Autóvilág;piac;törvényjavaslat;trafik;dohányipar;

- Füstölög a dohányipar, de a trafikosok örülnek

A dohányipari szereplők elfogadhatatlannak tartják a kormányzat legújabb törvényjavaslatát, amely előzetes szakmai konzultáció nélkül államosítaná a dohánytermékek nagykereskedelmét - közölte a Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetsége (DBMSZ).

A dohányipari vállalatok álláspontja szerint az intézkedés felesleges, költséges, bonyolulttá teszi a kiskereskedelmi ellátást, valamint sérti a szabad verseny és a vállalkozás szabadsága Alaptörvénybe foglalt jogát, az EU Alapjogi Chartát, emellett az uniós és hazai versenyszabályokat is.

A dohányipari szereplők nem tudják hova tenni a törvényjavaslat indokolásának "egyes nemkívánatos piaci jelenségekkel" és "káros nagykereskedői magatartásokkal" kapcsolatos állításait, mert nem érzékeltek olyan horderejű problémákat a piacon, amelyek az átmeneti időszak átlagos nehézségeit meghaladnák, és amelyek ilyen drasztikus beavatkozást indokolnának a piaci folyamatokba. A törvényjavaslat elfogadásával akár 700-800 közvetlen és közvetett munkahely szűnhet meg - figyelmeztet a szövetség.

Egy jogállamban elfogadhatatlannak tartja a DBMSZ, hogy az állam zárt eljárásban, nem transzparens szempontrendszer alapján válasszon ki egy olyan koncessziós jogosultat, aki évente jelentős extraprofitot érhet el minimális üzleti kockázattal, melyet ráadásul a dohányipari vállalkozások és a fogyasztók finanszíroznak.

Megszólalt a trafiknyerteseket tömörítő Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete (MDKE) is. Kedvező fordulatként értékelik, hogy a dohánykereskedelmet szabályozó törvény tervezett módosítása optimalizálja a működési feltételeket, egyúttal fellép egyes piaci szereplők tisztességtelen üzleti gyakorlata ellen - mondta Adorjánné Pordán Éva, az MDKE titkára az egyesület szerdai, egy budapesti trafik előtt tartott sajtótájékoztatóján. Szerinte a piac működőképességének fenntartásához megoldásra váró kérdések között szerepelt a szállítók és kiskereskedők szerződéses kapcsolata, ezek között a szállítók egyoldalúan összeállított szerződését és a gyártók "polckép" fenntartásával kapcsolatos elvárásait említette. Mindemellett a trafikosok örülnek, hogy bővül az árukészletük mentolos cukorkával, rágógumival, buszjeggyel és annak is, hogy dinasztiát lehet alapítani a dohányboltokra, hiszen örökölhető lesz a tevékenység.

A társadalom gyorsuló elöregedésének kettős hatása lesz a leendő nyugdíjasokra. Miközben egyre több fizetőképes nyugdíjas fogyasztóval számolhat a világkereskedelem, az idősek számának növekedése az állami nyugdíjrendszereket bizonytalanná teszi: várhatóan egyre többről kell lemondaniuk azoknak, akik a következő években, évtizedekben érik el a korhatárt, és csak az állam kifizetéseire támaszkodnak. Így, ha valaki nem akar nélkülöző öregséget, számára az öngondoskodásnak nem maradt alternatívája.