Amnesty International;Hongkong;tüntetők;összecsapások;Admirality negyed;Occupy Central;

Kaotikus állapotok alakultak ki a hongkongi parlament épületénél FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/LAM YIK FEI

- Összecsapások Hongkongban

Kemény összecsapásokra került sor Hongkongban egy nappal azt követően, hogy kedden a rendőrség megkezdte a tüntetők barikádjainak felszámolását Admirality negyedben. A megmozdulások résztvevői szerdán megpróbálták megostromolni a parlament épületét. Betörték az épület ablakait és ajtajait. 

A rendőrség könnygázt vetett be, és botokkal verte a támadókat, így akadályozták meg, hogy bejussanak a törvényhozás épületébe. Négy 18-24 év közötti férfit károkozás miatt tartóztattak le – közölte a rendőrség. Három rendfenntartót kellett kórházba szállítani.

A rendőrök közlése szerint a tüntetők egy csoportja éjfél után próbált meg behatolni a parlament épületébe. Nem volt világos, hogy ők is a szeptember óta tiltakozókhoz tartoznak-e.

A jórészt fiatalokból álló ellenállási mozgalom tagjai szerint a regionális vezetés verőembereket fizet azért, hogy elszabaduljon a pokol, s a rendőrök a nyugalom megőrzésére hivatkozva lépjenek fel erőszakkal a tüntetők ellen.

Szemtanúk arról számoltak be, hogy helyi idő szerint szerda hajnalban több álarcot viselő személy tódult a törvényhozás épületéhez. A tüntetők vezetője felszólította híveit, ne provokálják feleslegesen a rendőröket.

A hongkongi kormányzat élesen elítélte a parlament épületének megtámadását. Az épületet ideiglenesen lezárták, s felfüggesztették a parlament ülésszakát.

Kedden kezdődött meg a tüntetők kiszorítása, barikádjaik lebontása. Akkor Admirality nevű negyedben haladtak előre a rendőrök ellentmondást nem tűrően.

A Kínához tartozó városban még szeptemberben kezdődött meg az engedetlenségi mozgalom. A túlnyomórészt fiatalokból álló tüntetők amiatt vonultak az utcákra, mert csak a Peking által jóváhagyott jelöltek indulhatnak a 2017-es kormányzóválasztáson.

Alighanem a tüntetők sem számítottak arra, hogy megmozdulásuk ilyen sokáig eltart majd.

Amikor a jogi professzorok által életre hívott Occupy Central mozgalom október 1-re ülősztrájkot hirdetett a pénzügyi központba, senki sem számolt azzal, hogy a kezdeményezés polgári engedetlenségi mozgalommá terebélyesedik.

Ennek oka lehetett, hogy a hongkongiak nagy részét felbosszantotta a rendőrség tüntetőkkel szembeni szeptember 28-i kemény fellépése: könnygázt vetettek be a fiatalokkal szemben.

Később aztán a tüntetők elfoglalták a belváros nagy részét. Néhány héttel később ugyan több utcát újra megnyitottak, de sátorvárosukat nem bontották le.

A rendőrség időközben változtatott stratégiáján. A szeptemberi fellépést követően a belbiztonsági erők már nem lépnek fel erőszakkal (tegnap is csak arra hivatkoztak, hogy a tüntetők fellépésére kellett választ adniuk).

Arra számítottak ugyanis, hogy előbb-utóbb kifullad a mozgalom, illetve a lakosság nagy része a fiatalok ellen fordul. Úgy tűnik, ezt a taktikát siker is koronázta, mivel egy friss felmérés szerint Hongkongban már többen ellenzik a tüntetéseket, mint támogatják.

A Hongkongi Kínai Egyetem közvélemény-kutatása alapján a megkérdezettek több mint kétharmada, 67,4 százaléka úgy vélte, hogy a fiataloknak fel kellene számolniuk barikádjaikat.

A demonstrációkban részt vevők támogatottsága már csak 33,9 százalék. 43,5 százalék pedig úgy nyilatkozott, hogy ellenzik a tüntetéseket. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a közvélemény egyetértene a kormányzóval.

A megkérdezettek negyven százaléka annak a véleményének adott hangot, hogy a vezetés rossz választ adott a megmozdulásokra, 48,5 százalék szerint pedig a kormányzatnak engedményeket kell tennie a fiataloknak.

A felmérést ezres minta alapján készítették. A megmozdulások kezdetén 31 százalék támogatta a polgári engedetlenségi mozgalmat, 46 százalék ellenezte.

Később, látván a fiatalok elszántságát, s a vezetés kompromisszumot elutasító magatartását, a támogatók aránya 38 százalékra emelkedett, az ellenzőké pedig 35 százalékra csökkent.

Csakhogy a megmozdulások negatív hatása egyre jobban érzékelhető a gazdaságban, ezért mind kevesebben értenek egyet a tüntetésekkel.

A rendőrség arra hivatkozva tisztította meg kedden az Admirality negyedet, hogy egy jogerős bírósági végzés született erről. Nyilvánvaló, hogy a helyi bíróságok a kormányzó érdekeinek megfelelő ítéleteket hoznak.

Ezért egyre több bírósági beadvány teszi majd lehetővé a rendőrök számára a barikádok lebontását további városrészeken is – közölte a South China Morning Post.

Várhatóan szintén még ezen a héten, alighanem már ma megkezdődik Mongkok „felszabadítása” is. A rendőrök felszólítják a tüntetőket arra, tegyenek eleget a bírósági végzésnek.

Az Amnesty International szerint Kínában keményebben lépnek fel az emberi jogi aktivistákkal szemben a hongkongi megmozdulások kitörése óta, s már legalább száz aktivistát tartóztattak le, akik közül legalább 33-an őrizetben is maradtak.

Alternatív módját találta ki egy szlovák férfi a hajléktalan kérdés megoldásának - számolt be a CNN Money internetes oldal. Az építész ötlete alapján az óriásplakátokat hasznosítanák úgy, hogy azokra minilakásokat építenének, ezzel segítve elsősorban a Szlovákiában élő több ezer hajléktalant.