Évek óta járja Európát Rainer Höss, aki 12 évesen tanárától tudta meg, hogy az auschwitzi haláltábor parancsnokának unokája. A férfi tegnap, az Élet Menete Alapítvány holokauszt emlékév zárórendezvényén beszélt arról, hogyan derült ki számára, ki is a nagyapja. Feltűnt neki, hogy az iskola kertésze elfordítja a fejét, amikor találkoznak. Kérdezni kezdett, így derült ki számára, hogy a nagyapja Rudolf Höss, aki több mint egymillió ember haláláért felel. Feldolgozni soha nem tudja nagyapja sötét múltját, de minél több emberhez akar eljutni, hogy elmondhassa, elutasítja a náci ideológiát, a megkülönböztetést, a kirekesztést. Diákoknak tart előadásokat, hogy meggyőzze őket arról, a borzalmaknak nem szabad megismétlődni.
Rainer Höss, aki Dávid-csillagot visel a testén, tegnap holokauszt-túlélőkkel találkozott. Bevallotta, milyen nehéz ez neki, de erőt is ad missziója folytatásához. A rendezvényen levetítették májusi kampányfilmjét, amelyben a neonáci pártok erősödésére figyelmeztetett és a demokrácia mellett emelt szót. "Never forget" - sose felejts, ezzel zárta a filmet, amelyikben, mint hosszú évek óta mindig, bevallja, hogy ő egy náci tömeggyilkos unokája és arra kér mindenkit, hogy szavazatával utasítsa el a szélsőjobboldalt. "(...) sohasem szabad elfelejtenünk a múltunkat, bármennyire fájdalmas is. Mert ha elfelejtjük, akkor a történelem megismétli önmagát" - fogalmazott a májusi választásra készülve.
Mielőtt Höss színpadra lépett, Székhelyi József, az Élet Menete egyik alapítója olvasott fel egy levelet, amelyet az auschwitzi 18-as számú barakkhoz címeztek. Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete kijelentette, Magyarország nem antiszemita, az itt élők nagy része kifejezetten nem az, de sokan úgy gondolják, hogy a holokauszt csak zsidókérdés, ami nem igaz. Ezt a félreértés tisztázni kell, az antiszemita támadások ugyanis nem csak a zsidó közösségre, hanem a demokráciára és az Európai Unióra is veszélyt jelentenek. A nagykövet szerint a politikusok mellett a civileknek is fel kell lépni az antiszemitizmus, a rasszizmus és a kirekesztés ellen. Azt kell mondani: "elég volt". Az Élet Menete Alapítvány ezt teszi - jelentette ki Ilan Mor, aki egyben a szervezet egyik fővédnöke. André M. Goodfriend, az Egyesült Államok ideiglenes ügyvivője videóüzenetében figyelmeztetett, milyen fontos missziót vállalt az Alapítvány.
A holokauszt emlékévhez kapcsolódó rendezvényen először adták át az "Élet Menete díjat", melyet az egyik alapítóról Kézdy Györgyről neveztek el. Az elismerést Mátraházi Ferenc magyar-történelem szakos középiskolai tanár Tatabányáról, és Székely János teológus, esztergom-budapesti segédpüspök, az Esztergomi Hittudományi Főiskola rektora kapta. Székely az őt bemutató filmben úgy fogalmazott: a történelem sebeit gyógyítani kell és nem elásni. A tatabányai pedagógus elmondta, 200 alkalommal vitt diákcsoportokat Auschwitzba, mert a fiataloknak tudniuk kell, mi történt, csak így képesek nemet mondani az embertelenségre. Őt diákjai is elkísérték a rendezvényre.