Csaknem félmilliárd forintos költségteher és 5200 regisztrált eset - egy felmérés szerint ez a magyarországi rotavírus-fertőzések 2012-es mérlege.
Forrás: MTI
Az évente több ezer kisgyermeket érintő betegség kezelésének hazai tapasztalatairól, a megelőzés és védekezés lehetőségeiről tegnap tartott sajtótájékoztatót a Házi Gyermekorvosok Egyesülete és a Republic Group Kft.
A rotavírus az egyik leggyakoribb, hasmenéssel, hányással és magas lázzal járó megbetegedések kórokozója világszerte, s nemcsak a kisgyermekek, hanem a felnőttek is elkaphatják.
A vírus fertőzött széklettel, szennyezett tárgyakkal és kézzel jut az ember szervezetébe, ennek következtében emberről emberre könnyen terjed, a betegek akár tünetmentes állapotban is fertőzhetik környezetüket - a kórokozó emberi kézen legalább négy órán át, különböző tárgyakon akár tíz napig is életképes.
Az EU tagállamaiban a vírus 3,6 millió megbetegedést okoz évente, ebből 700 ezren fordulnak orvoshoz a kialakuló tünetek miatt.
A szakemberek figyelmeztetnek: a betegséget nem szabad lebecsülni, hiszen a betegek közül mintegy 87 ezren kerülnek kórházba a kezeletlen betegség miatt. Európában a mai napig is előfordulnak halálesetek.
A rendezvényen dr. Muzsay Géza, az egyesület alelnöke elmondta: a 6-24 hónapos korosztály a legveszélyeztetettebb, a kórházba került gyerekek 61 százaléka két év alatti, 5 éves koráig a legtöbb kisgyermek legalább egyszer megfertőződik.
Dr. Ujhelyi Enikő, a kórház gyermekintenzív osztályának osztályvezető főorvosa ezzel kapcsolatban megemlítette, hogy a betegség egyik legsúlyosabb szövődménye a kiszáradás - ezért is különösen veszélyeztetett a két év alatti korosztály.
- Minél magasabb a láz, gyakoribb a hasmenés és a hányás, annál nagyobb a szervezet folyadék- és ásványianyag vesztesége. Ha ezek pótlására nem kerül időben sor, sokkos állapot, szívritmuszavar léphet fel, a beteg akár bele is halhat - hangsúlyozta a főorvos.
Dr. Mészner Zsófia, az Országos Gyermekegészségügyi Intézet főigazgatója pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a betegséggel szemben fájdalommentesen, szájon át adható védőoltással már 12 hetes korra kialakítható a védettség.
A szakemberek ezért is mindenekelőtt a megelőzés fontosságát hangsúlyozzák. Magyarországon ma két fajta, szájon át adható vakcina érhető el: a három adagos oltást állati és emberi rotavírusok felhasználásával állították elő, a két adagos oltás pedig csak emberi, legyengített vírust tartalmaz.
Utóbbi előnye, hogy a betegséget csaknem 100 százalékban kivédi - hét törzs ellen alakít ki védettséget, szemben a 3 adagossal, ami öt törzs ellen véd.
A vakcinát csak orvos írhatja fel, s mivel a társadalombiztosítás nem finanszírozza, a tetemes költségek a családokat terhelik. (Miután a terméknek csak ajánlott ára van 17 125 forint/ampulla, így érdemes több patikában érdeklődni.)
Előfordult, hogy egyes települések önkormányzatai saját költségvetésükből fedezték az oltás költségeit, a szegényebb családok indokolt esetben kérvényezhetik a gyógyszer ingyenes beadását.
Ugyanakkor a betegség elterjedtsége miatt egyre több európai ország az oltási programjába emeli a vakcinát - 2012-ben például Ausztriában, Belgiumban, Finnországban és Luxemburgban volt a nemzeti oltási program része a rotavírus elleni védettség biztosítása. Hazánkban ez még várat magára.