pénzét. A tamáskodó – mintegy 60 ezer – pénztári tag joggal véli úgy, hogy a 2011-es majd’ 3000 milliárdnyi vagyon lenyúlása után, a megmaradt 200 milliárdnyi tőke elvétele a kormány valódi szándéka. Ugyanis a megszűnő – vélhetően minden manyup erre a sorsra jut – pénztárak tagjai az állami ellátórendszerbe kerülnének vissza, így az egyéni számlákon levő vagyonuk az államkasszát gyarapítaná.

Varga Mihály szombaton az ATV-nek nyilatkozva nem tudott elfogadható magyarázatot adni, mire is költik ezt a bizonyos kétszáz milliárdot. "Ebben szeretnénk rendet csinálni" - mondta a miniszter. A módosítás azt a célt szolgálja, hogy azokat a fiktív, papíron létező magán-nyugdíjpénztárakat szüntessük meg, amelyek érdemi működést nem fejtenek ki – tette hozzá Varga. Államtitkára, Orbán Gábor az InfoRádióban erősítette meg, hogy nem lesz változás a nyugdíjrendszerben, és nem lesznek egyéni számlák sem, holott négy évvel ezelőtt a kormány - többek között - ezek létrehozására is határozott ígéretet tett, amikor átterelte a magánpénztári tagok befizetését az államhoz.

Ugyanebben a törvénytervezetben javaslatot tesz az előterjesztő arra is, hogy az Országgyűlés szüntesse meg a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapot, ahol a korábban elvett 3000 milliárdnyi vagyont kezelték. Ebből mára csak mintegy 100 millió forint maradt, ezt január végén átutalják a költségvetésnek, így lassan az emléke is törlődik, hogy volt egyszer egy nyugdíjreform-kezdeményezés.

Hiába a stagnáló és jövőre is csak mérsékelten növekvő infláció, a nyugdíjasok és az alacsony jövedelműek fogyasztói kosara nehezebb lesz. Ennek fő oka, hogy ezek a társadalmi rétegek költik jövedelmükből a legtöbbet élelmiszerre és a háztartási energiára. Márpedig a jövő évi költségvetési törvénytervezet szövegéből is egyértelműen az derül ki, hogy az új, illetve megemelt adók miatt az élelmiszerek mindenképpen drágulni fognak.